Dlaczego warto zdecydować się na droższy zasilacz LED?

30-08-2018, 11:40

Na niektórych urządzeniach nie warto oszczędzać – czasem im tańszy model wybierzemy, tym szybciej będziemy musieli liczyć się z jego wymianą, lub dodatkowymi kosztami dotyczącymi jego naprawy lub utrzymania. Zasilacze LED mieszczą się w grupie takich urządzeń. Od ich jakości zależy nie tylko sprawność całej instalacji oświetlenia, ale również jej żywotność, a także bezpieczeństwo użytkowania.

Energooszczędność - zasilacz LED

W przypadku zasilaczy LED im niższa cena, tym niestety mniejsza sprawność i, co za tym idzie, o wiele większy pobór energii elektrycznej. Tanie urządzenia wykorzystują elementy niskiej jakości, które dużą część pobieranej energii wykorzystują na grzanie się. Takie straty powodują małą wydajność urządzenia i generują wysokie koszty jego eksploatacji. Tańsze modele mogą nie być również wyposażone w filtry PFC, których zadaniem jest utrzymanie współczynnika mocy urządzenia na poziomie jak najbardziej zbliżonym do wartości 1. W uproszczeniu jego zadaniem jest dopilnowanie, by dane urządzenie pobierało z sieci dokładnie tyle prądu, ile jest mu potrzebne do działania, dlatego zasilacze LED nie posiadające filtrów PFC mogą pozyskiwać więcej energii, niż powinny.

Bezpieczeństwo zasilacza LED dla instalacji świetlnej

Diody LED są niezwykle czułe na wszelkie zakłócenia sieci. Zadaniem zasilacza LED jest więc nie tylko zmiana dopływającego do nich sieciowego napięcia przemiennego 230V na napięcie stałe 12V, ale także ochrona całego układu przed przepięciami. Tanie zasilacze LED często są pozbawione zabezpieczeń antyprzepięciowych oraz specjalnych filtrów, które nie dopuszczają zakłóceń do instalacji. Modele z górnej półki mogą za to posiadać rozbudowane zabezpieczenia, składające się z wielu elementów, dzięki czemu bardzo dokładnie filtrują napięcie i chronią całą instalację przed niszczącym działaniem zakłóceń. Dobre jakościowo zasilacze LED posiadają także filtry niskonapięciowe, które dodatkowo wygładzają napięcie oraz blokują wszelkie zakłócenia oraz pulsacje, mogące pozostać po przejściu prądu przez transformator.

Bezpieczeństwo zasilacza LED dla użytkownika

Najważniejszym punktem jest oczywiście bezpieczeństwo urządzenia dla samego użytkownika. Nie możemy zapominać, że zasilacze są urządzeniami elektrycznymi, mogącymi stanowić zagrożenie w przypadku ich uszkodzenia czy nieprawidłowego działania. W tanich modelach często wykorzystywane są słabej jakości zamienniki części, które mogą szybko się zużywać. Przykładem może być kondensator – tanie elementy tego typu mogą grozić wybuchem. Duży wpływ na bezpieczeństwo użytkowania ma także transformator – w droższych modelach stosowane są elementy posiadające dodatkowe podłączenie do uziemienia, dzięki czemu chronią użytkowników przed porażeniami.

Droższy zasilacz LED – czy warto?

Zdecydowanie się na zakup droższego zasilacza LED będzie się wiązało z zapewnieniem długiego i prawidłowego działania instalacji oświetlenia. Ochroni ją przed przepięciami, a także zapewni jej energooszczędne działanie, co będzie widoczne po oszczędnościach na rachunkach za energię elektryczną. Ponadto, urządzenia z wyższej półki są bezpieczne dla użytkownika – posiadają liczne zabezpieczenia, które nie dopuszczają do porażenia prądem czy pożaru.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.