Czy zajmuje się firma spedycyjna?

29-05-2020, 11:04

Każdego dnia tysiące ciężarówek przemierza wiele kilometrów, przewożąc różne towary pomiędzy punktami docelowymi. Bez sprawnie funkcjonującego transportu trudno wręcz wyobrazić sobie nowoczesną gospodarkę. Na co dzień nie zwracamy uwagi na mijające nas ciężarówki, traktując je jako wielkie pojazdy zdolne do przewozu ciężkich ładunków. Tymczasem transport to nie tylko przewóz paczek z punktu A do punktu B. To często skomplikowany proces, za który odpowiedzialna jest firma spedycyjna. Czym tak naprawdę zajmuje się firma spedycyjna i co różni ją od firmy transportowej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

spedycja

1. Czy zajmuje się firma spedycyjna?
2. Spedycja a transport – główne różnice
3. Rodzaje spedycji

Czy zajmuje się firma spedycyjna?

W największym skrócie spedycję można określić jako dziedzinę transportu polegającą na organizowaniu procesu przewozu towarów, surowców, płodów rolnych, zwierząt itp. do wskazanego miejsca z zachowaniem ściśle określonych ustaleń co do czasu dostawy. Firma spedycyjna ma jednak znacznie szerszy zakres działalności, niż klasyczna firma transportowa, o czym wspomnimy w dalszej części tekstu.

Spedycja a transport – główne różnice

Zarówno jedna, jak i druga firma tylko na pozór mają podobny model działania. Gdy zagłębimy się w szczegóły, okaże się, że poza tym, że działają w szeroko rozumianym transporcie, dzieli je bardzo wiele
Spedycja to coś więcej niż usługa transportowa. Podstawowe różnice przedstawiamy poniżej.

1. Firmy transportowa posiada własną flotę aut, spedycyjna korzysta z usług innych firm.
2. Spedycja to cały proces od doradztwa w zakresie doboru środków transportu, podpisywanie stosownych umów, ubezpieczenie ładunku, odbiór towaru od klienta, odprawy celne aż po dostarczenie ładunku pod wskazany adres.

Wspólnym elementem obu firm jest ich ścisła współpraca. Firma transportowa dzięki usługom spedycji pozyskuje klientów na transport, a spedytor może zapewnić swoim klientom flotę niezbędną do realizacji zlecenia. Z myślą o usprawnieniu działalności obu rodzajów firm powstały specjalne giełdy zleceń transportowych. Klienci potrzebujący przewieść towar we wskazane miejsce mogą wyszukiwać i porównywać oferty firm spedycyjnych.

Rodzaje spedycji

Pomimo że transport kojarzy się najbardziej z ciężarówkami na drogach, nie można zapominać, że jest on tylko jedną z kilku gałęzi szeroko rozumianej spedycji. W zależności od towaru, miejsca docelowego i czasu potrzebnego na transport, firmy mogą korzystać z kilku rodzajów spedycji, które omawiamy poniżej.

1. Spedycja drogowa krajowa

Najpopularniejsza usługa polegająca na przewozie różnego rodzaju ładunków w tym również materiałów niebezpiecznych jak paliwo.

2. Spedycyjna drogowa międzynarodowa

Co do zasady podobna do krajowej o wiele większym zasięgu działania. Specyfika niektórych państw spoza Unii Europejskiej wymaga znajomości lokalnych przepisów i zwyczajów. Transport do niektórych państw uważany jest za niebezpieczny, stąd też nie wszystkie firmy świadczą usługi na ich terenie.

3. Spedycja kolejowa

Pomimo, że ustępuje miejsca przewozom drogowym ze względu na stosunkowo małą elastyczność, wciąż odgrywa istotną rolę w transporcie. Idealnie sprawdza się w przewozach na długich trasach, gdzie bardziej niż czas liczy się tonaż przewożonych towarów. Na wielu trasach transport kolejowy stanowi alternatywę dla drogi morskiej.

4. Spedycyjna morska

Import towarów z najdalszych zakątków świata byłby poważnie ograniczony, gdyby nie ogromne możliwości, jakie stwarza transport morski. Australia, Chiny, Meksyk. Każde z tych państw znajduje się w zasięgu potężnych kontenerowców, mogących przyjąć na pokład setki ton towarów od owoców egzotycznych po ciężkie maszyny budowlane.

5. Spedycyjna lotnicza

Transport lotniczy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się czas. Leki, paczki, listy czy żywe zwierzęta nie mogą czekać. Dla nich jedynym rozwiązaniem jest droga lotnicza. W Polsce spedycja lotnicza nie zyskała jeszcze takiej popularności jak w wielu innych krajach, ale jej udział na tle innych metod spedycji systematycznie rośnie.

Podsumowując, temat spedycji jest bardzo ciekawy. Mamy nadzieję, że powyższy tekst wyjaśnił podstawowe kwestie z tym związane.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag spedycja
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.