Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy zakup garażu z blachy jest dobrym wyborem?

13-01-2020, 14:24

Murowane garaże mają wiele zalet, ale nie mniej wad. Nie każdy może sobie pozwolić na ich budowę. Nie ma też takiej potrzeby, gdyż można trzymać samochód i różne sprzęty w garażu blaszanym. Jest to tańsze i szybsze w realizacji rozwiązanie. Takie rozwiązanie sprawdzi się dla każdego rodzaju pojazdu.

garaż z blachy

Jakie mają wady i zalety garaże z blachy?

Zaletą blaszanego garażu jest przystępna cena. Tanie modele dostać można bez problemu poniżej dwóch tysięcy złotych. Najlepiej jest kupić taki ze średniej półki cenowej, wykony z ocynkowanej blachy, chroniącej konstrukcję przed rozwojem rdzy. Na korzyść garażu z blachy przemawia brak fundamentów. Do jego postawienia nie są wymagane jakieś specjalne, stałe fundamenty. Wystarczy wylewka betonowa czy nawet ułożenie płyt betonowych. Chodzi o to, aby była jakaś warstwa izolacyjna między podstawą garażu a podłożem. Zaletą tego jest możliwość dowolnego przesuwania i przewożenia. Garaż jest mobilny, a jego konstrukcja relatywnie lekka. Garaż z blachy jest łatwy w montażu do tego stopnia, że można postawić go samodzielnie. Najlepiej jest kupić gotowy już garaż, co jeszcze bardziej ułatwia zadanie i przyspiesza budowę. 

Pomimo wielu zalet garaże blaszane nie są wolne od wad. Lekka konstrukcja jest jednocześnie plusem i minusem. Takie garaże są mniej odporne na silne wiatry i zawieruchy. Kwestią sporną jest także ochrona przed złodziejami. Taka blaszana konstrukcja nie stanowi zbyt dużego wyzwania dla potencjalnego złodzieja. Oczywiście jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż trzymanie samochodu bez żadnego zabezpieczenia.

Trzeba pamiętać o tym, że ze względu na lekką konstrukcję garaże z blachy nie są idealnym zabezpieczeniem auta przed kradzieżą, gdyż nie ma większych trudności z jej uszkodzeniem i dostaniem się do środka przez osoby nieupoważnione. Podobnie jest z silnymi nawałnicami i podmuchami wiatru, które mogą uszkodzić konstrukcję. Brak ocieplenia z kolei sprawia, że we wnętrzu panuje taka sama temperatura co na zewnątrz.

Garaże blaszane – koszty i wymogi 

Koszty kupna garażu blaszanego są oczywiście znacznie niższe niż wybudowanie murowanego. Ceny garaży z blachy są mocno zróżnicowane i uzależnione przede wszystkim od jakości użytego materiału, typu dachu, metrażu i wysokości. Za najtańsze uznaje się garaże wykonane z cienkiej i nieocynkowanej blachy. Modele z jednospadowym dachem to koszty z rzędu nieco ponad 1000 złotych. Jeśli chcemy mieć już coś znacznie trwalszego, czyli garaż z grubszej i ocynkowanej blachy, to trzeba liczyć się z dwa razy wyższymi cenami. W przypadku garaży blaszanych ocieplanych koszt zakupy wiąże się z koniecznością wydania od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

Każdego z pewnością zastanawia kwestia regulacji prawnych, którym garaże blaszane także podlegają. W przypadku niektórych konstrukcji możliwe jest wybudowanie garażu bez posiadania na to jakiegokolwiek pozwolenia. Nie jest to jednak reguła. W przypadku garażu będącego tylko budynkiem gospodarczym wystarczające jest dokonanie zgłoszenia w urzędzie. Jeśli jednak garaż będzie służył do tego, w jakim celu został stworzony, czyli do garażowania pojazdów, trzeba mieć pozwolenie na budowę. W przeciwnym razie należy liczyć się z karami finansowymi.

Źródło: https://www.maritom.pl/


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag garaż blaszany