Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pytanie z tytułu artykułu może wydawać się pytaniem retorycznym – wiele osób odpowie, że skoro Esperal ma formę tabletki i podaje się go alkoholikom, to znaczy, że z pewnością może wyleczyć uzależnienie. Problem alkoholizmu jest jednak bardziej złożony, a sama odpowiedź nie jest aż tak bardzo oczywista, o czym można przeczytać w dalszych częściach tekstu.

Czym są tabletki Esperal?

Esperal Katowice, mimo, iż jest podawany w formie tabletek wydawanych na receptę, nie jest w medycynie uznawany za lek na alkoholizm, ponieważ nie obniżają one głodu alkoholowego. Wszelkie uzależnienia można wyleczyć jedynie poprzez pracę nad sobą w formie specjalistycznej psychoterapii. Pozostałe oddziaływania włączane są pomocniczo, aby wesprzeć motywację i chęć do zmian u Pacjentów. W tym miejscu jednak warto podkreślić, że Esperal, zawierający w składzie Disulfiram przynosi wiele korzyści, o czym mogą świadczyć tysiące zadowolonych ludzi, którzy prędzej czy później na drodze rozwoju swojego nałogu zdecydowali się skorzystać ze wszywek alkoholowych, dzięki którym udało im się zachować abstynencję i żyją w niej do dzisiaj.

Aktywność wszywki uzależniona jest od różnych czynników osobowych danego Pacjenta. Przyjmuje się jednak, że mieści się ona od 8 do 12 miesięcy, co daje możliwość przepracowania swoich słabości oraz wzmacnianie motywacji przez minimum kilka miesięcy. Po tym czasie, o ile alkoholik czuje taką potrzebę, może zabieg powtórzyć, przedłużając działanie Esperalu lub może spróbować działać na własną rękę, bez jej działania.

Jak działa Espral?

Głównym składnikiem Esperalu jest chemiczny związek organiczny o nazwie Disulfiram. Jest on odpowiedzialny za reagowanie z alkoholem, czego efektem są nieprzyjemne objawy, mogące być groźne dla zdrowia. W momencie kiedy dana osoba ma wszywkę, a mimo to pije alkohol, w jego organizmie dochodzi do zablokowania enzymu trawiącego alkohol, przez co organizm nie może poradzić sobie z kumulowaną toksyną, jaką jest aldehyd octowy. Dochodzi do zatrucia alkoholowego trwającego nawet kilkanaście godzin, przy czym objawy są znacznie bardziej nasilone i uciążliwe. Taka osoba zaczyna odczuwać ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, pojawia się biegunka, problemy z oddychaniem, duszności, tachykardia, skoki ciśnienia, drgawki i drżenia mięśniowe, rozszerzają się naczynia krwionośne, czego efektem są czerwony plamy na skórze. W skrajnych przypadkach uszkodzeniu ulegają narządy wewnętrzne – szczególnie narażone są nerki, wątroba, trzustka, serce i mózg. Znane są także przypadki zawału, a nawet śmierci (są to jednak przypadki skrajne).

Należy pamiętać, że Esperal nie reaguje jedynie z samymi napojami procentowymi, ale ogólnie z alkoholem. Tym samym poszczególne produkty kosmetyczne i spożywcze mogą także wywołać tzw. reakcję disulfiramową. Tym samym należy uważać na niektóre słodycze, np. nadziewane alkoholem bombonierki lub torty nasączane spirytusem lub wódką. Dość groźny może być także ocet, niektóre leki – np. większość popularnych syropów na kaszel tworzone są na bazie alkoholu, a także poszczególne kosmetyki: płyn do higieny jamy ustnej, dezodoranty, perfumy. Należy mieć także świadomość, że Esperal może nasilać działanie niektórych leków, dlatego nie jest zalecany przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, antypiryny, fenytoiny, diazepamentu, a także chlordiazepoksydu. Co ciekawe, stosowanie Disulfiramu łącznie z izoniazydem wpływa na działanie układu nerwowego wywołując, np. drażliwość i zaburzenia koncentracji. Z kolei połączenie Disulfiramu i metronidazolu wywołuje stany psychotyczne i dezorientację.

Implantacja wszywki alkoholowej

Wszywkę podaje się Pacjentowi poprzez działania chirurgiczne. Na początku lekarz sprawdza istnienie potencjalnych przeciwwskazań zabiegowych, do których należy:

  • Ciąża i okres laktacji,
  • Niepełnoletność,
  • Brak zachowanej abstynencji przez minimum 48 godzin przed zabiegiem, a także ogólny stan wskazujący na nietrzeźwość – lekarz wykonuje test alkomatem, a w razie potrzeby przed zabiegiem Pacjent kierowany jest na odtruwanie alkoholowe
  • Nadwrażliwość na składniki tabletki,
  • Poszczególne choroby przewlekłe, np. choroby układu krążenia, choroby wątroby, choroby psychiczne, cukrzyca, epilepsja.

Kiedy Pacjent kwalifikuje się do zabiegu, podpisuje zgodę na zabieg, a także poświadcza znajomość sposobu działania Esperalu. Następnie podawane jest mu znieczulenie miejscowe i zostaje wykonane sterylnymi narzędziami zabieg. Skóra nacinana jest na długość około 1-2 cm, a następnie w powstałe miejsce, głęboko w okolicę mięśniową umieszczana jest indywidualnie dobrana dawka leku. Zwykle lekarze szacują dawkę w oparciu o wagę Pacjenta oraz jego stopień uzależnienia. Z tego powodu tak ważne jest, aby Pacjent był szczery podczas konsultacji medycznej – zbyt mała dawka nie będzie skuteczna, a zbyt duża może doprowadzić do skrajnych reakcji organizmu w momencie połączenia Disulfiramu z etanolem.  Następnie rana jest zaszywana, podawane są antybiotyki w celu minimalizacji ryzyka zakażenia drobnoustrojami oraz przykłada się opatrunek. Na zakończenie lekarz wydaje Pacjentowi zaświadczenie o odbyciu zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku, a także wydaje zalecenia pozabiegowe. Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie miejsca ingerencji, a także o higienie. Zwykle miejscem nacięcia jest pośladek, ponieważ gwarantuje od dużą dyskrecję, jednak warto przez jakiś czas zrezygnować z ciężkich ćwiczeń fizycznych, ponieważ świeżo umieszczona tabletka może się przesunąć pod ich wpływem. Zdarza się także sytuacja, kiedy organizm odrzuca tabletkę, traktując ją jako ciało obce. Wtedy należy udać się do lekarza po pomoc.

Gdzie można wykonać wszywkę i ile ona kosztuje?

Zabieg chirurgicznego implantowania Esperalu można wykonać w każdym większym mieście, przy czym ważne jest, aby wybrać odpowiedni gabinet oraz specjalistę w tej dziedzinie. Gabinet powinien być czysty, a wszystkie narzędzia użyte podczas zabiegu sterylne. Lek powinien być w oryginalnym opakowaniu i otwarty bezpośrednio przy Pacjencie – wiele nieuczciwych miejsc podaje alkoholikom placebo. Osobą, która przeprowadza zabieg powinien być lekarz chirurg, charakteryzujący się wiedzą i doświadczeniem w tym temacie.

Jednorazowy koszt podania wszywki wynosi kilkaset złotych – w zależności od miasta. Zwykle jeden dzień terapii kosztuje od 1 do 2 zł. Warto raz wydane pieniądze potraktować jako inwestycję w lepszą przyszłość – znacznie więcej każdego dnia alkoholik przeznacza na kolejne napoje alkoholowe.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag wszywka alkoholowatag nowptag nolstag esperal