Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy warto kalkulować ubezpieczenie mieszkania?

25-11-2021, 08:29

Właściciele mieszkań, którzy po żmudnym procesie uzyskiwania kredytu wprowadzili się do nowych czterech ścian, stają przed kolejnym dylematem. Jest nim aspekt ubezpieczenia mieszkania na wypadek różnych, niespodziewanych sytuacji życiowych. Wiele osób zaczyna kalkulować, czy taka inwestycja będzie opłacalna i czy zabezpieczenie swoich czterech kątów jest w ogóle zasadne. Podpowiadamy, jak kalkulować, by zdobyć preferencyjną polisę mieszkaniową.

Ubezpieczenie mieszkania - zabezpieczenie finansów czy strata pieniędzy?

Zakup ubezpieczenia mieszkaniowego zabezpiecza finansowo majątek na wypadek różnych niespodziewanych sytuacji, przed skutkami których nie sposób się skutecznie uchronić. Nie warto zatem podchodzić do kwestii ubezpieczenia, jak do sposobu na inwestycję w mieszkanie. Jest to przede wszystkim forma ochrony finansów na wypadek losowych, negatywnych zdarzeń, nie zaś sposób na poprawienie sytuacji swojego portfela w przyszłości. Niepożądane skutki pożarów, powodzi czy kradzieży mogą jednak bardzo niekorzystnie oddziaływać na stan naszych finansów. Jeśli staniemy przed koniecznością wyremontowania zalanego mieszkania, czy też usunięcia skutków działania nagłych warunków pogodowych, to może się okazać, że jesteśmy w kropce.

Czy warto kalkulować ubezpieczenie mieszkania?

Mając na sobie raty kredytu hipotecznego i inne, dodatkowe zobowiązania finansowe, staniemy w pewnym momencie pod ścianą. Koszt usunięcia szkód "na własną rękę" może okazać się tak duży, że zwyczajnie nie będzie nas na to stać. Nie można zatem powiedzieć, że zakup polisy ubezpieczeniowej wiąże się z wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Trafniej można to porównać do sytuacji, w której inwestujemy w dodatkowe systemy zabezpieczeniowe, które dają nam pewność, że nasze interesy są całościowo chronione.

  • Ubezpieczenie mieszkania zabezpiecza ubezpieczonego przed koniecznością pokrycia kosztów napraw i renowacji w wyniku zdarzeń wyróżnionych w OWU.
  • Polisa daje ubezpieczonemu pewność pomocy w trudnej sytuacji i sprawia, że może on poczuć komfort psychiczny związany z bezpieczeństwem.
  • Ubezpieczenia domu nie muszą obejmować pełnej gamy zdarzeń, które teoretycznie mogą zdarzyć się danym miejscu i czasie. Użytkownik ma możliwość zabezpieczenia się przed skutkami wybranych, najczęściej pojawiających się niepożądanych zjawisk, takich jak rabunek czy pożar.

Czy warto wykupić niepełne ubezpieczenie mieszkania?

Osoby, które są zainteresowane zabezpieczeniem swoich interesów, a jednocześnie chcą zaoszczędzić na polisie, mogą zdecydować się na okrojoną wersję ubezpieczenia. Wiele podmiotów ubezpieczeniowych oferuje możliwość zawarcia preferencyjnej umowy, która często składa się z kilku wariantów. Standardową wersję polisy można rozszerzyć o dodatkowe ryzyka, które mogą wystąpić w danych okolicznościach. Warto zatem przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się, czy pełna oferta ubezpieczeniowa będzie w danym przypadku zasadna.

Może się okazać, że mieszkając w domu jednorodzinnym nieopodal lotniska dobrą praktyką będzie ubezpieczenie posesji od... nagłego upadku statku powietrznego, zaś zabezpieczenie się przed trąbą powietrzną niekoniecznie musi być dobrym wyborem. Warto zatem kalkulować i sprawdzać dokładnie zapisy OWU konkretnej umowy ubezpieczeniowej. Znajdziemy tam wyróżnione ryzyka i sytuacje losowe, które są częścią składową danego dokumentu i mogą stać się przedmiotem do uzyskania odszkodowania w przyszłości.

  • Duża dostępność poszczególnych wariantów umów ubezpieczeniowych jest dobrym sposobem na wybranie najbardziej pasującej i preferencyjnej polisy.
  • Pełniejsza i droższa polisa wcale nie musi oznaczać, że jesteśmy bardziej bezpieczni. Może bowiem ona obejmować sytuacje, które są wręcz niemożliwe do wystąpienia w danej lokalizacji.
  • Wiele podmiotów i firm zewnętrznych udostępnia kalkulator ubezpieczeń np. tuz.pl/kalkulator-dom-mieszkanie. Jest to narzędzie, dzięki któremu można obliczyć miesięczną lub roczną stawkę do zapłaty, po uwzględnieniu konkretnych założeń.

Czy warto sugerować się kalkulatorem ubezpieczeń?

Kalkulator ubezpieczeń to narzędzie, które pozwala wyliczyć orientacyjną wartość polisy bazując na kilkunastu, podstawionych przez użytkownika, danych informacyjnych. Zróżnicowane informacje, dotyczące m.in. powierzchni użytkowej, rodzaju nieruchomości czy roku jego budowy, pozwalają na całkiem precyzyjne określenie stawki ubezpieczeniowej. Jego skuteczność zależy od:

  • wiarygodności wprowadzonych danych przez użytkownika,
  • funkcjonowania algorytmów obliczeniowych,
  • ilości danych uzyskiwanych od wprowadzającego,

Jeśli zatem chcemy uzyskać podgląd oferty dopasowany do rzeczywistych parametrów naszego mieszkania, warto korzystać ze zweryfikowanych i autoryzowanych narzędzi, dostępnych na zaufanych stronach online. W niektórych przypadkach możemy liczyć także na dodatkowe zniżki ubezpieczeniowe związane ze skorzystaniem z oferty przez Internet. Warto zatem kalkulować, by uzyskać jak najbardziej preferencyjne ubezpieczenie domu.

Ostatnie artykuły:

fot. Tavex
fot. ann_zima

Tematy pokrewne:  

tag ubezpieczenie mieszkaniatag nolstag DF12NFtag AWPtag Amin12