Czym jest echo serca? Jak przygotować dziecko do badania?

23-08-2019, 07:48

Serce jest organem, którego zaburzenia pracy mogą być silnie odczuwalne, a nawet prowadzą do zagrożenia życia. Jednym z badań pomagających wykryć i określić rodzaj problemów jest echo serca. Na czym polega? Czy dzieci dobrze je znoszą?

dziecko

Sposób badania i wskazania

Echo serca, chociaż jest ważnym badaniem, nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta i jest bezbolesne ze względu na swoją nieinwazyjność. Na echo serca poznań powinien zdecydować się każdy, kto ma wątpliwości dotyczące prawidłowego funkcjonowania tego organu. Badanie umożliwia ocenę pracy i budowy serca przy wykorzystaniu ultradźwięków. Przypomina badanie USG każdego innego narządu. Podczas obrazowania wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Klatkę piersiową smaruje się żelem i przykłada do niej głowicę, którą przesuwa się w taki sposób, aby zobaczyć pracę całego serca. Lekarz na ekranie może zobaczyć, czy pojawiły się niepokojące zmiany. Badanie echo serca w Poznaniu gwarantuje pełne bezpieczeństwo niezależnie od wieku pacjenta. Jego wynik informuje o frakcji wyrzutowej serca, czyli o ilości krwi pompowanej dla całego organizmu. Lekarz kieruje pacjenta na echo serca w celu wyjaśnienia niepokojących szmerów lub bólu i problemów z jego nierównomiernym biciem. Echo serca jest zalecane osobom cierpiącym na chorobę niedokrwienną i zakrzepową, w przypadku zapalenia mięśnia sercowego i wsierdzia oraz po wcześniej przebytym zawale.

Jakie pomiary zapewnia echo serca?

Fale ultradźwiękowe umożliwiają obejrzenie na ekranie aparatu obrazu serca. Dzięki temu specjalista może przeanalizować budowę tego najważniejszego mięśnia organizmu ludzkiego, a także sprawdzić jego funkcje. Podczas badania dokonywany jest pomiar objętości, kurczliwości i grubości ścian serca. Serce podlega ocenie pod względem:

  • budowy i funkcjonowania zastawek serca,
  • pomiaru wielkości oraz pracy komór serca,
  • wewnątrzsercowych przepływów krwi,
  • wad,
  • obecności płynu w worku osierdziowym.

Na stronie www.neomedica.pl można się dowiedzieć więcej o tym badaniu.

W jaki sposób przygotować do badania niemowlęta i starsze dzieci?

Echo serca jest wykonywane przezklatkowo i nie wywołuje bólu. Jedynym dyskomfortem dla niektórych osób może być smarowanie klatki piersiowej żelem. Dzieci reagują jednak różnie na nieznane sobie sytuacje, a największy stres przeżywają niemowlęta. Aby zaoszczędzić im negatywnych wrażeń, do wizyty warto się odpowiednio przygotować, żeby przebiegała sprawnie. Echo serca u dzieci w Poznaniu jest wykonywane z największą delikatnością, ale w przypadku niemowląt warto zadbać, aby były wypoczęte i najedzone. Należy zabrać ze sobą butelkę z piciem lub jedzeniem, a także akcesoria, która wpływają na dziecko kojąco, czyli np. ulubiony smoczek lub zabawkę. Starszemu dziecku należy wytłumaczyć, na czym polega badanie i zapewnić je, że będzie trwało tylko chwilę i nie odczuje w tym czasie żadnego bólu. Najlepiej sytuację zobrazować, bawiąc się z dzieckiem maskotkami lub lalkami w doktora. Można posłużyć się również opowiedzeniem bajki odnoszącej się do sytuacji.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag komunikat firmytag echo sercatag dzieci


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.