Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rower to zdrowa alternatywa dla samochodu i komunikacji miejskiej. Może służyć zarówno do codziennej jazdy rekreacyjnej, jak i stanowić środek transportu do szkoły czy pracy. Jaki rower kupić, by dobrze sprawdzał się w codziennej jeździe?

O czym warto pamiętać, wybierając rower do codziennej jazdy?

Różnorodność rowerów na obecnym rynku jest naprawdę bardzo duża, przez co osoba nie znająca się na tego typu jednośladach może mieć niemały problem z wyborem tego najlepszego. Rowery trekkingowe, szosowe, miejskie, górskie, a może BMX? Choć wybór nie jest prosty, warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nich ze względu na swoje charakterystyczne parametry może mieć nieco inne przeznaczenie. Chodzi tu między innymi o typ terenu, do poruszania się po którym rower został przystosowany.

Czym się kierować w wyborze roweru do codziennej jazdy?

Osoby chcące kupić rower do codziennej jazdy, czy to rekreacyjnej czy jazdy do pracy lub szkoły bardzo często poszukują modelu uniwersalnego, pozwalającego na komfortową jazdę zarówno po mieście, jak i poza nim.

Jaki zatem model roweru będzie idealny do niezbyt wymagającej jazdy po prostym terenie? W tym przypadku jednoślad powinien przede wszystkim:
- być stosunkowo tani zarówno w zakupie, jak i eksploatacji (w razie usterek nowe części do roweru nie powinny być zbyt kosztowne);
- nie powinien być podatny na usterki i uszkodzenia - rower, który wymaga częstych napraw czy wymiany części z pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem co codziennej jazdy nawet dla rowerzystów o stalowych nerwach;
- posiadać prostą konstrukcję - tak naprawdę w przypadku codziennego użytkowania roweru w celu dojazdu w wyznaczone miejsce nie ma potrzeby kupowania modeli o szerokim wyposażeniu;
- dobrze sprawdzać się w jeździe w każdych warunkach, zarówno w mieście, jak i poza nim. Więcej dowiemy się na: https://dbay.pl/blog/jaki-rower-kupic/

Rower miejski, czyli najlepsze rozwiązanie do jazdy codziennej

W codziennej jeździe niezawodne będą tzw. rowery miejskie. Są one bardzo komfortowe w codziennej jeździe, przede wszystkim dzięki szerokości kierownicy i odpowiednio dopasowanej szerokości ramy. Co ważne, taka a nie inna konstrukcja nie wymusza na rowerzyście przyjęcia aerodynamicznej pozycji, co jest dużym udogodnieniem i czyni codzienną jazdę bardziej komfortową, co będzie szczególnie odczuwane na dłuższych dystansach. Rowery miejskie w większości przypadków dość dobrze radzą sobie z nierównościami na trasie, a przy tym ze względu na docelowe przeznaczenie mają bardzo wygodne siodełka. W przypadku takich modeli zarówno konstrukcja jak i wyposażenie są proste. Takie rowery najczęściej dodatkowo są wyposażone w błotnik, bagażnik, koszyk oraz pełną ochronę łańcucha, Szczególnie ten ostatni element jest niezwykle przydatny, gdyż eliminuje problem zabrudzonych nogawek czy ich uporczywego wkręcania się w łańcuch w czasie jazdy, co jest nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne, gdyż może przyczynić się do upadku z roweru. Choć takie rowery bez wątpienia są wygodne i idealnie nadają się do codziennej jazdy miejskiej, należy pamiętać o tym, że są one też dość ciężkie (ich masa może wynosić nawet 25 kg).

Rowery trekkingowe do jazdy po mieście i poza nim

Do codziennej jazdy sprawdzą się również rowery trekkingowe. To dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku rowerzystów, którzy będą się przemieszczać po zmiennym terenie. Takie rowery mają znacznie więcej możliwości niż te miejskie, jeżeli chodzi o typ terenu, po którym można się wygodnie poruszać przy ich pomocy. Z tego też względu jest to jeden z najbardziej uniwersalnych typów rowerów. Decydując się na jazdę rowerem wyłącznie po mieście należy unikać rowerów crossowych (jest to jeden z typów rowerów trekkingowych). Wszystko związane jest z brakiem błotników, które - jak szybko można się przekonać w jeździe miejskiej - są bardzo przydatne.

Rower fitness

Kolejny typ rowerów idealnych do miejskiej jazdy to modele fitness. Są to rowery charakteryzujące się bardzo prostą konstrukcją, w której nie znalazło się miejsce nawet na błotniki czy bagażnik. Pomimo tak ubogiego wyposażenia jest to model doskonale sprawdzający się w czasie jazdy w miejskich korkach. Rower fitness swoją konstrukcją może nieco przypominać rower szosowy, jednak ze względu na przyjmowaną pozycję w czasie jazdy ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej komfortowy. Atutem roweru fitness jest także możliwość szybkiej jazdy, a także niewielka masa, co nie tylko ułatwia samą jazdę, ale również sprawia, ze przechowywanie jednośladu staje się prostsze i mniej wymagające. Jazda takim rowerem nawet na długich dystansach może być prawdziwą przyjemnością.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag rower miejskitag nolstag Amin12tag ALH