Czym jest zespół jelita drażliwego i jak skutecznie go leczyć?

30-05-2019, 10:16

Wśród najczęstszych dolegliwości gastrologicznych zgłaszanych w gabinetach lekarskich znajduje się zespół jelita drażliwego tzw. IBS (Irritable Bowel Syndrome). W większości dotyczy ludzi dorosłych i młodych dorosłych, z tendencją do częstszego występowania u kobiet. Charakteryzujące go typowe objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą sugerować rozpoznanie, jednak w celu dokładnej diagnozy należy skierować się do lekarza, aby wykonać potrzebną diagnostykę. Należy pamiętać, aby dokładnie opisać lekarzowi wszystkie dolegliwości, gdyż celowe pominięcie niektórych, często krępujących objawów może być kluczowe dla rozpoznania.

zespół jelita drażliwego IBS

Co jest przyczyną IBS?

Nie jest znany dokładny powód występowania tej choroby. Wśród dominujących czynników, które mogą znacząco wpływać na zespół jelita drażliwego, jest m.in.: nadwrażliwość trzewna, (nadwrażliwość układu pokarmowego na różnego rodzaju bodźce wewnętrzne), zaburzenia w perystaltyce jelit oraz w osi mózgowo- jelitowej, a także przebyta w przeszłości biegunka na tle infekcyjnym. Dodatkowo u 70- 90% chorych współistnieją zaburzenia na tle psychicznym.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Wśród objawów wskazujących na IBS wyróżnia się: stały lub nawracający ból brzucha (prawie nigdy niewystępujący w nocy), zmiana rytmu wypróżnień, ulga po oddaniu stolca oraz zmiana jego charakteru, uczucie niepełnego wypróżnienia, zgaga, nudności, wymioty. Dodatkowo zazwyczaj jednym z dominujących objawów jest biegunka, zaparcia lub postać mieszana - w zależności od manifestacji choroby. Wypróżnienia często poprzedzone są nagłym parciem na stolec, zwykle występują w godzinach porannych i mogą mieć związek ze stresującą sytuacją. Choroba ma zwykle łagodny i umiarkowany przebieg i zazwyczaj nie ma tendencji do znacznego pogorszenia funkcjonowania organizmu. Jednym z podstawowych warunków, które muszą być spełnione, aby rozpoznać IBS, jest czas trwania objawów wynoszący 3 miesiące.

Jak leczyć IBS?

W przypadku jelita drażliwego na leczenie składa się kilka elementów. Pierwszy to dieta, która skupia się na wyeliminowaniu produktów, które nie są tolerowane przez układ pokarmowy oraz nasilają dyskomfort. Wśród nich znajdą się tłuste i ostro przyprawione potrawy, wzdymające warzywa i owoce, kawa oraz alkohol. Bardzo ważna jest samoobserwacja i wyeliminowanie pożywienia, po których wzmaga się złe samopoczucie. Drugą składową jest leczenie za pomocą środków farmakologicznych. W tym przypadku pomocny na zespół jelita drażliwego jest Iberogast, który łagodzi występujące objawy. Dodatkowo stosować można leki rozkurczowe zawierające np. drotawerynę, leki przeciwbiegunkowe i przeciwzapalne tzw. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Kolejną metodą znajdującą zastosowanie jest psychoterapia i wsparcie psychologiczne oraz różnego rodzaju techniki relaksacyjne, które umożliwiają ograniczenie czynników stresogennych.

Czy IBS da się wyleczyć?

Niestety zespół jelita drażliwego jest chorobą, której wyleczenie nie jest możliwe. Jednak umiejętna kontrola i zastosowanie się do zaleceń, pozwalają skutecznie nad nią zapanować, a dzięki wdrożonemu leczeniu możliwe jest prowadzenie normalnego życia.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.