Dlaczego bootcamp zamiast studiów?

15-03-2019, 08:53

W obliczu przesycenia rynku i niepokojąco wysokiego poziomu bezrobocia wśród osób z wykształceniem wyższym, to naturalne, że opłacalność spędzenia kilku lat na uczelni regularnie poddawana jest wątpliwości. To bardzo poważna decyzja życiowa, która ma ogromny wpływ na przyszłość każdego człowieka. Coraz większą popularność zyskują alternatywne metody edukacji, które przynoszą natychmiastowe, łatwo zauważalne efekty.

mat partnera

Niektórzy decydują się na podjęcie różnorakich kursów, inni postanawiają samodzielnie przygotować się do wymarzonego zawodu, powoli nabierając kompetencji poprzez staże i szkolenia. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się jednak bootcamp, zapewniający intensywną, mocno wyspecjalizowaną edukację.

Dlaczego studia to nie zawsze dobry pomysł?

Chociaż wykształcenie wyższe i stopień magistra lub licencjata bywają doceniane przez potencjalnych pracodawców, to wkład pracy w nie włożony bywa niemiarodajny do faktycznych efektów, które przynoszą. Nie brakuje uczelni, które nie oferują żadnej wartościowej wiedzy, zapewniając studentom dziwną mieszankę mało praktycznych przedmiotów. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostać się na renomowany uniwersytet, to nie jest warto marnować kilku lat na uczelni. Co więcej, należy liczyć się z koniecznością utrzymania – stypendium, dorywczą pracą, pieniędzmi rodziców.

Przewaga bootcampów nad studiami

Główną przewagą, która stawia bootcamp przed uniwersytetem jest oszczędność czasu. Wybierając bootcamp mamy pewność, że każda spędzona tam godzina będzie poświęcona przysposobieniu nas do przyszłej pracy. Nie ma tam miejsca na tak zwane zapychacze, których jedynym celem jest spełnienie narzuconych odgórnie norm. Nauka w bootcampie jest skoncentrowana, intensywna i maksymalnie treściwa, dzięki czemu w krótkim czasie zyskujemy kwalifikacje porównywalne z osobami po kilkuletnich studiach. Badania wykazały, że dziewięciu na dziesięciu absolwentów bootcampów znajduje pracę w zawodzie już w pierwszym roku po zakończeniu swojej edukacji.

Czy bootcampy są skuteczne?

Skuteczność bootcampów była poddawana dyskusji już od samego ich powstania. Rozpatrzeniu ulegała przede wszystkim kwestia, czy tak skondensowany kurs faktycznie pozostaje efektywny i pozwala osiągnąć trwałe efekty.  Wiele osób uważa, że metoda szkolenia opracowana na rzecz bootcampów to przyszłość, sposób na najefektywniejsze przysposobienie ludzi do zawodu, bez konieczności poświęcania swojej edukacji kilku, dodatkowych lat. Fenomen ten można dostrzec obserwując statystyki wśród osób zatrudnionych. Okazuje się, że bootcampy są zaskakująco skuteczne, gdyż stanowią doskonałą alternatywę dla studiów. Stały się one popularne przede wszystkim wśród informatyków, którzy chcą nauczyć się programowania. Wiedząc, że studia uczą wszystkiego po trochu, ludzie szukają alternatywy, która nakieruje ich na konkretną drogę. Przykładem takiego bootcampu jest oferta platformy Edugrafia.pl, która w 5 miesięcznym bootcampie nauczy Cię najważniejszych technologii programowania: https://edugrafia.pl/educamp-od-zera-do-full-stacka/

Nauka odbywa się w grupie osób, które są mocno zmotywowane na osiągnięcie celu. Pomaga w tym mentor oraz codzienne wykłady na żywo. Przez 5 miesięcy kursanci po prostu żyją programowaniem. To pozwala osiągnąć wysoki poziom nauczania.

Kiedy zdecydować się na bootcamp?

Na wstępie warto jest zaznaczyć, że bootcampy to dość specyficzna forma nauki, bardzo odmienna od tego, co zna się ze szkoły. Przede wszystkim, skupiają się one wyłącznie na konkretnej dziedzinie, dostarczając niezbędnej, komplementarnej wiedzy z jej zakresu. Z racji, że pokrywają one cały wymagany materiał, nie muszą bazować na poprzednich doświadczeniach kursantów. Fakt ten sprawia, że bootcampy są niezwykle popularne wśród osób, które nie miały wcześniej do czynienia z wybranym kierunkiem, a chcą podjąć się go nawet jako dorośli ludzie. Dlatego oferta ta mówiąc o niej w kontekście programowania, skierowana jest nawet dla osób, które nigdy nie miały kontaktu z programowaniem.

Ekspresowa forma nauki

Bootcampy poleca się także osobom, które z różnych względów nie mają możliwości poświęcenia kilku najbliższych lat na naukę w uczelni wyższej, lecz chcą zdobyć nowe umiejętności. Program bootcampu jest na tyle intensywny, że cały materiał realizowany 5 miesięcy, pozwala na znalezienie pierwszej pracy jako Junior developer. Każdy temat podjęty na bootcampie wzajemnie się uzupełnia, przez co przekazywana wiedza stanowi jedną, spójną, łatwą w przyswojeniu całość. W efekcie czego kursanci na koniec samodzielnie stworzę kilka projektów i aplikacji.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag edukacjatag bootcamp
To warto przeczytać
fot. Executiumfot. Altumcodefot. CottonbroRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Serwisy specjalne: