Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dane i telematyka samochodowa: Jak analiza informacji wspomaga floty samochodowe?

23-02-2018, 07:08

Telematyka samochodowa i floty samochodowe – te dwa sformułowania coraz częściej pojawiają się w jednym zdaniu w wypowiedziach branżowych specjalistów. Na czym polega siła telematyka i jak jej wprowadzenie może wpłynąć na efektywność zarządzania flotą?

Zarządzanie flotami samochodowymi to dziedzina, w której przedsiębiorcy dążą do osiągnięcia jak najwyższej efektywności – każdy dodatkowy stopień optymalizacji tras czy poziomu przeszkolenia kierowców przekłada się na długofalowe zyski. Do podwyższania efektywności coraz częściej wykorzystywana jest telematyka i Vehicle Tracking (https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems/), która pozwalają gromadzić oraz analizować informacje o stylu jazdy kierowcy czy zachowaniu danego auta na trasie.

 

Dziesiątki gigabajtów danych

25 GB na godzinę – być może taka ilość danych będzie przesyłana w przyszłości przez każdy pojazd wyposażony w aparaturę telematyczną. Co może być zawarte w tak potężnej ilości informacji? Można tu przechować w zasadzie wszystko: od obecnej prędkości samochodu począwszy, a skończywszy na średniej liczbie obrotów silnika na minutę podczas całej trasy przejazdu. Co więcej, firmy takie jak Vision Track oferują również telematykę wideo, która poza „suchymi” danymi dostarcza również obraz z kamer.

 

Większe bezpieczeństwo i efektywność

Zarówno zwykła telematyka, jak i jej bardziej zaawansowana wersja korzystająca z kamer mają całą mnogość różnych zastosowań. Jedno z nich to optymalizacja trasy na podstawie analiz przejazdu pojazdów floty na danym odcinku. Taka analiza może posłużyć do wprowadzenia poprawek do planu samej trasy, a także pomóc przeszkolić kierowców tak, by unikali powtarzania najczęściej popełnianych błędów. Nie należy również pomijać aspektu zwiększonego bezpieczeństwa, jaki daje telematyka – kierowcy dysponujący dostępem do wyświetlanych na bieżąco informacji o stanie pojazdu i sytuacji na drodze popełniają znacznie mniej błędów. Według analiz, rozpowszechnienie telematyki mogłoby w samych Stanach Zjednoczonych zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych w wypadkach samochodowych aż o 10 000 a liczbę rannych – nawet o 500 000.


Zastosowanie telematyki, zwłaszcza tej w najnowocześniejszej wersji wykorzystującej przekaz wideo przyczynia się do zwiększenia efektywności floty oraz jej bezpieczeństwa. Nic dziwnego zatem, że oraz więcej firm sięga po tego rodzaju rozwiązania.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik




Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy