Czy jestem uzależniona

10-03-2021, 10:40

Zastanawiałaś się kiedyś, czy nie przesadzasz z narkotykami lub alkoholem? A może nałogowo uprawiasz hazard, grasz w gry komputerowe, surfujesz po Internecie lub szukasz przypadkowych kontaktów seksualnych?

Ludzie nie uzależniają się z dnia na dzień. Nie wystarczy zapalić jointa czy wypić drinka w barze. To długotrwały proces, zależny od wielu czynników - m.in. rodzaju używki, częstotliwości stymulacji oraz środowiska, w którym przebywasz. Jeśli spędzasz czas z ludźmi, którzy dużo piją lub często biorą narkotyki, wyznaczenie sobie granicy w ramach sztuki asertywności może okazać się zdecydowanie trudniejsze.

CHARAKTERYSTYKA STANU UZALEŻNIENIA

Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreśla, iż uzależnienie to nie kaprys, a poważna w konsekwencjach choroba mózgu. Jej głównym wskaźnikiem jest utrata kontroli nad możliwością dokonywania wyborów związanych z zaprzestaniem lub kontynuowaniem pewnych działań, które prowadzą finalnie do negatywnych skutków behawioralnych. Dlatego uzależnienie musi implikować komponent behawioralny.

Częstymi skutkami ubocznymi uzależnienia są: wahania nastroju, uczucie pobudzenia, drażliwości, agresja, wrogość oraz zachowania przemocowe. Z kolei konsekwencję nadmiernego spożywania alkoholu i narkotyków stanowią: nieregularność i nieprzewidywalność w zachowaniu, społeczna alienacja, problemy w relacjach oraz  problemy z odczuwaniem przyjemności, za co odpowiedzialne są zmiany w chemiczne w mózgu.  

UZALEŻNIENIE - CO POMAGA?

W opanowaniu silnego i niebezpiecznego w konsekwencjach uzależnienia może pomóc specjalistyczny program leczenia, który pomaga przejść przez trudny i wyczerpujący syndrom odstawienia. Pacjent, w ramach programu psychoteraputycznego Centrum Psychoterapii Przestworza, otrzymuje m.in. wsparcie psychologiczne, uczy się w zdrowy sposób wchodzić w interakcje społeczne oraz jest w stanie podejmować wyzwania (dba o rozwój zawodowy, inwestuje w hobby, potrafi kreatywnie spędzać czas).

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problem z uzależnieniem, a jednocześnie czujesz, że nie jesteś w stanie pomóc sobie we własnym zakresie, nie zwlekaj - poproś o pomoc jak najszybciej. Zgłoś się na terapię uzależnień do Centrum Psychoterapii Przestworza. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa. 
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WLStag uzależnieniatag nowlstag nols
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost
RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: