Czy przy rosnących stopach procentowych i niestabilnych rynkach trzymanie gotówki jest dobrym rozwiązaniem? To pytanie zadaje sobie wielu z nas.
Stopy procentowe gwałtownie wzrosły w ciągu ostatniego roku. W październiku wyniosły 6,75%. We wrześniu 2021 roku podstawowa stopa wynosiła zaledwie 0,1%.
Byliśmy również świadkami znacznych spadków na rynkach akcji. Obligacje zostały szczególnie dotknięte w zeszłym roku.
Inwestorzy przeżywają ostatnio ciężkie chwile. A przy rosnących stopach procentowych trzymanie pieniędzy w gotówce wydaje się bardziej atrakcyjne. Jednak, choć oszczędności gotówkowe są ważne, warto myśleć przyszłościowo. A to oznacza uwzględnienie inflacji.
Inflacja to zmiana cen towarów i usług w czasie. W październiku osiągnęła wysokość 17,9%. To najwyższa inflacja od 1996 roku!
Choć teraz otrzymujemy znacznie wyższe oprocentowanie naszych depozytów gotówkowych, to różnica między odsetkami a inflacją jest również większa. Zatem realnie wartość naszej gotówki jest w rzeczywistości mniejsza niż wtedy, gdy stopy procentowe były niższe.
Od pewnego czasu przyzwyczailiśmy się do tego, że stopy procentowe są niższe niż inflacja. W rzeczywistości nie widzieliśmy dodatnich stóp procentowych (kiedy oprocentowanie, które otrzymujemy na swoich oszczędnościach pieniężnych jest większe niż inflacja) od 2016 roku.
Możliwe jest więc, że luka między inflacją a odsetkami może się zmniejszyć. Jest mało prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości zobaczymy dodatnie stopy procentowe.
W przeciwieństwie do gotówki, wszystkie inwestycje i wszelkie dochody z nich uzyskiwane mogą tracić na wartości, ale również przynosić zysk.
Trzymanie gotówki może nie przynieść realnego wzrostu wartości twoich pieniędzy. Jest jednak nadal ważne jako część zdywersyfikowanego podejścia. Jeśli chcesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, sprawdź najlepsze platformy tradingowe.
Gotówka przydaje się w poniższych sytuacjach:
Inwestowanie w aktywa, takie jak nieruchomości, akcje i obligacje, daje możliwość skorzystania ze wzrostu wartości kapitału i potencjalnego uzyskania dochodu z wynajmu, dywidend i odsetek.
Inwestowanie wiąże się jednak z większym ryzykiem niż trzymanie gotówki. Ceny domów, akcji i obligacji mogą spadać. Dochody z wynajmu i dywidendy mogą się zmniejszyć lub ustać, a odsetki od obligacji mogą przestać być wypłacane. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że odzyskasz mniej niż zainwestowałeś.
Rynek akcji osiągnął lepsze wyniki niż gotówka w 69% okresów dwuletnich, ale w 91% okresów dziesięcioletnich. Zdywersyfikowana strategia inwestycyjna może pomóc ograniczyć ryzyko i stworzyć możliwość uzyskania "realnych zysków" większych niż gotówka w długim okresie (pięć lat lub więcej). Należy jednak pamiętać, że wyniki z przeszłości nie są wskazówką na przyszłość.
Rozważając inwestycje na rynku akcji, rozsądnie jest przyjąć perspektywę długoterminową. Rynki mają i zawsze będą miały szczyty i dołki. Jednak nawet w przypadku dużego dołka, historycznie rzecz biorąc, rynek odradza się. Oczywiście, nie oznacza to, że sytuacja się powtórzy.
Długoterminowa inwestycja oznacza, że wykorzystasz ogólną linię trendu wzrostowego na rynku akcji.
Próba kupna i sprzedaży w "odpowiednim czasie" jest prawie niemożliwa - nawet dla najbardziej doświadczonych inwestorów, którzy mają pod ręką światowej klasy technologię. Łatwo jest zniszczyć swoje długoterminowe cele i potencjalnie krótkoterminową odporność finansową.
Możesz nadal otrzymywać dochód, nawet gdy wartość twoich inwestycji spadnie. Może warto pozostać przy inwestycjach, aby utrzymać ten strumień dochodów w trudnych czasach. Dywidendy mogą być jednak niższe, ponieważ dochód jest zmienny i nie jest gwarantowany.
Fot. Pexels
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|