Czy jestem uzależniona

10-03-2021, 10:40

Zastanawiałaś się kiedyś, czy nie przesadzasz z narkotykami lub alkoholem? A może nałogowo uprawiasz hazard, grasz w gry komputerowe, surfujesz po Internecie lub szukasz przypadkowych kontaktów seksualnych?

Ludzie nie uzależniają się z dnia na dzień. Nie wystarczy zapalić jointa czy wypić drinka w barze. To długotrwały proces, zależny od wielu czynników - m.in. rodzaju używki, częstotliwości stymulacji oraz środowiska, w którym przebywasz. Jeśli spędzasz czas z ludźmi, którzy dużo piją lub często biorą narkotyki, wyznaczenie sobie granicy w ramach sztuki asertywności może okazać się zdecydowanie trudniejsze.

CHARAKTERYSTYKA STANU UZALEŻNIENIA

Komitet Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreśla, iż uzależnienie to nie kaprys, a poważna w konsekwencjach choroba mózgu. Jej głównym wskaźnikiem jest utrata kontroli nad możliwością dokonywania wyborów związanych z zaprzestaniem lub kontynuowaniem pewnych działań, które prowadzą finalnie do negatywnych skutków behawioralnych. Dlatego uzależnienie musi implikować komponent behawioralny.

Częstymi skutkami ubocznymi uzależnienia są: wahania nastroju, uczucie pobudzenia, drażliwości, agresja, wrogość oraz zachowania przemocowe. Z kolei konsekwencję nadmiernego spożywania alkoholu i narkotyków stanowią: nieregularność i nieprzewidywalność w zachowaniu, społeczna alienacja, problemy w relacjach oraz  problemy z odczuwaniem przyjemności, za co odpowiedzialne są zmiany w chemiczne w mózgu.  

UZALEŻNIENIE - CO POMAGA?

W opanowaniu silnego i niebezpiecznego w konsekwencjach uzależnienia może pomóc specjalistyczny program leczenia, który pomaga przejść przez trudny i wyczerpujący syndrom odstawienia. Pacjent, w ramach programu psychoteraputycznego Centrum Psychoterapii Przestworza, otrzymuje m.in. wsparcie psychologiczne, uczy się w zdrowy sposób wchodzić w interakcje społeczne oraz jest w stanie podejmować wyzwania (dba o rozwój zawodowy, inwestuje w hobby, potrafi kreatywnie spędzać czas).

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problem z uzależnieniem, a jednocześnie czujesz, że nie jesteś w stanie pomóc sobie we własnym zakresie, nie zwlekaj - poproś o pomoc jak najszybciej. Zgłoś się na terapię uzależnień do Centrum Psychoterapii Przestworza. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa. 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag WLStag uzależnieniatag nowlstag nols


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.