Czy płatności NFC są bezpieczne?

05-08-2010, 09:51

Głównym kierunkiem rozwoju jest wykorzystanie NFC jako platformy obsługującej płatności bezgotówkowe: m-portfel, m-bilety itp. Według ABI Research ogół dokonywanych płatności mobilnych osiągnie w 2015 roku wartość 119 mld USD – około 8 % wszystkich transakcji w sektorze e-commerce.

Zdaniem przedstawicieli FancyFon, główną zaletą systemów transakcyjnych NFC jest łatwość w użyciu i nieporównywalna wygoda. Płatność telefonem komórkowym wyposażonym w aplikację oraz chip NFC wymaga jedynie zbliżenia telefonu do czytnika. FancyFon uważa, że wdrożenie takiego rozwiązania pozwala na znaczną oszczędność czasu w porównaniu do rozliczeń gotówką czy standardową kartą płatniczą. Umownie przyjętym limitem dla płatności niewymagających dodatkowych formalności jest kwota 50 złotych. Wyższe płatności zabezpiecza konieczność wprowadzenia PIN-u.

>> Czytaj też: PKO i BZ WBK łączą kartę z komórką

Sonda
Czy jesteś przekonany do bezpieczeństwa NFC?
  • Tak
  • Nie
  • Jeszcze nie teraz
wyniki  komentarze

W związku z rosnącą popularnością systemów NFC pojawia się wiele pytań i wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. Wiadomo, że NFC korzysta z fal radiowych, co potencjalnie grozi przechwyceniem danych przez osoby trzecie.

W rzeczywistości systemy płatności NFC zapewniają równie wysoki poziom bezpieczeństwa, co systemy oparte o tradycyjne karty płatnicze - informują przedstawiciele firmy FancyFon. Telefon udostępnia jedynie interfejs użytkownika, wszelkie transakcje zabezpieczone są na poziomie serwerowym, a za komunikację odpowiada tzn. Secure Element (SE) - procesor identyczny z wykorzystywanymi w tradycyjnych kartach płatniczych.

Działanie NFC
fot. NFC Reseach Lab - Działanie NFC
 Chip przeprowadza złożone działania kryptograficzne, których zadaniem jest bezpieczne uwierzytelnienie użytkownika podczas dokonywania transakcji bankowych. Obecnie SE występuje w 4 formach:

  • wbudowany w telefon,
  • umieszczony na karcie SIM,
  • w zewnętrznej karcie pamięci SD,
  • umieszczony na naklejce lub w przypadku iPhone’a na przystawce NFC.

W porównaniu ze „zwykłą” kartą płatniczą zastosowanie telefonów komórkowych pozwala na wykorzystanie bezpieczeństwa gwarantowanego przez SE innym, nie tylko płatniczym, rozwiązaniom (takim jak m-bilet, m-kupon itd.).

Aplikacje do płatności NFC mogą być dodatkowo wspierane przez rozwiązania z zakresu Mobile Device Management umożliwiające m.in. zdalną aktualizację oprogramowania, zablokowanie telefonu czy czyszczenie danych w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu.

>> Czytaj też: SkyCash - natychmiastowe płatności przez telefon komórkowy

Dzięki rozbudowie aplikacji nasz telefon może stać się jednocześnie komunikacyjną kartą miejską, mobilną kartą kibica czy biletem wstępu na rozmaite imprezy masowe.

Standard NFC działa w promieniu 20 centymetrów. Już w 2007 r. w Polsce przeprowadzono pierwsze płatności przy wykorzystaniu NFC i telefonu komórkowego.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031