Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem komputera stacjonarnego, z pewnością wiesz, że nie jest to łatwy wybór. Rynek sprzętów elektronicznych jest tak bogaty, że można się pogubić w gąszczu nowinek technologicznych, procesorów, dysków i innych parametrów. Jakie komponenty decydują o tym, czy komputer stacjonarny będzie spełniał nasze oczekiwania? W tym artykule pomożemy ci znaleźć odpowiedź.

Dobry komputer stacjonarny - czyli jaki?

Co chcesz na nim robić? 

To kluczowe pytanie, które powinieneś sobie zadać przed zakupem „peceta”. Jeśli ma on służyć głównie do aktywności w mediach społecznościowych oraz rozrywki, takiej jak na przykład kasyno online lub inne gry przeglądarkowe, czy serwisy streamingowe jak Netflix czy Disney+, powinieneś zwrócić uwagę nie tyle na same komponenty komputera, co na system operacyjny oraz przeglądarkę internetową (dostępność aktualizacji, wsparcie systemowe, itp.), a także stabilne łącze internetowe. 

Komputer gamingowy

Inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku fana bardziej zaawansowanych gier - tu trzeba będzie wziąć pod uwagę szereg innych aspektów. Dobry komputer dla gamera powinien mieć szybki procesor, nowoczesną kartę graficzną, czy dysk SSD, który przyspieszy uruchamianie się programów. Równie ważna będzie też odpowiednia obudowa wraz z wentylacją, co zapobiegnie przegrzaniu systemu i ewentualnym awariom. Warto również zwrócić uwagę na zasilanie takiego komputera - poza markowym zasilaczem, komputer gamingowy powinien mieć również stabilne napięcia na kartę graficzną oraz na sekcje zasilania na płycie głównej. 

Gdy już wybierzesz odpowiedni dla siebie model, pozostaje jeszcze kwestia doboru monitora…

Praca i nauka

Jeśli szukasz sprzętu głównie do pracy i nauki, na początek zastanów się z ilu i jakich aplikacji będziesz chciał skorzystać. Wbrew pozorom programy do edycji tekstów czy tworzenia baz danych są dość „ciężkie” i w znaczący sposób mogą obciążać system. O programach do edycji zdjęć nawet nie wspomnimy… Dlatego też wybierając komputer do codziennych zadań, warto zwrócić uwagę na rodzaj pojemność dysku (polecamy dysk SSD), możliwość rozbudowy, pamięć RAM, czy w miarę szybki procesor. 

Może się zdarzyć, że część aplikacji, z których chcemy skorzystać, nie będzie kompatybilnych z wybranym systemem operacyjnym - warto więc przemyśleć wcześniej, czy chcemy pracować w środowisku z jabłkiem w logo, na Windowsie, czy może opartym na Linuxie - i sprawdzić jakie aplikacje są dla tych systemów dedykowane. 

Składak czy gotowy zestaw? 

Dobry komputer stacjonarny - czyli jaki?

To kolejne pytanie, które zadają sobie potencjalni kupcy komputerów stacjonarnych. O ile w przypadku laptopów wybór wydaje się być prosty, w przypadku pecetów już taki nie jest. Gdy już zdecydowałeś o przeznaczeniu swojego peceta, warto rozważyć, czy chcesz kupić gotowy zestaw, czy jednak złożyć go samodzielnie lub zlecić złożenie komuś innemu. W przypadku gotowych zestawów, sprawa jest prosta - idziesz do sklepu, określasz na czym ci zależy, a obsługa rekomenduje konkretny zestaw, na który masz gwarancję i o nic się nie musisz martwić - brzmi świetnie, prawda? Cóż, warto wiedzieć, że w przypadku gotowców nie zawsze będziesz miał rozbudowy zestawu, a niektóre z komponentów mogą okazać się słabszej jakości niż się spodziewałeś. 

W przypadku „składaka” jest trochę więcej zabawy - zakup osobnych części, na które masz osobną gwarancję, sprawdzanie, czy wszystko będzie ze sobą kompatybilne, wgrywanie systemu operacyjnego i innych programów… Ostatecznie jednak masz taki zestaw, o jakim marzyłeś i z takimi parametrami, na jakich ci zależało. 

Podsumowanie

Wybór komputera stacjonarnego nie jest łatwym zadaniem. Wszystko zależy od jego przeznaczenia, dlatego warto na początku określić do czego ma on służyć i na tej podstawie dobierać odpowiednie komponenty. Zestaw stworzony dla fanów social mediów niekoniecznie przypadnie do gustu prawdziwemu gamerowi, podobnie jak komputer gamingowy wcale nie musi się okazać idealny do codziennej pracy. 

Dobór odpowiednich komponentów do naszych potrzeb nie tylko wpłynie na komfort użytkowania i nasze zadowolenie, ale też pozwoli uniknąć zbędnych wydatków - nie warto kupować najlepszej karty dźwiękowej do komputera, który będzie używany głównie do pracy i na którym odtwarzane będą tylko dźwięki systemowe. Zaoszczędzone na karcie pieniądze można wydać na dysk, który pomieści dwa razy więcej plików lub… na własne przyjemności.

Fot. Pixabay

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag komputerytag komputer stacjonarnytag desktopy