Ciekły azot to niezwykła substancja o wyjątkowych właściwościach. Nic więc dziwnego w tym, że znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach – od medycyny, aż po gastronomię. Aby móc korzystać z azotu w skroplonej formie, konieczne jest jego właściwe przechowywanie, a w razie potrzeby także transportowanie. Służą do tego naczynia Dewara. Czym są te pojemniki i jak wybrać odpowiednie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Ciekły azot ma wiele zastosowań w wielu branżach – wykorzystuje się go m.in. w medycynie, weterynarii, dermatologii czy przemyśle spożywczym. Ze względu na ogromny popyt jest produkowany na ogromną skalę. Korzystanie z tej substancji jest bezpieczne pod warunkiem odpowiedniego przechowywania. Do tego służą właśnie naczynia Dewara, czyli specjalne pojemniki, których budowa umożliwia azotowi w skroplonej formie zachowanie jego właściwości. Naczynia mają dość prostą budowę – składają się z podwójnych ścianek, które łączą się na górze w taki sposób, by można je było szczelnie zamknąć korkiem. W środku pojemnika jest próżnia, w której znajduje się ciekły azot. Najważniejsze jest jednak to, że naczynia Dewara zapewniają znakomitą izolację.
Choć ciekły azot nie jest gazem trującym, to nieprawidłowe obchodzenie się z nim może być bardzo niebezpieczne. Dzieje się tak przez niską temperaturę skraplania, która wynosi -196℃. To oznacza, że kontakt z substancją może skończyć się dotkliwym poparzeniem. Właśnie dlatego z ciekłym azotem należy pracować po odpowiednim przygotowaniu, czyli założeniu stosownej odzieży ochronnej oraz fartucha, gogli i rękawic. Z tej też przyczyny substancja powinna być przechowywana we właściwych warunkach, czyli musi być skutecznie zabezpieczona przed przypadkowym kontaktem z niechronioną tkanką.
Dedykowane naczynia na ciekły azot muszą być solidne i wytrzymałe, dzięki czemu zapewnisz bezpieczeństwo osobom, które pracują z tą substancją. Rynek oferuje pojemniki o różnych parametrach – naczynia Dewara dostępne np. w e-sklepie https://www.cryogenshop.pl/transportowe mają różną pojemność, od 6 l do 50 l, dzięki czemu bez trudu dopasujesz je do potrzeb swojego przedsiębiorstwa. Dewary, które mają być wykorzystane do transportu i przechowywania ciekłego azotu, powinny być odporne na trudne warunki. Nie zapomnij o sprawdzeniu, czy posiadają niezbędne atesty, które są gwarancją bezpieczeństwa użytkowania. Większe modele mają z reguły poręczny zawór, dzięki któremu możesz łatwiej opróżnić pojemnik. Warto wyposażyć się też w dodatkowe akcesoria – ułatwią pracę z naczyniami Dewara.
Foto i źródło: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*