Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dlaczego certyfikacja ISO 27001 jest istotna dla bezpieczeństwa Twoich danych i informacji?

28-11-2023, 11:44

Bezpieczeństwo danych i informacji to nieodzowny element również w świecie biznesu. Norma ISO 27001 daje różnorodnym organizacjom niezbędne narzędzia do skutecznej ochrony przed wszelkimi rodzajami nadużyć i cyberprzestępczością. Uzyskanie certyfikatu zgodności z tym standardem stanowi dowód na to, że firma dba o bezpieczeństwo, a wszystkie procedury stoją na najwyższym poziomie, gwarantując integralność i poufność informacji. Wzięcie udziału w procesie certyfikacji ISO 27001 może przyczynić się nie tylko do udoskonalenia systemu zarządzania, ale i rozwoju biznesu. Przeczytaj artykuł i poznaj korzyści płynące z uzyskania certyfikatu!

Dlaczego certyfikacja ISO 27001 jest istotna dla bezpieczeństwa Twoich danych i informacji?

Certyfikacja ISO 27001 – co to jest?

ISO 27001 to międzynarodowa norma wyznaczają standardy dla systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, zakładające podejście procesowe. Obejmuje ona zestaw narzędzi, które pomagają organizacjom w identyfikowaniu i minimalizowaniu ryzyka związanego z nieuprawnionym dostępem do danych. Ze względu na uniwersalny charakter ISO 27001 i bardzo ogólne wymagania można ją wdrożyć w różnego typu firmach – niezależnie od ich wielkości czy branży. Tym samym zapewnia organizacjom elastyczne podejście i nie narzuca szczegółowych wytycznych technicznych, dlatego sposób działania zależy od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Standard ISO 27001 dotyczy przede wszystkich czterech obszarów związanych z bezpieczeństwem: fizycznym, osobowym, teleinformatycznym i prawnym.

Proces certyfikacji ISO 27001 – krok po kroku

Pierwszym krokiem na drodze ku certyfikacji jest wdrożenie we własnej organizacji wymagań zawartych w danej normie, w tym przypadku ISO 27001. Oceną zgodności tego, czy wszystkie wytyczne zostały spełnione, zajmują się jednostki certyfikujące, dlatego konieczne będzie nawiązanie współpracy z jedną z nich, która w dodatku specjalizuje się w systemach zarządzania bezpieczeństwem informacji.

Kolejny etap obejmuje kontakt z wybraną organizacją i złożenie wniosku. Jednostka oceniająca zgodność po przeanalizowaniu sytuacji Twojej firmy wróci do Ciebie z informacją dotyczącą zasad współpracy oraz przygotowaną ofertą. Po podpisaniu umowy ustala się termin audytu certyfikującego, w trakcie którego audytor sprawdza system zarządzania bezpieczeństwem informacji. Jednostka certyfikacyjna na podstawie otrzymanego raportu podejmuje decyzję w sprawie przyznania certyfikatu – dokumentu potwierdzającego zgodność z wymaganiami ISO 27001.

Warto dodać, że wiele jednostek certyfikacyjnych wycenia koszt procesu certyfikacji indywidualnie, biorąc pod uwagę czynniki, takie jak m.in. liczba zatrudnionych pracowników. Podstawę do wyceny stanowią informacje zawarte we wcześniej wspomnianym wniosku.

Korzyści biznesowe wynikające z certyfikacji ISO 27001

Wzięcie udziału w procesie certyfikacji ISO 27001 może przynieść Twojej organizacji liczne korzyści. Uzyskanie certyfikatu, będącego oficjalnym potwierdzeniem tego, że firma dba o cyberbezpieczeństwo, pozytywnie wpływa na postrzeganie przez klientów, kontrahentów i partnerów biznesowych. Wzrost zaufania naturalnie przyczynia się do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej, a dodatkowe punkty w przetargach to szansa na zdobycie nowych kontraktów i nawiązanie długoterminowych relacji biznesowych. Co więcej, wdrożenie ISO 27001 ułatwia systemowe zarządzanie ryzykiem, a uporządkowanie procedur poprawia efektywność przedsiębiorstwa.

 

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *