Hazard w Polsce jest legalny, ale z pewnymi ograniczeniami. 19 listopada 2009 r. uchwalono Ustawę o grach hazardowych (kilkukrotnie nowelizowaną), która wniosła ścisłe ograniczenia działalności hazardowej. W kraju funkcjonują obecnie zarówno tradycyjne kasyna, w których odbywają się gry hazardowe, jak i dozwolone są zakłady zawierane online, jednak pod warunkiem, że są one przeprowadzane na polskich stronach internetowych z grami hazardowymi, zatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów.
Natomiast gra w kasynie online oraz poker online są w Polsce nielegalne. Przeciwko Polakom uprawiającym hazard na zagranicznych stronach podejmowane są stosowne działania prawne, dlatego też polskim graczom zaleca się trzymanie z dala od nieznanych oraz zakazanych stron przez Ministerstwo Finansów. Ustawa jasno określa również, że legalny wiek uprawiania hazardu to 18 lat i więcej.
Fot. Shutterstock.com
Legalny hazard, np. w kasyno z depozytem 20 zł, podlega opodatkowaniu do skarbu państwa i Polska nie jest tu wyjątkiem. Zobaczmy jak to wygląda w przypadku stacjonarnych klubów hazardowych i kasyn internetowych.
Gry hazardowe, które wymagają koncesji lub zezwolenia, z wyjątkiem loterii promocyjnych, podlegają podatkowi od gier hazardowych. Podatek od gier hazardowych dotyczy również gier, które podlegają monopolowi państwa.
W przypadku loterii bingo i loterii fantowych organizowanych przez organizacje charytatywne podatek od gier ma zastosowanie tylko wtedy, wartość puli wygranych loterii fantowych lub gry bingo fantowe przekracza wartość kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 Ustawy o grach hazardowych. Podatek od gier hazardowych dotyczy również uczestników turniejów pokerowych organizowanych przez kasyna.
Każda gra podlega innej stawce podatkowej i podstawie opodatkowania (czyli podstawie obliczenia dochodu do opodatkowania). Podstawa opodatkowania i stawki są następujące:
Podatek od gier hazardowych wpłacany jest co miesiąc na konto właściwego Urzędu Skarbowego. Podatek od pokera jest potrącany z wygranych przez organizatora turnieju.
Oprócz podatku od gier hazardowych, wygrane w niektórych grach hazardowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W szczególności wygrane uzyskane przez uczestników gier na automatach, gier w karty, gier w kości, gier cylindrycznych, bingo pieniężne i bingo loteryjne są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, a wygrane w grach liczbowych, loteriach, zakładach wzajemnych i telebingo podlegają opodatkowaniu stałą stawką podatku w wysokości 10%, jeżeli ich wartość przekracza 2.280 zł.
Nie ma przepisów dotyczących podatku od gier hazardowych, które byłyby specyficzne dla gier hazardowych w internecie. Operatorzy zakładów bukmacherskich online podlegają więc temu samemu reżimowi, co operatorzy stacjonarni. Gracze nie będą więc mogli uniknąć podatków i aby legalnie otrzymać wygraną i tak będą musieli je zapłacić.
Rynek hazardowy w Polsce nie wydaje się być znacząco restrykcyjny - każdy może zagrać w stacjonarnym zakładzie bukmacherskim lub w kasynie internetowym. Jednak przed rozpoczęciem gry należy poznać zasady otrzymywania wygranych oraz zasady płacenia podatków.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Czym charakteryzują się najlepsze palety przemysłowe? Kiedy mogą się przydać?