Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czy apteka internetowa może oferować leki na receptę?

30-09-2021, 12:43

Od lat rośnie sprzedaż leków oraz suplementów diety przez Internet, co wynika z upowszechnienia się zakupów online wśród Polaków. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy apteka internetowa to tylko leki bez recepty oraz suplementy, czy może także farmaceutyki przepisane przez lekarza. Jak wygląda to w praktyce oraz z czego dokładnie wynika bieżący stan rzeczy?

Apteka internetowa, czyli tylko leki bez recepty

Zgodnie z polskim prawem, apteka internetowa może sprzedawać leki i bez recepty, i na receptę, przy czym w przypadku preparatów przepisanych przez lekarza konieczny jest ich odbiór w punkcie stacjonarnym. Nie ma więc możliwości wysłania takich farmaceutyków za pośrednictwem kuriera pod wskazany adres, do domu lub mieszkania. Dlatego też wpisując w wyszukiwarkę frazę apteka internetowa bez recepty i chcąc otrzymać jakikolwiek preparat leczniczy - także ten na receptę - całkowicie bez wychodzenia z domu, nie jest to w pełni możliwe.

E-recepta online TAK, ale bez wysyłki leków

Od dnia 8 stycznia 2020 roku e-recepty obowiązują w całym naszym kraju. Stąd też wiele osób ma następujące wątpliwości: czy skoro można uzyskać je podczas konsultacji lekarskiej online, to czy możliwe jest także całkowicie elektroniczne wykupienie leku i jego otrzymanie w domu? Raz jeszcze warto wskazać, iż nie jest to dostępne rozwiązanie, przy czym kilka lat temu niektóre apteki prowadziły batalię w tej kwestii. Czy jednak dojdzie do zmian w tym zakresie, które byłyby korzystne dla wielu grup pacjentów? Na razie pytanie to pozostaje bez odpowiedzi ustawodawców.

Realizacja recept online, czyli potencjalne korzyści dla pacjentów

Dla kogo jednak zakup leków na receptę online wraz z dostawą pod wskazany adres byłby najwygodniejszy? Chodzi tu przede wszystkim o osoby obłożnie chore i niepełnosprawne, które nierzadko mają trudności z samodzielnym przemieszczaniem się. 

 

Byłoby to dogodne rozwiązanie także dla tych z pacjentów, którzy blisko swojego miejsca zamieszkania nie mają zlokalizowanej apteki stacjonarnej. Dla nich bowiem apteka internetowa i leki bez recepty to za mało, zwłaszcza w przypadku dolegliwości wymagających przewlekłego leczenia oraz stałego przyjmowania różnego rodzaju leków.

 

Jak widać apteka internetowa może sprzedawać nie tylko leki bez recepty, ale także na receptę, choć w przypadku tych drugich pacjent musi udać się do punktu stacjonarnego, aby je odebrać. Czy możliwe są jednak zmiany w tym zakresie w najbliższym czasie? Tego nie wiemy, choć część aptek internetowych z pewnością optowałaby za takim rozwiązaniem.


Ostatnie artykuły:


« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031