Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czym Są Zagęszczarki i Jaką Maszynę Wybrać?

14-06-2022, 07:49

Czym są i jak działają zagęszczarki? Jakie są rodzaje zagęszczarek i do czego się ich używa? Jak wybrać zagęszczarkę do własnych potrzeb? Kliknij i zobacz!

zagęszczarki serwis

Zagęszczarki - czym są, jak działają i jaką wybrać?

Wiele prac przy budowie budynków lub sieci komunikacyjnych wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Prawidłowe utwardzenie gruntu jest niezbędne, aby utrzymało ono solidne i ciężkie konstrukcje, zarówno przy zaawansowanych pracach drogowych, jak i przy budowie domów, bloków, czy wieżowców. Do zagęszczania podłoża najczęściej wykorzystuje się, jak sama nazwa mówi, zagęszczarki. Czym dokładnie są te urządzenia, jak działają i jakie wybrać do własnych potrzeb?

Czym są zagęszczarki?

Zagęszczarki spalinowe lub elektryczne to maszyny wyposażone w mechanizm wibrujący, który wprawia w ruch elementy urządzenia. Zagęszczarki wykorzystywane są przy pracach budowlanych, zarówno w łatwo, jak i trudno dostępnych miejscach. Ich zadaniem jest zagęszczanie gruntu i utwardzanie podłoża, aby było ono odpowiednio przygotowane do kolejnych prac budowlanych. Na czym polega działanie zagęszczarek?

Jak działa zagęszczarka?

Zagęszczarki to maszyny, które składają się z dwóch podstawowych elementów - trzonu i elementu roboczego. Elementem roboczym jest metalowa płyta, która napędzana jest silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Wówczas, wytwarzane przez wałki mimośrodowe wibracje, przyczyniają się do wprawienia płyty roboczej w ruch. Płyta styka się bezpośrednio z podłożem, ubijając je i usuwając puste przestrzenie pomiędzy kruszywem. Wówczas podłoże staje się twarde i odpowiednio przygotowane do dalszej pracy. Zagęszczarki mogą pracować zarówno na piasku i żwirze, jak i tłuczniu, asfalcie, czy betonie.

Rodzaje zagęszczarek

Maszyny mogą zostać napędzane dwoma różnymi silnikami. I tak, biorąc pod uwagę napęd urządzenia, możemy wyróżnić:

 • Zagęszczarki elektryczne - Mogą być stosowane jedynie na suchych powierzchniach. Mają mniejszą moc, a całe urządzenie zasilane jest energią elektryczną. Wówczas ograniczeniem przy pracy może być przewód maszyny.
 • Zagęszczarki spalinowe - Charakteryzują się większą mocą i zasilane są silnikiem wysokoprężnym. Mogą być wykorzystywane w każdych warunkach, jednak wiąże się z tym konieczność konserwacji, wymiany części eksploatacyjnych i regularnego tankowania.

Zadbaj o swoją zagęszczarkę w profesjonalnym serwisie zagęszczarek - KLIKNIJ I SPRAWDŹ!

Zagęszczarki można również podzielić ze względu na intensywność ich działania. Wyróżniamy:

 • Zagęszczarki wibracyjne - Charakteryzują się intensywniejszym działaniem, czego powodem jest zastosowanie dwóch niewyważonych mas. Wówczas zagęszczarka wibracyjna wywołuje nieregularne drgania, co wpływa na wydajność ubijania - powierzchnia zagęszczana jest z większą mocą.
 • Zagęszczarki płytowe - Zwykle wykorzystuje się je w miejscach, gdzie podłoże nie wymaga mocnego ubicia. Zagęszczarka płytowa zwykle waży do 100 kilogramów i doskonale sprawdza się przy pracach wokół domu, np. przy ubijaniu gruntu do położenia kostki brukowej.

zagęszczarki serwis

Kolejnym kryterium do podziału zagęszczarek jest miejsce ich pracy. Wówczas dzielimy maszyny ze względu na rodzaj ubijanego podłoża. Wyróżnia się:

 • Zagęszczarki ręczne - Ten typ urządzeń prowadzony jest przez samego użytkownika, wówczas zagęszczarki są stosunkowo lekkie (do 130 kilogramów). Można prowadzić je jedno- lub dwukierunkowo. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach, gdzie trudno jest dotrzeć ciężką i dużą zagęszczarką, oraz przy drobnych pracach. Do zagęszczarek ręcznych zaliczamy także ubijaki i skoczki.
 • Zagęszczarki podczepiane - Ten rodzaj zagęszczarek charakteryzuje się dużym elementem roboczym. Wówczas urządzenia umożliwiają pracę na dużych terenach o trudnej powierzchni, np. na skarpach. Zagęszczarki podczepiane montuje się do ciągnika lub koparki, wówczas urządzenie może pracować nawet na pochyłej nawierzchni.
 • Zagęszczarki samoprzesuwne - Zwykle używa się je na dużych powierzchniach. Są zdecydowanie cięższe od zagęszczarek ręcznych, jednak są proste w obsłudze. Zadaniem operatora jest nadanie im kierunku jazdy, a maszyny wręcz samodzielnie ubijają podłoże. Ten typ zagęszczarek sprawdza się zarówno na suchych, jak i mokrych nawierzchniach.
 • Zagęszczarki kroczące - Z tego typu urządzeń zwykle korzystają duże firmy budowlane na ogromnych i trudnych nawierzchniach. Zagęszczarki kroczące używa się stosunkowo rzadko i w miejscach, gdzie nie mogą pracować inne rodzaje maszyn.

Zagęszczarki i ich zastosowanie

Zagęszczarki wykorzystuje się w wielu pracach - od tych codziennych i przydomowych, po zaawansowane roboty budowlane. Zwykle maszyny służą do zagęszczania podłoża, np. przy kładzeniu przewodów, układaniu kostki brukowej, czy przy drobnych pracach, jak budowa podjazdu przy domu. Co więcej, zagęszczarki wykorzystuje się do wielu robót drogowych, takich jak remont nawierzchni, budowa chodnika, ubijanie drogi i wiele innych.

Na dużych terenach zagęszczarki głównie służą do przygotowania podłoża pod budowę konstrukcji. Wówczas wykorzystuje się urządzenia o dużych elementach roboczych, aby te sprawnie utwardziły nawierzchnię. Na tak przygotowanych podłożach buduje się domy, wieżowce, biurowce i inne budynki.

Jaką zagęszczarkę wybrać?

Jak wcześniej wspomniano, każdy rodzaj zagęszczarek przeznaczony jest do konkretnych zadań i powierzchni. Decydując się na zakup urządzenia, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów:

 • Głębokość zagęszczania podłoża - Określa grubość ubicia gruntu po przejeździe maszyną po podłożu.
 • Masa zagęszczarki - Wpływa na jakość ubijania. Im cięższy sprzęt, tym mocniej i dokładniej zostanie ubite podłoże.
 • Rodzaj podłoża - Do niewymagających prac na piasku czy żwirze warto wybrać zagęszczarki ręczne, zaś do pracy na trudniejszych nawierzchniach warto wybrać urządzenia podczepiane, samoprzesuwne lub kroczące.
 • Wymiary płyty roboczej - Im większa będzie płyta, tym szybciej nawierzchnia zostanie zagęszczona.
 • Zasilanie maszyny - Choć zagęszczarki elektryczne są bardziej ekologiczne, warto wziąć pod uwagę ograniczenie w postaci przewodów i możliwości ubijania tylko suchych miejsc.
 • Siła odśrodkowa - Im większa będzie siła, tym szybciej utwardzone zostaną grubsze warstwy podłoża.

Zagęszczarki - niezbędne przy pracach budowlanych

Zagęszczarki wyróżniają się wszechstronnym zastosowaniem. Można wykorzystać je zarówno przy drobnych pracach i robotach drogowych, jak i przy skomplikowanych i zaawansowanych budowach. Wybierając zagęszczarkę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, aby ta mogła pracować wydajnie. Pamiętaj także o regularnym serwisowaniu urządzenia i wymianie części eksploatacyjnych, aby maszyna efektywnie służyła przez wiele lat.

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag zagęszczarkatag serwis zagęszczarektag budowa