Ludzie chcą i muszą się przemieszczać. W przestrzeni miejskiej żyje coraz więcej ludzi. W Polsce odsetek ludności miejskiej w 2017 roku wynosił 60%. Coraz trudniej dojechać na czas do miejsca pracy, a znalezienie miejsca parkingowego i coraz wyższe opłaty parkingowe powodują, że samochód będący niedawno wyznacznikiem prestiżu i luksusu staje się dla właściciela utrapieniem.
Dojazd do miejsca pracy i inne ważne powody wymusiły poszukiwanie alternatywnych sposobów przemieszczania się z punktu A do punktu B. Komunikacja zbiorowa nie rozwiązuje wszystkich problemów zawiązanych z określonym czasowo dojazdem do miejsca pracy itd. W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań komunikacyjnych najlepsze rezultaty daje mobilność współdzielona.
Ideą przewodnią mobilności współdzielonej jest korzystanie z towarów i usług dostarczonych przez innych. Nie musimy być właścicielami rzeczy, żeby z nich korzystać, możemy je współdzielić z innymi. Współdzielenie bardzo dobrze sprawdza się w dziedzinie mobilności.
Przykładem może być komunikacja miejska. Żeby sprawnie się przemieszczać wystarczy wykupić bilet. Specyfika życia w mieście wymusiła poszukiwanie efektywnych, tanich i wygodnych sposobów poruszania się po miastach i najbliższej okolicy.
W Polsce kilka lat temu pojawiły się na ulicach miast pierwsze rowery do wypożyczenia na krótki okres. Wraz z rozwojem aplikacji internetowych możliwe stało się wypożyczenie różnych rodzajów środków transportu zdalnie za pomocą smartfona. Na ulicach coraz większej ilości miast pojawiają się do wypożyczenia hulajnogi elektryczne, skutery i samochody. Można je wypożyczać zdalnie w celu krótkotrwałego użycia. Szybko rośnie ilość miejsc, skąd można wypożyczyć środek transportu i gdzie można go zostawić po wypożyczeniu.
Aplikacje na telefon umożliwiające najem krótkoterminowy wzbogacane są o coraz nowsze opcje ułatwiające całą operację.
Przeczytaj więcej na temat mobilności współdzielonej: https://osharenews.pl/mobilnosc-wspoldzielona/
Żeby mobilność mogła spełniać swoją funkcję konieczna była zmiana mentalności większości społeczeństwa związana ze wzrostem poziomu życia ludzi w naszym kraju. Samochód w końcu odnalazł swoje miejsce w hierarchii potrzeb. Nie jest już traktowany jak luksus, a jak środek transportu ułatwiający życie i zarabianie pieniędzy.
Dzielenie się z innymi środkiem trwałym pozwala zwiększyć efektywność jego wykorzystania. Często zdarza się, że samochód osobowy stoi niewykorzystany i traci na wartości, a my ponosimy wszystkie opłaty eksploatacyjne. Podczas wypożyczenia płacimy tylko za czas rzeczywistej eksploatacji. Nie wydajemy też jednorazowo sporej kwoty na zakup. Korzyści ekonomiczne są niewątpliwe. Korzyści ekologiczne to znaczne zmniejszenie liczby samochodów poruszających się po drogach publicznych. Zmniejszenie liczby pojazdów i wprowadzanie do eksploatacji coraz większej liczby pojazdów z napędem elektrycznym to widoczne działanie proekologiczne.
Mobilność współdzielona znacząco wpływa na spadek emisji CO2, zmniejszenie hałasu i korków komunikacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że mobilność współdzielona podbija rynek.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Polska startuperka Martyna Sztaba zasili skład jury V edycji Chivas Venture
|
|
|
|
|
|