Czym są i jak działają zagęszczarki? Jakie są rodzaje zagęszczarek i do czego się ich używa? Jak wybrać zagęszczarkę do własnych potrzeb? Kliknij i zobacz!
Wiele prac przy budowie budynków lub sieci komunikacyjnych wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Prawidłowe utwardzenie gruntu jest niezbędne, aby utrzymało ono solidne i ciężkie konstrukcje, zarówno przy zaawansowanych pracach drogowych, jak i przy budowie domów, bloków, czy wieżowców. Do zagęszczania podłoża najczęściej wykorzystuje się, jak sama nazwa mówi, zagęszczarki. Czym dokładnie są te urządzenia, jak działają i jakie wybrać do własnych potrzeb?
Zagęszczarki spalinowe lub elektryczne to maszyny wyposażone w mechanizm wibrujący, który wprawia w ruch elementy urządzenia. Zagęszczarki wykorzystywane są przy pracach budowlanych, zarówno w łatwo, jak i trudno dostępnych miejscach. Ich zadaniem jest zagęszczanie gruntu i utwardzanie podłoża, aby było ono odpowiednio przygotowane do kolejnych prac budowlanych. Na czym polega działanie zagęszczarek?
Zagęszczarki to maszyny, które składają się z dwóch podstawowych elementów - trzonu i elementu roboczego. Elementem roboczym jest metalowa płyta, która napędzana jest silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Wówczas, wytwarzane przez wałki mimośrodowe wibracje, przyczyniają się do wprawienia płyty roboczej w ruch. Płyta styka się bezpośrednio z podłożem, ubijając je i usuwając puste przestrzenie pomiędzy kruszywem. Wówczas podłoże staje się twarde i odpowiednio przygotowane do dalszej pracy. Zagęszczarki mogą pracować zarówno na piasku i żwirze, jak i tłuczniu, asfalcie, czy betonie.
Maszyny mogą zostać napędzane dwoma różnymi silnikami. I tak, biorąc pod uwagę napęd urządzenia, możemy wyróżnić:
Zadbaj o swoją zagęszczarkę w profesjonalnym serwisie zagęszczarek - KLIKNIJ I SPRAWDŹ!
Zagęszczarki można również podzielić ze względu na intensywność ich działania. Wyróżniamy:
Kolejnym kryterium do podziału zagęszczarek jest miejsce ich pracy. Wówczas dzielimy maszyny ze względu na rodzaj ubijanego podłoża. Wyróżnia się:
Zagęszczarki wykorzystuje się w wielu pracach - od tych codziennych i przydomowych, po zaawansowane roboty budowlane. Zwykle maszyny służą do zagęszczania podłoża, np. przy kładzeniu przewodów, układaniu kostki brukowej, czy przy drobnych pracach, jak budowa podjazdu przy domu. Co więcej, zagęszczarki wykorzystuje się do wielu robót drogowych, takich jak remont nawierzchni, budowa chodnika, ubijanie drogi i wiele innych.
Na dużych terenach zagęszczarki głównie służą do przygotowania podłoża pod budowę konstrukcji. Wówczas wykorzystuje się urządzenia o dużych elementach roboczych, aby te sprawnie utwardziły nawierzchnię. Na tak przygotowanych podłożach buduje się domy, wieżowce, biurowce i inne budynki.
Jak wcześniej wspomniano, każdy rodzaj zagęszczarek przeznaczony jest do konkretnych zadań i powierzchni. Decydując się na zakup urządzenia, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów:
Zagęszczarki wyróżniają się wszechstronnym zastosowaniem. Można wykorzystać je zarówno przy drobnych pracach i robotach drogowych, jak i przy skomplikowanych i zaawansowanych budowach. Wybierając zagęszczarkę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, aby ta mogła pracować wydajnie. Pamiętaj także o regularnym serwisowaniu urządzenia i wymianie części eksploatacyjnych, aby maszyna efektywnie służyła przez wiele lat.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|