Darmowe hotspoty Wi-Fi dla gmin

07-09-2017, 07:46

Tysiące europejskich gmin ma spore szanse na hotspoty Wi-Fi. Unia Europejska zdecydowała się wesprzeć lokalne społeczności w realizacji planu WiFi4EU kwotą 120 mln euro. To doskonała okazja, by wyrównać szanse między cyfrowym poziomem miast i gmin, ale też wyzwanie – gminy muszą wybrać sprzęt, który najlepiej się do tego sprawdzi.

– Warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które są zasilane przez PoE, wyróżniają się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i posiadają zewnętrzne demontowane anteny – tłumaczy Jacek Kotynia, specjalizujący się w urządzeniach sieciowych Ubiquiti w firmie Senetic.

Unijne dotacje skracają cyfrowy dystans między miastem a gminą. Przyznane środki to jedno, ich właściwe wykorzystanie – drugie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wdrożeniami sieci i potrafią dobrać rozwiązanie pozwalające komfortowo korzystać z hotspotów przez wiele lat. Należy również pamiętać o tym, że dotacja dotyczy samego zakupu urządzeń.Koszty serwisu oraz konserwacji sprzętu stoją po stronie gmin. Tym bardziej warto postawić na producenta, który oferuje niezawodne produkty.

WiFi4EU

Celem inicjatywy WiFi4EU jest zapewnienie Europejczykom dostępu do bezpłatnej sieci. Zgodnie z jej założeniem do 2020 roku mieszkańcy krajów należących do UE będą mogli korzystać z darmowego Wi-Fi w budynkach publicznych i w ich pobliżu, w ośrodkach zdrowia, w parkach czy bibliotekach. Środki z budżetu UE mają być przeznaczone na zakup urządzeń i instalację.

Dodatkowe koszty spoczywają na instytucjach, które wnioskują o wsparcie. Według prognoz pieniądze mogą pomóc nawet 8 tysiącom lokalnych społeczności. Zgodnie z koncepcją hotspoty mają bazować na szybkich łączach szerokopasmowych pozwalających na korzystanie z wysokiej jakości internetu.

Nie tylko upowszechnienie dostępu do internetu, ale też usprawnienie dostępu do usług cyfrowej administracji, większa popularność aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności i ułatwienie informowania o sytuacjach kryzysowych jest celem tej inicjatywy. O tym, gdzie mają powstać hotspoty zdecydują mieszkańcy. To pozwoli na instalowanie bezpłatnych punktów dostępu tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska są zgodne

Instytucje osiągnęły porozumienie w sprawie WiFi4EU. Inicjatywa pozwoli na zapewnienie Europejczykom powszechnego dostępu do internetu. Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej tłumaczy, że do 2020 roku każda europejska wioska i miasto będą miały dostęp do darmowego internetu bezprzewodowego w głównych ośrodkach życia publicznego.

Hotspoty pojawią się tam, gdzie dostęp do sieci jest obecnie utrudniony bądź całkowicie niemożliwy. Lokalne władze będą mogły samodzielnie zgłosić propozycje miejsc, w których nie ma obecnie hotspotów.

Co wybrać?

- Unijna inicjatywa to dla gmin szansa, ale też spore wyzwanie organizacyjne i technologiczne. Na rynku jest sporo rozwiązań sieciowych, jednak tylko nieliczne wykorzystują najnowsze technologie i gwarantują sprawne, niezawodne działanie przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na serię Unifi Mesh firmy Ubiquiti, która idealnie wpisuje się w wymagania projektu. Dzięki nowym standardom urządzenia mogą być zasilane zarówno pasywnym POE 24V jak i standaryzowanym SOE 48V. Pozwala to na sporą elastyczność przy projektowaniu takiego systemu oraz umożliwia np. pobranie napięcia z latarni LED lub innego źródła napięcia stałego – podkreśla specjalista Senetic.

- Kolejną ważną cechą jest wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Urządzenia podczas testów były poddawane silnym podmuchom wiatru i opadom symulującym najcięższe warunki atmosferyczne. Istotne jest również wyposażenie w zewnętrzne demontowane anteny, co rozszerza możliwości działania – dodaje Jacek Kotynia. Ogromną zaletą systemu UniFi Mesh jest możliwość połączenia niemalże nieograniczonej liczby punktów dostępowych za pomocą łączy bezprzewodowych. Producent zastosował mechanizm obliczania najkrótszej trasy do sieci kablowej, dzięki temu sieć wyróżnia maksymalna przepustowość i pojemność przy ograniczonym wykorzystaniu punktów.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: