Dlaczego warto skorzystać z porady prawnej

02-07-2020, 10:20

Podpisywanie umów, zobowiązań, dokumentów czy pism procesowych wymaga ogromnej ilości wiedzy i nietrudno tu o bolesną pomyłkę. Każdego roku przekonują się o tym tysiące naszych rodaków. Sposobem na oszczędzenie sobie kłopotów i prawidłowe przygotowanie dokumentacji oraz umów, mogą być porady prawne świadczone przez radcę prawnego. Czy warto z nich korzystać? Jeśli tak, to kiedy?

Czy warto skorzystać z porady prawnej?

Jako przedsiębiorczy i zaradny naród mamy skłonność do szukania oszczędności na każdym kroku i częstego zaprzęgania Google do wykonywanych zadań. Prawdą jest, że z Internetu można dowiedzieć się wielu wartościowych (i nie tylko) rzeczy, mogłoby się więc wydawać, że szukanie pomocy prawnika to już przeszłość. Niestety, jak pokazują doświadczenia wielu radców prawnych i adwokatów, polskie prawo jest tak zawiłe i skomplikowane, że osoby bez odpowiedniego wykształcenia i niezajmujące się tym na co dzień niejednokrotnie mają problemy z jego interpretacją i przygotowywaniem wiążących dokumentów. Taka jest już natura polskiego systemu prawnego i raczej w najbliższym czasie nic tego nie zmieni. 

Decydując się na porady prawne świadczone przez profesjonalistę, zyskujesz wsparcie osoby, która ma za sobą wieloletnią edukację, doskonale odnajduje się w Polskim systemie prawnym i zajmuje się tym codziennie. Radca prawny nie tylko pomoże ci sporządzić odpowiedni dokument, ale również wytłumaczy ci zasadność każdego z jego punktów, pozwoli odnaleźć się w wymaganiach prawnych i podpowie najbardziej praktyczne rozwiązania. Często to wystarczy, by uniknąć wpadnięcia w pułapkę zastawianą przez nieuczciwego kontrahenta. 

Wbrew pozorom pomoc prawna świadczona przez radców prawnych nie jest droga. Utarło się myśleć, że jakakolwiek pomoc prawna kosztuje niemałe pieniądze, choć w rzeczywistości to nieprawda - często koszt wizyty zamyka się w kwocie 100 - 200 złotych, a pozwala na uniknięcie znacznie większych strat finansowych i stresu, który towarzyszyłby skomplikowanym długoletnim procesom sądowym. 

Dodatkową zaletą, jaką przyniesie nam porada radcy prawnego, jest oszczędność czasu - zazwyczaj nie trwa ona dłużej niż godzinę - po tym czasie większość twoich wątpliwości zostanie wyjaśnionych, dokumentów czy wniosków przygotowanych, a ty będziesz mógł spokojny rozpocząć zaplanowane działanie. Zamiast samemu godzinami przekopywać się przez zawiłe arkany prawne, w ciągu godziny uzyskujesz konkretną i optymalną poradę - dokładnie taką, jaką potrzebujesz. 

Kiedy warto skorzystać z porady prawnej?

Oczywiście nie każda czynność prawna wymaga porady prawnej. Zakup samochodu z pewnością uda się wykonać bez pomocy specjalisty z zakresu prawa. Jednak podjęcie trudniejszych decyzji takich jak, odstąpienie od umowy sprzedaży samochodu na podstawię rękojmi za wady fizyczne lub prawne, wybór formy zatrudnienia pracownika, przygotowywanie pozwów, pism procesowych, umów pomiędzy spółkami, przeprowadzenie postępowania spadkowego, czy nadzór kontroli prowadzonej przez organ administracji państwowej oraz podjęcie związanych z tym działań wypadną zdecydowanie lepiej, jeśli zdecydujesz się na wsparcie prawnika. 

Polskie prawo jest bardzo sformalizowane. Co to znaczy? Oznacza to, że obywatel nawet jeżeli ma rację i jest na prawie, może przegrać z wymiarem sprawiedliwości poprzez zwykły błąd formalny polegający na wadliwym sformułowaniu wniosku, czy przekroczeniu terminu. Co więcej, w polskim pawie obowiązuje zasada tzw. „powagi rzeczy osądzonej” zgodnie z którą sąd rozstrzyga w danej sprawie tylko raz. Jakie to ma znaczenie dla obywatela ? Takie, że poprzez z pozoru mało istotny szczegół może raz i na zawsze zamknąć sobie drogę na dochodzenie swoich praw. 

Jak wybrać dobrze?

Nie każdy świadczący porady prawne jest prawnikiem - prawo dopuszcza, by kancelarie prawne, odszkodowawcze czy ubezpieczeniowe otworzył nawet ktoś niemający żadnego przygotowania do świadczenia takich usług. Jak zatem uzyskać fachową pomoc?

Pierwszym krokiem będzie dokładne przyjrzenie się nazwie - kancelarię prawną może otworzyć każdy, ale Kancelaria Radcy Prawnego czy Kancelaria Adwokacka to nazwy ściśle chronione prawnie - do ich otworzenia uprawniony jest jedynie wykształcony prawnik, posiadający praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu zdobywane w trakcie aplikacji, a przede wszystkim posiadający zdany państwowy egzamin zawodowy. 

Jednak również wśród prawników występują osoby o różnych cechach. Jeśli chcesz wybrać najlepiej, postaw na doświadczonego i profesjonalnego fachowca. Jak go rozpoznać? Powinien być w stanie wykazać ci listę spraw i Klientów, którym pomógł w swojej dotychczasowej karierze. Jego kancelaria powinna cieszyć się dobrymi opiniami, a świadectwa klientów powinny wskazywać, że faktycznie masz do czynienia z fachowcem z górnej półki. Bo tylko na takiego zasługujesz!

Więcej informacji o poradach prawnych znajdziesz na stronie http://wiktor-witkowski.pl/


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag porady prawne
To warto przeczytaćfot. Devirefot. Fortinet
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: