Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czym są kursy walut? Historia, ciekawostki, aktualne kursy

17-11-2021, 06:13

Poszczególne państwa posługują się różnymi walutami i posiadają też odmienne systemy kursowe. To właśnie waluty są najbardziej znaczące w zakresie handlu międzynarodowego, a ich słaba lub mocna pozycja zależy od czynników ekonomicznych, takich jak wzrost gospodarczy i inflacja, a także od kwestii politycznych, psychologicznych oraz interwencji państwa na rynku walutowym.

Historia walut

Na świecie istnieją młode waluty, jak i te z wielowiekową tradycją. Historia jednej z obecnych walut - euro zaczyna się w latach 50. XX wieku, kiedy powstały podwaliny wspólnoty europejskiej w takiej formie jaką znamy obecnie - czyli Unii Europejskiej. Wówczas też, po raz pierwszy, pojawiła się informacja o konieczności wprowadzenia jednej wspólnej waluty, która obowiązywałaby na terenie całej wspólnoty europejskiej. Planowano wprowadzenie jej jeszcze w latach 80. minionego wieku, jednak nie udało się to i dopiero w 1999 roku pojawiła się waluta - "ecu". Później zmieniono ją na "euro" - i właśnie to nazwa obowiązuje do dziś.

Czym są kursy walut? Historia, ciekawostki, aktualne kursy

Z pewnością euro to jedna z najmłodszych walut. W porównaniu z nią dolar amerykański liczy już blisko tysiąc lat, jego historia zaczyna się w XVI wieku i, co ciekawe, ma miejsce w... Czechach. Wtedy to właśnie rozpoczęto wydobywanie srebrna w jednej z czeskich kopalni srebra. Z nich wykuwano monety, które trafiały do Ameryki Północnej, gdzie w tamtym okresie brakowało właśnie tego typu nominałów w postaci kruszców. Nazwa "dolar" wzięła się od określenia jakie stosowano wśród kolonistów i zachowała się do dnia dzisiejszego. Co ciekawe, amerykańskie upodobanie do monet wynikało z braku zaufania do papierowych pieniędzy, które nie miały realnego pokrycia w kruszcu. Amerykanie byli dosyć nieufni wobec papierowych banknotów również z uwagi na inflację, dlatego też chętnie wymieniali je na kruszec, czyli właśnie srebro lub złoto.

Kolejną, znaną obecnie na świecie walutą jest funt szterling. To bardzo stara waluta, znana już w czasach średniowiecznych na Wyspach Brytyjskich. Początkowo funt był miarą wagi, natomiast w latach późniejszych związano tę monetę ze złotem. Znacznie później Brytyjczycy przeszli na własny system dzielenia funta, gdzie 1 £ oznaczał 100 pensów. Historia tej waluty jest dosyć ciekawa, ponieważ wiele razy zmieniona nominały monet.

Obok funtów znaną walutą jest też frank szwajcarski, który znany jest ze znacznej stabilności. Frank nie jest może tak powszechnie znany jak np. dolar, natomiast jest uważany z jedną z najbardziej rozpowszechnionych walut na świecie. Co jednak ciekawe, nie pochodzi ze Szwajcarii, jak mogłaby wskazywać na to nazwa, ale z Francji, gdzie pojawił się w okresie wojny stuletniej. Obecnie walutę tę używa się na całym świecie, a oficjalnie związana jest ona z małym księstwem Liechtensteinu.

Czym są kursy walut?

Kursy walut to realna cena danej waluty, którą określa się w innej walucie, co oznacza relację między poszczególnymi walutami. Kursy walut mają swoje miejsce transakcyjne na rynku walutowym w każdym kraju. Aktualne kursy walut sprawdzimy na: https://kursy-walut.info.pl/

Od czego zależą kursy walut?

Kursy walut uzależnione są w głównej mierze od zasad popytu i podaży w każdym kraju. W praktyce jest to nic innym jak wyrażeniem różnicy pomiędzy importem a eksportem, a każdy kraj występuje wówczas w roli zarówno osoby prywatnej, które kupuje walutę, jak i państwa i firm, kupujących dobra w określonej walucie. Z tym wiąże się konieczność wymiany walut.
Na kursy walut wpływ mają też stopu procentowe oraz polityka banku centralnego. To właśnie ten bank podejmuje działania zmierzające do stabilizacji na rynku walut, by nie doszło ani do dewaluacji, ani do nadmiernego wzrostu wartości.

Dodatkowymi narzędziami, mającymi wpływ na kursy walut są też rezerwy walutowe, czyli waluty obce i inne aktywa, np. złoto, które pozostają w posiadaniu banku centralnego w kraju. Gdy obserwuje się popyt na walutę krajową to bank sprzedaje ją i kupuje zagraniczną walutę. W tym zakresie na ogólnoświatowym rynku walut używa się określenia związanego z posiadaniem znacznej ilości walut - tj. "rezerw", co odnosi się do krajów, których gospodarska rozwija się bardzo intensywnie.

Istotne znaczenie w zakresie pozycji danej waluty mają również zawarte umowy międzynarodowe, zaufanie jakie wykazuje się w odniesieniu do danej waluty i inne kwestie, np. stopy procentowe.

Ciekawostki o walutach

Obecnie na świecie istnieje ponad 100 różnych walut, ale tylko niektóre z nich mają istotne znaczenie na arenie międzynarodowej. Do tych najważniejszych zaliczamy: dolara, euro, funta, franka szwajcarskiego itp.

Co, ciekawe, istnieją kraje, w których banknotom okazuje się duży szacunek i nie można ich zginać ani miąć. Tak jest właśnie w Tajlandii, gdzie na banknocie istnieje ściśle chroniona podobizna króla. Jeśli zdarzy się zgiąć lub urwać część banknotu to można za to trafić nawet do więzienia lub ponieść inne, przykre konsekwencje prawne.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag walutytag pieniądzetag nolstag kursy waluttag Amin12tag ALH