Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem należą w Polsce do rzadkości. Zdecydowana większość banków udziela ich z oprocentowaniem zmiennym. Banki obliczają je biorąc pod uwagę między innymi wskaźnik WIBOR.

Czy można usunąć WIBOR z umowy kredytowej?

Czym jest WIBOR?

WIBOR (Warszawski Indeks Stop Procentowych) to polski indeks oprocentowania, który określa średnie stopy procentowe, jakie płacą polskie banki za kredyty udzielane innym bankom. WIBOR jest często używany jako benchmark do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych w Polsce. WIBOR jest publikowany codziennie przez Polski Związek Banków i jest uważany za jeden z najważniejszych wskaźników rynku finansowego w Polsce.

WIBOR jest wykorzystywany jako bazowa stopa procentowa do ustalania oprocentowania wielu rodzajów kredytów, w tym kredytów hipotecznych, kredytów dla firm oraz linii kredytowych.

Dlaczego WIBOR jest problematyczny?

Wskaźnik ten nie jest stały, zmienia się wraz z podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która jest jednym z organów Narodowego Banku Polski. Od kilku miesięcy RPP dokonywała podwyżki stóp procentowych, zmieniała się więc także wysokość WIBOR. Posiadacze kredytów ze zmiennym oprocentowaniem zaczęli więc zastanawiać się nad możliwością unieważnienia umowy z WIBOR, ponieważ ich raty kredytowe urosły nawet do kilkuset procent. 

Czy usunięcie WIBOR z umowy jest możliwe?

Kredytobiorcy, którzy zastanawiają się nad tym, czy unieważnienie WIBOR jest możliwe, mogą być dobrej myśli. Okazuje się bowiem, że wskaźnik ten może zostać z umowy kredytowej usunięty. Jest to jednak możliwe tylko na drodze postępowania sądowego. Pozew przeciwko bankowi można złożyć za pośrednictwem kancelarii adwokackiej, która specjalizuje się w prawie bankowym.

Jakie inne czynniki wpływają na wysokość raty kredytowej?

Na wysokość raty kredytowej wpływa także sytuacja ekonomiczna kraju, inflacja, polityka monetarna banku centralnego, popyt i podaż na rynku kredytów oraz ryzyko kredytowe poszczególnych kredytobiorców. Dlatego też, choć WIBOR jest ważnym wskaźnikiem rynku finansowego, nie gwarantuje on automatycznie, że oprocentowanie kredytu będzie równe WIBOR-owi.

Ostateczne oprocentowanie kredytu uzależnione jest od wielu czynników i może być wyższe niż WIBOR, jeśli kredytobiorca jest uważany za ryzykownego lub jeśli bank chce pokryć dodatkowe koszty związane z udzieleniem kredytu. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu, ważne jest, aby dokładnie zrozumieć wszystkie warunki i koszty związane z kredytem, w tym oprocentowanie, prowizję i inne opłaty.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *