Dlaczego warto zainteresować się rozwiązaniami z zakresu fotowoltaiki?

31-03-2019, 11:30

Systemy energii odnawialnej z roku na rok zyskują na popularności. Wpływ na to mają, z jednej strony, rosnące rachunki za energię elektryczną, z drugiej zaś moda na ekologiczny tryb życia. Dlaczego warto zainteresować się rozwiązaniami z zakresu fotowoltaiki? Czy osoby prywatne mają możliwość uzyskania dotacji na montaż baterii słonecznych?

panele fotowoltaiczne

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych?

W przypadku inwestycji w odnawialne źródła energii cena nie powinna stanowić kluczowego czynnika. Zdecydowanie bardziej liczy się jakość produktu, solidność wykonanej instalacji i trwałość paneli. W końcu system solarny ma służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Wśród najważniejszych czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie, są takie elementy jak:

  • jakość zastosowanych komponentów – bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie elementów złącznych do systemów solarnych; wszelkiego typu akcesoria służące do przymocowania paneli do dachówki czy blachodachówki (między innymi nierdzewne i kwasoodporne blachowkręty, takie jak te https://inoxa.pl/elementy-zlaczne-nierdzewne-i-kwasoodporne/blachowkrety-1.html) czy też kotwy nierdzewne (do kupienia w sklepie https://inoxa.pl/elementy-techniki-zamocowan/kotwy-segmentowe.html) odpowiadają za stabilność i trwałość instalacji; ogromne znaczenie ma również wybór panelu z uwagi na zastosowany materiał; na rynku dostępne są zarówno monokrystaliczne panele słoneczne (cechujące się wysoką czystością krzemu), będące jedną z najdroższych opcji, ale także polikrystaliczne czy cienkowarstwowe panele (przyjazne dla domowego budżetu) oraz amorficzne (o mniejszych niż standardowe wymiarach, przeznaczone dla mniejszych domów);
  • rodzaj falownika fotowoltaicznego – firmy zajmujące się profesjonalnym montażem paneli fotowoltaicznych udostępniają inwestorom możliwości w postaci mikrofalowników (dostosowane do obsługi jednego panelu słonecznego), falowników stringowych (odpowiednie dla niewielkich instalacji fotowoltaicznych) oraz falowników centralnych (idealne do obsługi dużych instalacji fotowoltaicznych, stosowanych w budownictwie jedno- i wielorodzinnym).

 

O jaką dotację warto się ubiegać?

Jedną z ciekawszych możliwości wnioskowania o dotację na zakup i montaż instalacji z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym paneli fotowoltaicznych, jest program Prosument 2, prowadzony w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ten cel rząd przeznaczy 800 milionów złotych w postaci niskooprocentowanej pożyczki do rozdysponowania pomiędzy właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. W ramach programu Prosument 2 można otrzymać dotację w wysokości 15% lub 30% na pokrycie kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Nawet osoby, które nie skorzystają z dotacji, powinny mieć świadomość, że wydatek związany z montażem paneli słonecznych zwróci się w ciągu około 7 lat w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.


Następny artykuł » zamknij

1% podatku - jak to działa?
Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.