Czym są techniki zarządzania stockiem magazynowym - FIFO, FEFO i LIFO?

20-10-2021, 13:20

Magazynowanie towarów wbrew pozorom nie jest takie łatwe. W tym przypadku należy bardzo dużą uwagę zwrócić na między innymi nie tylko na dostępność towarów, ale w szczególności na ich odpowiednie wydawanie. Warto w tym przypadku wybrać specjalistyczne usługi magazynowe, dzięki którym magazynowanie będzie jeszcze bardziej efektowne.

Odpowiednie techniki zarządzania stockiem magazynowym

Nie powinniśmy zapominać o tym, że nasze przedsiębiorstwo w przypadku złego zarządzania może generować naprawdę duże straty. W szczególności można to odnotować w takich branżach, jak między innymi branża spożywcza lub też kosmetyczna, ponieważ to właśnie tam są towary, które mają terminy ważności i w przypadku ich przekroczenia, nie możemy już ich sprzedać. Dlatego w czasie dostaw bardzo dobrym rozwiązaniem jest między innymi zastosowanie nowoczesnych technik zarządzania stockiem magazynowym.

Czym są techniki zarządzania stockiem magazynowym – FIFO, FEFO i LIFO?

Bardzo popularną techniką, która jest wykorzystywana na wielu magazynach jest FIFO. Rozwijając ten skrót możemy opisać, że jest to technika opierająca się na zasadzie „first in – first out”. Dzięki temu przykładowo mamy możliwość uniknięcia strat na naszym magazynie, ponieważ przykładowo towary nie będą tracić ważności i wszystkie produkty, które przybyły na nasz magazyn najpóźniej, będą również pierwsze go opuszczały. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu możemy na bieżąco uzupełniać nasze braki, jednak jednocześnie nie musimy systematycznie sprawdzać, jakie partie zostały dostarczone z dostawami najwcześniej, aby wysłać je do sklepów jak najszybciej. Decydując się właśnie na FIFO, możemy poczynić bardzo duże oszczędności poprzez redukcję strat. Na co jeszcze zwrócić uwagę w przypadku zarządzania magazynem?

Kolejna metoda, o której także powinniśmy pamiętać podczas zarządzania naszym stanem magazynowym jest FEFO. Ten skrót wziął się od określenia „first expired, first out”. Tym samym ten towar, który najszybciej traci ważność musi jak najszybciej opuścić magazyn i zostać wysłany do sklepu. Na pierwszy rzut oka ta metoda zarządzania stockiem magazynowym przypomina trochę FIFO, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że nie zawsze te same towary, które są dostarczane do naszego centrum logistycznego będą miały te same daty ważności. Jeżeli przykładowo zamawiamy tego typu produkty z różnych źródeł powinniśmy pamiętać o tym, że takie firmy mogą mieć także różnorodne stocki magazynowe. Tak samo jest w przypadku dostawców żywności. Jeżeli nasze towary na magazynie pochodzą z różnych źródeł, jednak jest to jeden i ten sam produkt, także powinniśmy o tym pamiętać. Korzystając z metody FEFO lub też łącząc dwie wspomniane wcześniej metody, na pewno bardzo szybko i łatwo będzie nam się zarządzało nawet jednym z największych stocków magazynowych. Tym samym dzięki temu również będziemy mogli uniknąć strat.

Metoda LIFO równie chętnie stosowana

W zależności od posiadanego przez nas asortymentu na magazynie, możemy zdecydować się na magazynowanie za pomocą metody LIFO. Różne firmy TSL decydują się na takie rozwiązania, ponieważ choć nie w każdym przypadku jest to wysoce skuteczne, powinniśmy spróbować tego typu rozwiązania. Aby dokładniej rozszyfrować tą metodę, warto wiedzieć, co dokładnie oznacza ten skrót. W tym przypadku można go rozwinąć jako „last in – first out”. Czyli ten towar, który został dostarczony na nasz magazyn najpóźniej, najwcześniej może go opuszczać. Przypomina to trochę pobieranie rzeczy z dużej góry, gdy wszystko jest spiętrowane i tak naprawdę rozpoczynamy wysyłkę towarów, które są na samym szczycie. Niestety ta metoda choć w wielu przypadkach okazuje się bardzo skuteczna, wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag stock magazynowytag nolstag nolhtag LIFOtag FIFOtag FEFO

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.