Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czujniki położenia tłoka - podstawowe rodzaje

10-06-2022, 09:12

Nowoczesne duże przedsiębiorstwa stawiają na pneumatykę. To nic dziwnego, ponieważ jej wdrożenie i stosowanie jest znacznie prostsze, tańsze i bezpieczniejsze niż większość innych rozwiązań. Żeby jednak systemy stosowane w przemyśle mogły działać w sposób prawidłowy, konieczne jest stworzenie układów o właściwej budowie. W ich skład wchodzi mnóstwo istotnych elementów, wśród których należy wymienić m.in. czujniki położenia tłoka. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są ich rodzaje i czym się między sobą różnią. Poznaj podstawowe informacje.

Czujniki położenia tłoka to niezbędne dla prawidłowego działania każdego układu pneumatycznego elementy. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie położenia tłoka wyposażonego w specjalny magnes. Odbierają one wytwarzane przez niego pole magnetyczne - gdy więc tłok znajdzie się pod czujnikiem, nastąpi jego przesterowanie. Okazuje się jednak, że nowoczesne rozwiązania występują w kilku wariantach. Podpowiadamy, czym się od siebie różnią i przedstawiamy ich najważniejsze zalety. Sprawdź, które sprawdzą się u ciebie.

Jakie czujniki położenia tłoka wyróżniamy?

Czujniki położenia tłoka - podstawowe rodzaje

Najczęściej stosowany podział wynika z różnic w konstrukcji. Tym samym stosowane w układach pneumatycznych czujniki położenia tłoka dzielimy na dwie podstawowe grupy:

 • czujniki kontaktronowe,
 • czujniki elektroniczne/ półprzewodnikowe.

Jakie są różnice w ich działaniu? Czujniki kontaktronowe wykorzystują tzw. kontaktron, czyli specyficzny element stykowy. To właśnie on, gdy znajdzie się w polu magnetycznym, odpowiada za zamknięcie obwodu. Podaje również napięcie i prąd do wejścia sterowników. Użytkownicy mogą wykorzystywać go we wszystkich siłownikach - niezależnie od ich kształtu czy producenta. Najczęściej występują w wersji NO (normalnie otwartej).

Czujniki elektroniczne (znane również jako czujniki półprzewodnikowe) nie mają wspomnianego wyżej elementu stykowego. Za ich działanie odpowiada tzw. efekt Halla, który wykorzystuje różnicę potencjałów w przewodniku z prostopadłego pola magnetycznego. Co istotne, ich żywotność ze względu na brak kontaktronu jest większa. Należy również podkreślić, że nie są tak wrażliwe na zmiany pola magnetycznego. Użytkownicy powszechnie wykorzystują je w układach ze sterownikami PLC. Czujniki półprzewodnikowe są dostępne w wersjach NO i NZ (normalnie zamkniętej).

Czujniki kontaktronowe vs czujniki półprzewodnikowe - zalety

Zarówno czujniki kontaktronowe, jak i czujniki elektroniczne, mają swoje mocne strony. Jeśli więc potrzebujesz wybrać najlepsze rozwiązanie dla twojego przedsiębiorstwa, nie wahaj się skorzystać ze specjalistycznej pomocy pracowników sklepu Inter Trade. Znajdziesz u nich nie tylko szeroki asortyment elementów pneumatycznych, ale również wsparcie w postaci wiedzy branżowej i wieloletniego doświadczenia.

Zanim jednak skontaktujesz się z najlepszym sprzedawcą, poznaj najważniejsze zalety obu rozwiązań.

Czujniki kontaktronowe:

 • są bardziej uniwersalne i umożliwiają wykorzystywanie we wszystkich rodzajach siłowników pneumatycznych, przy każdym napięciu i rodzaju prądu,
 • mogą przenosić duże obciążenia prądowe,
 • umożliwiają bezpośrednie sterowanie cewkami elektrozaworów i cewkami przekaźników,
 • dają możliwość łączenia ich szeregowo,
 • mogą być wykorzystywane w warunkach wysokich i niskich temperatur czy dużego zapylenia,
 • cechuje je stosunkowo niska cena.

Czujniki półprzewodnikowe (elektryczne):

 • wyróżniają się wysoką trwałością,
 • dają gwarancję generowania wyłącznie jednego sygnału,
 • umożliwiają stosowanie w układach ze sterownikami PLC (zróżnicowanych pod względem rodzaju czy producenta),
 • dają możliwość stosowania w wersjach NO i NZ.
Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag czujniki