Czepek medyczny - co powinno się o nim wiedzieć?

27-11-2020, 13:28

Każda praca wymaga odpowiedniego stroju, natomiast wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z koniecznością noszenia specjalnej odzieży. Wynika to między innymi z dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz innych osób, jakie mają z nimi styczność. Nie bez znaczenia jest również zachowanie czystości. Ta kwestia dotyka zwłaszcza medyków, zobowiązanych między innymi do zakładania czepków medycznych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy muszą wyglądać tak samo. Warto się nieco wyróżnić.

czepki medyczne

Kto musi nosić czepki medyczne?

Przeważnie używają ich wszystkie osoby, które są obecne na sali operacyjnej w trakcie wykonywania zabiegu. Mowa tutaj nie tylko o lekarzach, ale też o pielęgniarkach, czasem również o studentach medycyny. Częściej są tam wymagane niż zalecane. Z czego to wynika? Otóż z dbałości o bezpieczeństwo zarówno pacjenta, jak i specjalisty. Jeżeli do ciała osoby operowanej dostanie się włos kogoś z obecnych, to potrafi on wywołać zakażenie lub stan zapalny, co zagraża nie tylko zdrowiu, ale nierzadko również życiu. Logiczne więc jest, że trzeba unikać tego typu sytuacji. Czasem operacje trwają wiele godzin, dlatego czepki medyczne wykonywane są z odpowiednich materiałów, aby się nie przyczyniały do nadmiernego pocenia i dyskomfortu. Mogłoby to bowiem niekorzystnie wpłynąć na przebieg zabiegu. Tego typu elementy ubioru sprawiają także, że pacjent jest w stanie od razu rozpoznać lekarza. Wzbudzają również zaufanie u chorych, ponieważ są świadectwem sumiennego dbania o higienę. Pozwala im to nastawić się nieco bardziej pozytywnie przed ważną operacją.

Kolorowe czepki medyczne, czyli jak dobrze wyglądać w pracy

Wygląd ma wpływ nie tylko na to, jak jest się postrzeganym przez innych, ale także na własne samopoczucie. Nie inaczej jest w przypadku osób, które wykonują zawody medyczne. Po pewnym czasie noszenie tych samych ubrań staje się po prostu nudne i pragnie się zaznać nieco odmiany. Czepek medyczny nie musi przecież koniecznie występować w tradycyjnej wersji. Ciekawą alternatywą są kolorowe modele, a nawet takie, które posiadają nadrukowane wzroki. Korzystają z nich najczęściej osoby pracujące z dziećmi, by zmniejszyć ich strach. Maluchy nie rozumieją bowiem, że odzież medyczna ma funkcję ochronną i mogą bać się lekarzy, gdyż wyglądają oni dość niecodziennie. Akcentować swój styl da się jednak nie tylko na pediatrii. Warto udowodnić, że nawet przy restrykcyjnych normach dotyczących ubioru można atrakcyjnie się prezentować. Dotyczy to oczywiście zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kolorowy czepek medyczny występuje chociażby w barwie:

- czerwonej,

- pomarańczowej,

- fioletowej,

- żółtej.

Można wybrać nie tylko jaskrawe odcienie, ale też takie bardziej stonowane. Każdy ma bowiem nieco inny gust. Jeżeli chodzi o wzorki, to przeważają motywy zwierzęce i kwiatowe. Jest jednak dostępnych tyle rozmaitych wariantów, że każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, aby wyróżnić się wśród swoich współpracowników. Ciekawy pomysł stanowi dobranie czegoś odzwierciedlającego zainteresowania właściciela, na przykład modelu z nadrukiem w liście, jeśli jest się fanem natury. Gdy resztę stroju utrzymano w stonowanych barwach, to można pozwolić sobie na nieco szaleństwa z tym dodatkiem.

Rodzaje czepków

Nie jest pewnie dla nikogo zaskoczeniem, że czepki medyczne występują w różnych krojach. Mogą być w typie:

- beretu,

- furażerki,

- hełmu.

Pierwszy z nich wyróżnia łatwość w zakładaniu, ale nie da się go poszerzyć ani zwęzić, tak jak w przypadku pozostałych dwóch modeli. Typ hełmu natomiast posiada dodatkowe zastosowanie, ponieważ chroni nie tylko głowę, lecz również szyję. Stanowi więc świetną barierę dla drobnoustrojów. Niestety, jest dosyć niewygodny, więc niezbyt dobrze sprawdzi się w trakcie długiej operacji. Ponadto zakładanie go może być problematyczne.

Nie można również zapominać, że czepki medyczne wykonywane są z różnych materiałów. Muszą one przepuszczać powietrze, wobec tego najczęściej stosuje się do ich wyprodukowania wiskozę. Wyróżnia ją głównie to, że jest przyjazna dla skóry. Kiedy operacja ma być bardzo długa i męcząca, warto zdecydować się na model ze wzmocnieniem pochłaniającym pot, wykonanym ze specjalnie do tego zaprojektowanej włókniny. Stanowi je taśma, którą wszyto w okolicach czoła. Dzięki niej chirurg nie musi go ocierać. Jeżeli natomiast jest się alergikiem, świetnym pomysłem będą czepki medyczne z włókniny polipropylenowej. Materiał ten charakteryzuje się bowiem właściwościami antyalergicznymi oraz przepuszcza parę wodną.

Warto także wspomnieć, iż istnieją modele wielorazowe i jednorazowe. Pierwszy wymieniony rodzaj jest dużo mniej skuteczny, gdyż jego użytkowanie wiąże się z koniecznością prania, wyjaławiania i różnymi innymi zabiegami, mającymi na celu utrzymanie odpowiedniej higieny. Niestety, sprawiają one, że szybko się niszczy i może nawet zacząć się kruszyć. Jest to dość niebezpieczna sytuacja dla pacjenta, do którego ciała mogą się dostać skrawki materiału. Modele jednorazowe natomiast są tanie, bezpieczniejsze, a także nie trzeba się martwić o utrzymanie ich higieny. Z tego powodu cieszą się większą popularnością.

Jaki wybrać czepek chirurgiczny na długie włosy?

Posiadanie długich włosów często sprawia problemy, ponieważ wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Są jednak postrzegane jako niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza u kobiet. Mogą jednak utrudniać noszenie czepków medycznych. Najlepiej więc zdecydować się na model w typie beretu. Łatwo się go zakłada, a przy tym świetnie trzyma się na głowie, nawet wtedy, gdy wykonuje się gwałtowne ruchy. Furażerka wiązana z tyłu na troki może natomiast przyczynić się do przypadkowego wyrywania włosów. Jeżeli zakłada się ją często, to nie będą one w najlepszej kondycji. Zawsze jednak istnieje możliwość poproszenia kogoś o pomoc podczas wiązania.

Czepki medyczne są nieodłącznym elementem pracy na bloku operacyjnym. Warto wobec tego eksperymentować z rozmaitymi kolorami i nadrukami. Sprawi to bowiem, iż będzie się lepiej wyglądać, a co za tym idzie, usłyszy się wiele pochwał od współpracowników. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na samopoczucie oraz pewność siebie.

Artykuł powstał we współpracy z Algov.pl – agencja interaktywna z Wrocławia.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag czepki medyczne
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: