Dlaczego witamina C lewoskrętna jest tak popularna?

25-10-2018, 13:56

Sława, jaką zyskała witamina C jest niezaprzeczalna. Traktuje się ją, jako antidotum na infekcje wirusowe oraz stosuje w ramach profilaktyki przeziębień. W medycynie budzi kontrowersje, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę środowiska głośno przekonujące o cudownym działaniu witaminy C „lewoskrętnej”.

Witamina C „lewoskrętna” – właściwości i kontrowersje

Witamina C jest najbardziej powszechną substancją stosowaną, aby zapobiec rozwojowi chorób na tle wirusowym oraz w trakcie ich trwania. Znajdziemy ją także – a może przede wszystkim – w owocach i warzywach, na przykład w pomarańczach, jabłkach, cytrynie, natce pietruszki, czy szpinaku. Kwas L-askorbinowy stał się tematem rozważań, zwłaszcza od strony jego rzekomo lepszej i gorszej wersji. Zwolennicy medycyny naturalnej, uważający nietypowe metody leczenia za jedyne słuszne zaczęli coraz częściej głosić hasło: witamina C – „lewoskrętna” Opinie środowisk lekarskich są jednak jednoznaczne – nie ma dwóch rodzajów witaminy C. Skąd w takim razie teorie, które sugerują podział na „-lewo” i „prawoskrętną”? Zapewne od litery „L” stanowiącej początek fachowej nazwy (kwas L-askorbinowy). Symbol w języku łacińskim oznacza laevus, czyli „lewy".

Witamina C lewoskrętna – fakty i mity

Według medyków witamina C „lewoskrętna” została „stworzona” w ramach chęci zarobku i tym samym, jako chwyt marketingowy mający zachęcić większą ilość społeczeństwa do wiary w jej niesamowite działanie, a w rzeczywistości nie istnieje. Czym więc kręgi zajmujący się leczeniem niekonwencjonalnym przyciągają do siebie kolejnych pacjentów? Cały sęk sprawy oparty jest na ogłaszaniu, że leczenie tymże specyfikiem w określonych – zazwyczaj bardzo dużych – dawkach uzdrowi chorych nawet na najpoważniejsze choroby onkologiczne, czy też związane z innymi organami w ciele człowieka. Jeśli już mowa o ilości – przejdźmy do tematu spożywania. Dawkowanie witaminy C lewoskrętnej zalecane przez miłośników metod kuracji naturalnych często nie tylko nie pomaga, lecz może nawet szkodzić! Zbyt duże ilości kwasu L-askorbinowego szkodzą w zakresie układu pokarmowego.

Witamina C „lewoskrętna” dla dzieci – dlaczego należy uważać?

Młode organizmy są szczególnie wrażliwe na substancje zawarte w lekach. Nie chodzi tu nawet o to co zawierają, a dozowane porcje. Uważajmy na „dobre rady” samozwańczych medyków i starajmy się postępować racjonalnie. Uchronimy tym nasze dzieci przed poważnymi skutkami ubocznymi.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.