Ogłoszenia o pracę na każdym kroku wymagają wykształcenia specjalnego (i najczęściej wyższego), nawet jeśli w ogóle nie chodzi o pracę na specjalności.
Ogłoszenia o pracę na każdym kroku wymagają wykształcenia specjalnego (i najczęściej wyższego), nawet jeśli w ogóle nie chodzi o pracę na specjalności. Brak cennej linii w CV zniechęca wielu kandydatów. Spróbuj znaleźć pracę bez wykształcenia? Czy ten wymóg pracodawcy jest tak nieodparty?
Szkolnictwo wyższe stało się dziś standardem. Często pracodawca nie pyta, którą uczelnię ukończyłeś, jaką wiedzę otrzymałeś, ale wykształcenie wyższe powinno być obowiązkowe. Rzeczywiście, prawie niemożliwe jest zdobycie stanowiska ekonomisty lub prawnika bez dyplomu ukończenia studiów wyższych. W takich przypadkach wymóg ten jest całkiem zrozumiały. Wszak powyższe zawody wymagają specjalnej wiedzy i umiejętności. Ale czasami nawet w wakatach na stanowisko operatora call center czy asystenta sprzedaży można znaleźć sformułowanie „Wyższe wykształcenie jest koniecznością”, co wydaje się absurdalne. To właśnie te wakaty zniechęcają osoby, które nie otrzymały „cennego” dyplomu.
Zapominamy, że nawet z dyplomem niektórzy nie mogą znaleźć pracy. Musisz znaleźć pracę na innym stanowisku, wybrać zawód spoza swojej specjalności. W efekcie tak ważny i niezbędny dyplom staje się niepotrzebnym przedmiotem na zakurzonej półce. Z tego powodu niektórzy uważają, że pięć lat studiów to strata czasu.
Nie denerwuj się i nie poddawaj się, jeśli nie ukończyłeś szkoły średniej. Ogromną rolę odgrywa doświadczenie, chęć i pracowitość. A jest wiele dziedzin, w których można budować karierę bez wyższego wykształcenia.
Więc, jak zbudować karierę bez wykształcenia?
Możesz jednocześnie pracować i się uczyć. Jeśli chcesz zostać prawnikiem, specjalistą kredytowym, finansistą, lekarzem, zdecydowanie musisz ukończyć studia. Możesz wejść do instytucji edukacyjnej i uczyć się z powodzeniem nie tylko zaraz po szkole. Nie ma w tym nic specjalnego. Tak się jednak złożyło, że społeczeństwo utworzyło rodzaj stereotypu: uważa się za dziwne, gdy dana osoba zostaje studentem w już dojrzałym wieku. I ta postawa uniemożliwia ogromnej liczbie ludzi zmianę swojego życia.
Dziś wiek nie stanowi problemu przy przyjęciu. Coraz więcej osób zdobywa pierwsze, drugie, trzecie wykształcenie wyższe w wieku 30, 40, 50 lat, ignorując absurdalne uprzedzenia.
Na kursach można opanować ogromną liczbę zawodów. Możesz zostać księgowym, projektantem, celnikiem, masażystą, wizażystą. Wybór programów krótkoterminowych jest bardzo duży. Takie zawody mogą stać się nie tylko tymczasowym rozwiązaniem, ale i sprawą życia. Możesz zbudować karierę i założyć własny biznes. W takim przypadku ogromne znaczenie będzie miało to, jak dobrym jesteś specjalistą, a nie obecność dyplomu.
Oczywiście na kursach nie otrzymasz dyplomu ukończenia studiów wyższych. Ale nowa specjalność – całkowicie. Kursy mają dużą zaletę: zajmują mniej czasu. Dlatego programy te nazywane są krótkoterminowymi. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości będziesz mógł wykorzystać swoją wiedzę. Ponadto wiedza zdobyta na kursach ma przede wszystkim charakter praktyczny. Jedną z ważnych zalet takiego szkolenia jest to, że kursy będą kosztować mniej niż płatne programy studiów wyższych.
Kto wie, może będziesz odpowiedni do zawodu, do którego wyższe wykształcenie nie jest wymagane. Na przykład czasami kierownik sprzedaży zarabia więcej niż szef firmy. Ponadto, jeśli lubisz komunikować się z ludźmi i nawiązywać przydatne połączenie, zawód na pewno Ci odpowiada. Możesz spróbować znaleźć pracę jako kierownik sprzedaży, kierownik biura lub agent reklamowy. Niektórzy ludzie lubią ten rodzaj pracy.
To tylko w każdej pracy chcesz rozwijać swoją karierę. I możliwe, że znów pojawi się kwestia szkolnictwa wyższego – od tego mogą zależeć twoje szanse na zostanie liderem. Lepiej zawczasu przygotować się na taki rozwój wydarzeń i jeszcze zdobyć dyplom.
Trudno przewidzieć, co dokładnie będzie odgrywało decydującą rolę w rozmowie. Dla jednych ważniejsza może być edukacja, dla innych doświadczenie, a innym wystarczy przykłady Twojej pracy. Każda sytuacja jest inna. Ale musisz być tak przygotowany, jak to tylko możliwe. Brak wyższego wykształcenia? Przekonaj pracodawcę swoim CV, doświadczeniem, kursami, indywidualnymi cechami.
I nie pozwól, by stereotypy definiowały Twoje życie. Czasami młody biznesmen bez wyższego wykształcenia może wznieść się na wyżyny. Nawiasem mówiąc, światowej sławy miliarder Bill Gates nie ukończył studiów na Harvardzie. Tak, a w naszym kraju jest wielu ludzi, którzy osiągnęli wyżyny bez wyższego wykształcenia. Próbuj, szukaj, staraj się. Wszystko się ułoży.
Stwórz swój profil na popularnych platformach pracy, zamieść tam swoje CV (nie zapomnij go zaktualizować), zdobądź list motywacyjny (na przykład od opiekuna stażu) i odpowiedz na jak najwięcej ofert: udział w rozmowach kwalifikacyjnych i ćwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej.
Możesz również utworzyć profil LinkedIn. Ten „biznesowy serwis społecznościowy” jest idealnym miejscem dla osób, które chcą znaleźć pracę w dużej firmie (zwłaszcza zagranicznej). Najważniejsze jest dokładne wypełnienie profilu, jeśli to możliwe, odwołując się do przykładów swojej pracy (może udało Ci się popracować podczas tej samej praktyki?). Kto wie, może zauważą Cię rekruterzy z dużych korporacji – jest ich całkiem sporo w tej sieci społecznościowej.
Jak napisać CV, jeśli nie masz wykształcenie? Potrzebujemy odpowiednich akcentów:
Istnieje wiele możliwości zdobycia pracy bez wykształcenia. Zalecamy przeanalizowanie wszystkich swoich umiejętności i doświadczenia – łatwiej będzie odbudować się od konkurencji.
Fot. Unsplash
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Porty USB-C we wszystkich urządzeniach mobilnych to korzyści dla konsumentów i producentów
|
|
|
|
|
|