Czynniki nasilające atopowe zapalenie skóry u niemowląt

23-05-2019, 12:59

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba, która przeważnie wykrywana jest w wieku niemowlęcym. Uważa się, iż ma ona podłoże cywilizacyjne, albowiem na przestrzeni wieku odsetek zachorowań znacząco wzrósł. Dla naszych maluszków atopowe zapalenie skóry stanowi wyjątkowo uciążliwą dolegliwość, ponieważ jej głównym objawem jest nieprzyjemne swędzenie skóry.

Przyczyny AZS oraz czynniki je nasilające 

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt, będące chorobą przewlekłą oraz zapalną, jest najczęściej diagnozowane między 3 a 6 miesiącem życia. Jeśli objawy zostaną rozpoznane do 1 roku życia, w ponad połowie przypadków dolegliwość ta ustępuje do ukończenia przez dziecko 3 lat. Jednakże zdarza się, iż AZS przez wiele lat pozostaje w uśpieniu, po czym niespodziewanie powraca. 

Za występowanie atopowego zapalenia skóry w dużej mierze odpowiedzialne są czynniki genetyczne. Ryzyko zachorowania jest największe, gdy oboje rodziców również cierpiało lub cierpi na tę chorobę. Co więcej, atopowe zapalenie skóry u niemowląt może być także wynikiem wadliwej bariery naskórkowej lub zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego, albowiem objawy AZS to reakcja alergiczna naszego organizmu. 

Wśród innych czynników, które sprzyjają nasilaniu się atopowego zapalenia skóry wyróżnia się:

 • niektóre pokarmy, zwłaszcza mleko krowie, cytrusy, jaja, soję, pszenicę, ryby, orzechy, czekoladę,
 • dużą wilgotność,
 • kurz oraz obecne w nim roztocza, 
 • środki myjące i piorące, 
 • środki pielęgnacyjne,
 • dym papierosowy, 
 • sierść zwierząt,
 • nieprzyjemne w dotyku materiały.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się przede wszystkim stanem zapalnym, który może występować w różnych częściach ciała. Najczęściej zmiany te pojawiają się na buzi w okolicach policzków, na karku oraz na dłoniach. Ponadto, AZS może dotyczyć także kolan, łokci oraz nadgarstków. Chorobie tej towarzyszy:

 • rumień pojawiający się na skórze,
 • zmiany skórne (grudki, krostki, pęcherzyki),
 • suchość skóry,
 • zaczerwienienia, 
 • swędzenie, 
 • łuszczenie się skóry.

Jak ulżyć niemowlakowi z atopowym zapaleniem skóry?

AZS jest chorobą, której leczenie polega na łagodzeniu objawów. W tym przypadku najważniejsza jest odpowiednia i regularna pielęgnacja podrażnionej skóry dziecka. Pomocne w tym przypadku są specjalistyczne i hipoalergiczne kosmetyki, (maści, kremy, balsamy, mydła do kąpieli), które łagodzą stany zapalne. Mają one działanie nawilżające, kojące oraz natłuszczające. 

W przypadku pojawienia się niepokojących oznak świadczących o AZS warto również zrezygnować z podawania maluszkowi produktów (głównie mleka krowiego) mogących nasilać swędzenie oraz powstawanie zmian skórnych.

Odpowiedniej pielęgnacji wymaga również odzież dzieci chorujących na AZS. Powinna być ona prana w specjalnych hipoalergicznych i delikatnych w zapachu proszkach oraz płynach. Co więcej, wybierajmy ubrania bawełniane, które są lekkie i miękkie w dotyku, przez co nie podrażniają skóry. 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.