Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dieta bezglutenowa – z czym to się je?

22-08-2018, 06:48

Moda na dietę wolną od glutenu zatacza coraz szersze kręgi. Czy słusznie? Niekoniecznie. Przede wszystkim powinna ona dotyczyć osób chorych na celiakię, mających alergię lub nadwrażliwość na gluten. W przypadku osób zdrowych dieta bezglutenowa nie jest wskazana, a może nawet zaszkodzić.

Czym jest ten niechciany gluten?

To mieszanka białek roślinnych (glutelina i gliadyna) zawartych zboczach takich jak pszenica, żyto, jęczmień, orkisz, pszenżyto. Dzięki glutenowi ciasto ma kleistą konsystencję (po połączeniu z wodą) i może wyrosnąć podczas procesu pieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że dla zdrowych osób nie stanowi żadnego problemu, a wręcz przeciwnie, jest pożywny i bardzo dobrze wchłaniany.  W czym jest zawarty? Przede wszystkim w pieczywie, makaronach pszennych, żytnich, kaszach (manna, owsiana, jęczmienna), makaronach i płatkach tego typu. Znajdziesz go także w ciastkach i ciasteczkach, naleśnikach, pizzy, pierogach i innych produktach wykonanych na bazie ww. zbóż.

Dla kogo dieta bezglutenowa?

Osoby chore na celiakię powinny wykreślić ze swojego jadłospisu gluten, ponieważ spożywanie go, rujnuje ich kosmki jelitowe. Prowadzi do ich upośledzenia, a nawet zaniku, co uniemożliwia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. W przypadku alergii na gluten, czy też nadwrażliwości, generalnie wystarczy na jakiś czas odstawić go z jadłospisu, a później powoli wprowadzać ponownie.

Wiele osób myśli, że dieta bezglutenowa pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów, a to nie jest do końca prawdą. Owszem., produkty o dużym o indeksie glikemicznym mogą powodować przyrost masy ciała jak chleb czy kasza manna, ale nie chodzi tu wyłącznie o gluten. Po prostu, osoby wykluczające gluten, przyjmują mniej węglowodanów i stąd to mylne odczucie. Dużej ilości kalorii mogą dostarczać również produkty żywnościowe wolne od glutenu.

Co jeść na diecie bezglutenowej?

Jeśli musisz przestrzegać diety bezglutenowej, warto zadbać o wysoka jakość produktów, które kupujesz w sklepie. Niestety, większość z nich może być zanieczyszczona glutenem podczas produkcji lub zawierać szereg niepotrzebnych dodatków, niebezpiecznych dla zdrowia. Kupuj więc produkty ze znaczkiem przekreślonego kłosa, aby być pewnym, ze to, co będziesz jeść, rzeczywiście wolne jest od glutenu. Czytaj zawsze dokładnie etykiety, zwracaj uwagę na kraj pochodzenia i zdobywaj cenną wiedzę na temat diety bezglutenowej. Ważne jest, aby dostarczyć sobie składników odżywczych z Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej (każdego piętra). Co można jeść? Ryż, proso, grykę, amarant, teff, siemię lniane, suszone owoce, pestki dyni i słonecznika, aby dostarczyć organizmowi witaminy z grupy B, witaminę E, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie możesz zapominać także o mleku i jego przetworach oraz chudym mięsie – czyli innymi słowy, jeść pełnowartościowe białko.

Reasumując

Jeśli nie masz alergii na gluten i celiakii, nie warto zanadto unikać glutenu. Twoja codzienna dieta będzie o wiele uboższa o ww. składniki a także o magnez, cynk czy żelazo. Dieta bezglutenowa może tez pogorszyć skład mikroflory jelitowej, dlatego warto się dobrze zastanowić, zanim zdecydujesz się na eliminację niektórych produktów ze swojego jadłospisu.

Bardzo smaczny catering z dowozem w całej Polsce to np. https://cateringprodiet.com/


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G DataTematy pokrewne:  

tag dieta bezglutenowatag dieta