Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W naszym kraju nie brakuje osób, które lubią grać w szachy. Nic w tym dziwnego, bowiem szachy są wyjątkowo ciekawą grą strategiczną, w której liczą się planowanie, przewidywanie, a także konsekwencja.

Gra w szachy ma wiele walorów edukacyjnych. W wyjątkowy sposób wpływa na graczy, poprawiając zdolności intelektualne, zwiększając iloraz inteligencji, poprawiając umiejętności arytmetyczne, wyobraźnię przestrzenną, a także kształtują umiejętność krytycznego myślenia. Ponadto, szachy wspomagają rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy zamknięci zwykle w czterech ścianach ze wzrokiem wbitym w telefony czy komputery. Wielu specjalistów uważa także, że gra w szachy ma walory terapeutyczne, gdyż trenuje myślenie przyczynowo–skutkowe, a także zależności między poszczególnymi zdarzeniami. Dodatkowo, szachy chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja czy choroba Alzheimera, które w ostatnich latach zbierają coraz większe żniwa.

Czy każdy może grać w szachy?

Do rozpoczęcia gry w szachy nie potrzebujemy wyjątkowych umiejętności, czy specjalistycznego kursu. Wystarczy, że poznamy podstawowe zasady tej gry i znajdziemy partnera do pojedynku. Aby amatorsko grać w tą grę nie musimy uczyć się tego latami, ale po prostu usiąść przed planszą i zacząć kombinować. Do gry w zaciszu własnego domu nie musimy mieć także drogiego zestawu. Wystarczy, że wybierzemy dowolny zestaw w granicy naszych możliwości finansowych, aby oddać się przyjemności gry. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych zestawów, w tym szachy drewniane, plastikowe, czy nawet kamienne.

Czy warto inwestować we własny zestaw do gry w szachy?

Zdecydowanie tak. Pamiętajmy, że takie szachy drewniane czy kamienne to nie tylko gra planszowa, ale przede wszystkim może posłużyć nam za wyjątkową ozdobę do niecodziennego wnętrza. Coraz więcej osób dostrzega szczególne walory estetyczne takich dekoracji. Nawet, jeśli nie będziemy regularnie grywać w szachy, postawienie ich na stoliku czy komodzie doda wnętrzu ciekawego wyglądu i wiele stylu. Dodatkowo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podziwiając codziennie swój zestaw do gry w szachy częściej najdzie nas ochota na to, by grać w nie, zarówno z bliskimi, jak i dalszymi znajomymi czy rodziną. To z kolei dodatkowo pozytywnie będzie wpływać na relacje z rywalami szachowego pojedynku, bowiem jest to bardzo przyjemna gra, zarówno dla osoby, która wygra, jak i przegra.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

Jakie okno do salonu wybrać?

Ostatnie artykuły:


fot. Huaweifot. DALL-Efot. vecstockfot. Freepikfot. Mike Bird


Tematy pokrewne:  

tag szachytag nolstag grytag ageotag Afrvr