Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na Wschodzie zielona herbata to panaceum, środek na różne choroby, od leczenia otyłości po profilaktykę raka czy chorobę Alzheimera.

Liść krzewu herbacianego praktycznie nie jest poddawany żadnej obróbce w celu uzyskania zielonej herbaty, dlatego jego skład jest jak najbardziej zbliżony do pierwotnego naturalnego. Ze względu na niską zawartość kalorii zielona herbata jest stosowana, jako podstawa lub integralna część diety i środków odchudzających. Zawarte w naparze katechiny zwiększają utlenianie tłuszczów, wpływając w ten sposób na metabolizm tłuszczów i pomagając w redukcji wagi. Wysoka zawartość białka w tym produkcie również przyczynia się do chudnięcia. Przy minimalnej zawartości kalorii jej stosowanie zmniejsza uczucie głodu

Czy zielona herbata odchudza?

Niesfermentowana herbata liściasta zawiera: minerały i pierwiastki śladowe (cynk, magnez, fluor, fosfor), polifenole i tokoferole, przeciwutleniacze i witaminy C, P, B, kofeinę. Każdy z komponentów bierze udział w procesie życiowym, aktywując pracę układów organizmu człowieka. Na przykład obecność pierwiastków śladowych jest ważna dla pełnego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, polifenole biorą udział w rozkładzie tłuszczów, przeciwutleniacze zmniejszają ilość wolnych rodników, a kofeina ożywia i tonizuje.

Zielona herbata bogata w kofeinę i przeciwutleniacze, pomaga organizmowi spalać kalorie. Dodatkowo przyspiesza metabolizm, co przyczynia się do utraty wagi. Pomaga w odchudzaniu, ponieważ obniża ilość cukru w organizmie. Ponadto jest doskonałym środkiem moczopędnym, dzięki czemu nadmiar płynów nie jest zatrzymywany w organizmie, lecz wydalany. Dlatego, została uznana jako niezwykle korzystna dla utraty wagi i redukcji tkanki tłuszczowej z brzucha.

Zielona herbata i jej właściwości odchudzające

Czy zielona herbata jest dobra na odchudzanie?

Głównym przeciwutleniaczem zawartym w herbacie jest EGCG, związek hamujący działanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład hormonu noradrenaliny. Kiedy enzym jest hamowany, a ilość noradrenaliny jest zwiększona, tłuszcz ulega rozkładowi. Z drugiej strony można go również uznać za wsparcie w tłumieniu głodu. To właśnie EGCG daje organizmowi sygnał do spalania komórek tłuszczowych. W rzeczywistości picie zielonej herbaty pomaga organizmowi zrozumieć, że tłuszcz nie musi już być magazynowany i powinien być traktowany, jako energia.

Spożywanie tego popularnego napoju może w rzeczywistości zmniejszyć apetyt i pozwoli uniknąć podjadania między posiłkami. Dlatego twierdzenie, że zielona herbata pomaga w odchudzaniu, nie jest mitem, ale rzeczywistością. Zielona herbata pomaga wątrobie w bardziej efektywnym przekształcaniu tkanki tłuszczowej w energię. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy pili herbatę i uprawiali sport, stracili średnio o kilogram więcej niż osoby aktywne fizycznie, które nie korzystały z dobroczynnych właściwości tego napoju. Ogólnie naukowcy zgadzają się, że zielona herbata jest korzystna dla utraty wagi.

Eksperymenty na zielonej herbacie

Otyłość dotyka 30% światowej populacji. Poszukując skutecznego środka na odchudzanie, naukowcy zbadali również korzystne właściwości zielonej herbaty. A oto, co z tego wyszło: przeprowadzono badanie, które wykazało, że po wypiciu zielonej herbaty tłuszcz utlenia się o 17% szybciej niż po przyjęciu placebo. Ponadto zielona herbata faktycznie poprawia metabolizm o 4%.

Jak stosować zieloną herbatę na odchudzanie?

Chińczycy i Japończycy piją zieloną herbatę przy każdym posiłku, aby wspomóc trawienie i ogólny stan zdrowia. Picie zielonej herbaty do każdego posiłku pomoże szybciej poczuć się pełniejszym i spalać szybciej kalorie. Aby zaparzyć zieloną herbatę, należy dodać jedną łyżeczkę liści zielonej herbaty do gorącej wody (od 65 do 75 stopni). Nie należy używać wrzącej wody, ponieważ może ona nadać herbacie gorzkiego posmaku. Napój należy parzyć przez 1-2 minuty.

Zielona herbata – właściwości lecznicze

  • Radzenie sobie ze stresem.Teobromina i teofilina zawarte w herbacie wzmacniają system nerwowy, łagodzą stres. Dodatkowo L-teanina obniża poziom hormonu - kortyzolu. Aby zwiększyć odporność na stres, zalecane jest picie zielonej herbaty przez 6 tygodni.
  • W medycynie tradycyjnej zielona herbata stosowana jest w celu obniżenia gorączki, zatrzymania krwawienia, leczenia ran, chorób serca i mózgu. Korzystny efekt zawdzięcza wysokiej zawartości polifenoli - silnych naturalnych przeciwutleniaczy (katechiny). Wiążą one i usuwają wolne rodniki, które uszkadzają komórki i wywołują choroby i starzenie się organizmu, ograniczając w ten sposób stany zapalne.
  • Stymuluje pracę mózgu dzięki kofeinie, która zwiększa stężenie hormonu szczęścia - dopaminy. Jednocześnie ogranicza produkcję adenozyny, substancji spowalniającej reakcje układu nerwowego. Wpływa na aktywność mózgu, pamięć, uwagę i nastrój.
  • Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Zielona herbata pomaga ustabilizować produkcję insuliny i zrównoważyć poziom cukru we krwi.
  • Oczyszczanie z toksyn. Złożona kompozycja zielonej herbaty chroni osoby często pracujące przy komputerze. Jest silnym przeciwutleniaczem, zawiera dużo garbników, które oczyszczają organizm z promieniowania.
  • Oczyszcza nerki z toksyn i soli. Szkodliwe substancje są wydalane nawet z potem. Jednocześnie oczyszczają się pory, skóra łatwiej oddycha.
  • Posiada silne właściwości bakteriobójcze, z powodzeniem radzi sobie z zatruciami pokarmowymi.
  • Zielona herbata doskonale koi i uelastycznia skórę, pomaga pozbyć się wyprysków.
  • Korzystne właściwości dla zębów. Mówi się, że zielona herbata zapobiega próchnicy zębów i usuwa nieświeży oddech.

Zielona herbata w chorobach cywilizacyjnych

Problemy z naczyniami krwionośnymi i sercem powstają między innymi na skutek utleniania cząstek złego cholesterolu, co prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych i skurczu naczyń. Zielona herbata dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy ogranicza utlenianie. Jest rekordzistką pod względem zawartości witaminy P, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jest w niej też dużo witaminy i kompleks witamin z grupy B, które normalizują układ nerwowy, pobudzają przemianę materii i poprawiają stan skóry. Przeciwutleniacze pomagają spowolnić utlenianie komórek, co obniża ryzyko rozwoju raka. Picie zielonej herbaty ma korzystny wpływ na profilaktykę raka: piersi, prostaty, jelita grubego, płuc, skóry, żołądka, jajników, pęcherza moczowego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag zielona herbatatag nolstag A12MnfWP