Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy niedobór żelaza może wpływać na kondycję włosów?

23-08-2017, 04:30

Wypadanie włosów jest problemem o złożonych przyczynach. Jeżeli proces ten zaczął się nagle, a jego powodem nie jest żadna choroba, można podejrzewać niedobory składników odżywczych. W takiej sytuacji warto sprawdzić poziom żelaza – niedostateczna podaż tego pierwiastka może skutkować wzmożoną utratą włosów.

tabletki na wypadanie wlosów

Zła dieta bardzo szybko prowadzi do pogorszenia kondycji włosów. Niedobór wielu witamin i minerałów, w tym żelaza, odgrywa kluczową rolę. Szczególnie, że  zgodnie z danymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) aż 700 mln osób na świecie może borykać się z niedoborem żelaza.

Wpływ żelaza na stan włosów

Żelazo jest ważnym pierwiastkiem, którego niedobór może powodować wypadanie włosów. Odpowiada on za dostarczanie energii do komórek, z których wyrastają włosy. Ponadto bierze udział w podziałach komórkowych, oddziałując na mieszki włosowe.

Niedobór żelaza bardzo szybko daje o sobie znać, przyczyniając się do znacznego pogorszenia kondycji kosmyków. Włosy stają się coraz bardziej podatne na uszkodzenia i łamią się. Ponadto dochodzi do ich osłabienia, czego konsekwencją jest nadmierne wypadanie włosów.

Wykonaj badania, by poznać przyczynę wypadania włosów

Żeby rozpoznać przyczynę wypadania włosów, warto wykonać podstawowe badania krwi. Dzięki nim można szybko otrzymać odpowiedź na pytanie, czy wzmożona utrata kosmyków spowodowana jest niedoborami żelaza.

  • Oznaczenie poziomu żelaza

To proste badanie krwi, dzięki któremu można uzyskać wiarygodny wynik. Normy żelaza w badaniu biochemicznym wynoszą 37-145 mg/dl – dla kobiet oraz 50-158 mg/100dl – dla mężczyzn. Wyniki poniżej tych wartości wskazują na niedobór żelaza, który może być przyczyną wypadania włosów. 

  • Oznaczenie stężenia ferrytyny

Ferrytyna jest białkiem odpowiedzialnym za gromadzenie żelaza, dlatego wynik stężenia otrzymywany w badaniu biochemicznym pozwala na ocenę poziomu żelaza w organizmie. Stanowi bardzo dobry parametr oceniający niedobory tego pierwiastka – niedobór wiąże się bezpośrednio z niższym poziomem ferrytyny.

Jeżeli stężenie białka jest niższe niż 15-400 µg/l (dla mężczyzn) oraz 10-200 µg/l (dla kobiet), wówczas wypadanie włosów faktycznie może być związane z niedoborem żelaza.

Niski poziom żelaza? Jak najszybciej go wyrównaj

Jeżeli wyniki badań jednoznacznie wskażą na nieodpowiednią ilość żelaza w organizmie, wówczas należy jak najszybciej podjąć działania uzupełniające poziom tego pierwiastka. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim właściwa dieta, tj. bogata w podroby, wołowinę, owoce morza, kasze i orzechy, pełnoziarniste pieczywo, zielone warzywa liściaste, tofu.

Warto także sięgnąć po odpowiednio dobrane suplementy diety, w składzie których znajduje się zalecana dawka żelaza. Dobrym rozwiązaniem są preparaty złożone, np. Vitapil® Tabletki, które – poza żelazem – dostarczają odpowiednią ilość krzemionki pozyskiwanej z młodych pędów bambusa, biotyny, kwasu pantotenowego, niacyny, cynku, miedzi czy kwasu foliowego.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag włosytag niedobór żelaza