Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Darmowy kalkulator ryzyka od Symanteca

26-10-2010, 10:24

Prawie milion złotych rocznie może stracić średniej wielkości przedsiębiorstwo, jeśli nie zabezpieczy odpowiednio komputerów i baz danych - podają eksperci w firmy Symantec. Czas pracy przeznaczony na usuwanie awarii w systemach IT w skali roku może wynieść nawet 80 godzin. Ryzyko finansowe związane z brakiem zabezpieczeń informatycznych można oszacować za pomocą udostępnionego przez firmę darmowego kalkulatora.

Symulacja przeprowadzona dla firmy dysponującej 160 komputerami, o średniej płacy 5 tys. zł brutto i rocznych przychodach sięgających 4 mln zł, pokazała, że koszty przestoju systemów i odzyskania utraconych danych mogą być znaczące dla jej bilansu finansowego - ok. 820 tys. zł. W skrajnych przypadkach awaria rozwiązań informatycznych może doprowadzić do przewagi strat nad przychodami rocznymi przedsiębiorstwa.

Rezultaty innych symulacji wykonanych przez kalkulator ryzyka potwierdzają, że odpowiednia ochrona danych jest kluczowa bez względu na wielkość i wyniki finansowe firmy. Na przykład przedsiębiorstwo korzystające na stałe z 20 komputerów, o rocznych przychodach w wysokości 1 mln zł, jest narażone na straty w wysokości 75 tys. zł rocznie i 35 godzin roboczych spowodowanych przestojami systemów IT.

>> Czytaj także: McAfee: Więcej zagrożeń, mniejsze nakłady na bezpieczeństwo

– Wyniki krótkiej ankiety przeprowadzonej za pomocą kalkulatora ryzyka pomogą ocenić przedsiębiorcom, jaka jest wartość przechowywanych przez nich informacji – tłumaczy Piotr Chrobot, Dyrektor Generalny w firmie Symantec Polska. – Dzięki przygotowanemu przez firmę Symantec darmowemu narzędziu przedsiębiorstwo może w prosty i szybki sposób oszacować potencjalne koszty prowadzenia działalności bez zabezpieczenia komputerów i elektronicznych informacji.

Przed obliczeniem skali ryzyka, na jakie narażone jest przedsiębiorstwo, należy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących między innymi: profilu firmy, ilości i jakości przechowywanych informacji oraz rocznej liczby awarii i ataków na firmowy system IT. Dzięki tym danym kalkulator jest w stanie podać poziom ryzyka i szacunkowe koszty, na jakie narażona jest konkretna firma.

Kalkulator ryzyka dostępny jest na stronie firmy Symantec.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: SymantecOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik