W dobie oszczędności oraz redukcji etatów, kiedy firmy liczą się z każdą złotówką wydaną na rozwój, wiele z nich decyduje się na outsourcing pracowników. Wówczas część obowiązków jest przenoszona na zewnętrznych specjalistów, co ma wiele zalet. Jeżeli zastanawiasz się, czy jest to odpowiednie rozwiązanie także dla Ciebie – zapraszamy do lektury.
Kiedy mówimy o wynajmie pracowników z zewnętrznej firmy, bardzo często używamy zamiennie dwóch terminów: leasing oraz outsourcing. Oba te pojęcia dotyczą usług zamawianych u podwykonawców, jednak różnią się między sobą. Podczas gdy leasing wiąże się z koniecznością podpisywania przez pracodawcę dodatkowej umowy z podmiotem świadczącym zamawianą usługę, to outsourcing obejmuje jedynie konieczność sporządzenia odpowiednich dokumentów z firmą zajmującą się taką formą działalności.
Innymi słowy – w przypadku outsourcingu zwierzchnikiem specjalisty nadal pozostaje agencja pracy, a nie korzystający z usługi przedsiębiorca.
Wynajem pracowników w ramach outsourcingu może obejmować różne gałęzie gospodarki. Najczęściej mówimy o nim w przypadku osób zatrudnianych do pracy fizycznej: budowlańców, magazynierów, elektryków, hydraulików. Wiele agencji pracy udostępnia w ten sposób polskim firmom możliwość korzystania z wiedzy oraz doświadczenia fachowców z krajów Europy wschodniej, takich jak Ukraina, Mołdawia, Białoruś. Na rodzimym rynku wspomniana forma działalności coraz częściej obejmuje usługi HR, notarialne, a także outsourcing kadr i płac. Warszawa, Poznań, Szczecin, Kraków – to tylko niektóre miasta, gdzie pracownicy zewnętrzni cieszą się ogromnym powodzeniem.
Jest ich naprawdę wiele! Przede wszystkim pracodawca nie musi martwić się wypełnianiem mnóstwa dokumentów ani stroną prawną przyjęcia nowego pracownika, gdyż wszelkie obowiązki w tym zakresie przejmuje za niego agencja pracy. Inną zaletą jest brak konieczności tworzenia nowego etatu w firmie, co pozytywnie przekłada się na koszty zatrudnienia specjalisty. W przypadku wynajmu zewnętrznych pracowników znikają takie powszechne problemy, jak konieczność:
Jest to zatem świetne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy, który pragnie, aby jego firma działała sprawnie, bez przestojów i aby obieg dokumentów był w niej zawsze płynny. Z pewnością zatem warto ją rozważyć.
Foto: Pixabay, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Jak technologia może nam pomóc w oszczędzaniu energii podczas korzystania z urządzeń AGD