Czym jest dom prefabrykowany?

21-12-2020, 09:10

Dom prefabrykowany to dom tworzony z prefabrykatów. Są to półprodukty służące specjalnie do budowy budynków. W domach segmentowych prefabrykatami są przygotowane zgodnie z projektem stropy, ściany i inne elementy konstrukcyjne. Z nich na placu budowy dość szybko powstaje dom.

Dom prefabrykowany to dom tworzony z prefabrykatów. Są to półprodukty służące specjalnie do budowy budynków. W domach segmentowych prefabrykatami są przygotowane zgodnie z projektem stropy, ściany i inne elementy konstrukcyjne. Z nich na placu budowy dość szybko powstaje dom. W praktyce prefabrykaty różnić się mogą budową konstrukcyjną. Zawsze jednak zbudowane są z ramy wypełnionej materiałem izolacyjnym i dźwiękoszczelnym oraz są zabudowane płytami budowlanymi.

Czy dom prefabrykowany postawić można na każdej działce? Najmniejszego problemu nie ma, gdy posesja jest duża, wyposażona w dobrze przygotowaną drogę dojazdową o właściwej szerokości. Wówczas samochody mogą bez problemu dowieźć na nią przygotowane prefabrykaty. Potrzebna jest w tym przypadku także przestrzeń na działanie dźwigu. Ten pracować nie może w miejscach, gdzie znajduje się sporo sieci przesyłowych czy w terenie zalesionym. Warto o tym pamiętać na samym początku.

W jaki sposób przebiega budowa domu prefabrykowanego? Na starcie trzeba podpisać odpowiednią umowę z wykonawcą. W niej muszą być określone takie szczegóły jak standard wykończenia, parametry cieplne, czas wykonania, cena całościowa itd. Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego dla siebie projektu. W razie potrzeby można pokusić się o pewne zmiany lub w ogóle stworzyć projekt od zera, co oczywiście generuje wyższe koszty. Potem to architekt przygotowuje dokumentację i przekazuje ją do działu produkcji. Tam wykonywane są prefabrykaty. W tym czasie przygotowywana jest też elektryka i hydraulika. Warto pamiętać, że montaż domu odbywa się na przygotowanych już wcześniej fundamentach. Odpowiada za nie wykonawca lub inna firma. Sam montaż domu trwa na ogół kilka dni. Na samym końcu pozostaje montaż okien i drzwi, nakładanie tynków czy malowanie, w zależności od złożonego zamówienia.

Jak sama nazwa wskazuje, domy prefabrykowane wykonywane są z prefabrykatów, a więc gotowych elementów wielkogabarytowych. Jednak nie są tożsame z domami modułowymi. Domy z płyt prefabrykowanych różnią się od tych wznoszonych z kontenerów wieloma elementami. Przede wszystkim w tym przypadku sporo zależy od inwestora. Może on wykonać nawet własny projekt i zrealizować własny zamysł architektoniczny. Taki budynek użytkować można przez lata, nie bojąc się o jego zniszczenie. W domach modułowych niestety często pojawia się natomiast wilgoć czy nieszczelność. Domy prefabrykowane są wznoszone w bardzo krótkim czasie.

Budowa domu prefabrykowanego kosztuje nieco więcej niż standardowego budynku, ale ma za to wiele zalet. Przede wszystkim w tym przypadku można zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Inwestor nie ponosi też opłat z tytułu sprzątania placu budowy czy wyrównania terenu po jej zakończeniu - działka nie jest bowiem wówczas niszczona i zaśmiecana. Odpadają wysokie opłaty za media np. prąd czy wywóz śmieci. Mniejsze są całościowe koszty robocizny. Generalnie nie trzeba zaprzątać sobie głowy niemal niczym, a dom prefabrykowany powstaje w rekordowo krótkim czasie.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag dom prefabrykowany
To warto przeczytać

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: