Czarny Piątek lepszy od oczekiwań...

27-11-2011, 12:41

...jednak gorszy niż w zeszłym roku. Dopisała pogoda, przez co część osób mogła zdecydować się na zakupy tradycyjne. Jutro Cyber Poniedziałek - symboliczny początek zakupów internetowych.

Pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia nazywany jest tradycyjnie Czarnym Piątkiem i symbolicznie wyznacza początek bożonarodzeniowego sezonu zakupowego. Wielu analityków obawiało się, że w tym roku z wydatkami konsumentów może być krucho - bezrobocie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, rośnie także niepewność co do dalszego wzrostu gospodarczego. W tej sytuacji Amerykanie mogą być bardziej skłonni do oszczędzania.

Czytaj także: Amerykanie wydadzą na zakupy w sieci więcej niż przed rokiem

Jednak według IBM Benchmark tegoroczne wydatki w Czarny Piątek wzrosły o 24,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spodziewano się wzrostu na poziomie 15 proc., co jest pozytywną niespodzianką. Dane pochodzą z 500 sklepów internetowych. IBM jest zdania, że wyższe od prognozowanych wydatki są wynikiem szerszego wykorzystania urządzeń mobilnych - zrealizowano z ich wykorzystaniem 9,8 proc. wydatków wobec 3,2 proc. rok temu. Prym wiodły urządzenia Apple'a - miały 10,2 proc. udziału w sprzedaży internetowej.

Średnio jedno zamówienie zawierało 6,37 rzeczy wobec 7,44 rok wcześniej. Wartość zamówienia nie uległa jednak zasadniczej zmianie - w tym roku wyniosła 190,10 USD, rok wcześniej było to o 70 centów więcej. Najwięksi optymiści spodziewają się, że jutrzejszy dzień - Cyber Poniedziałek - będzie lepszy niż w zeszłym roku. Nawet jednak oni ostrzegają, że cały sezon przedświąteczny do najlepszych w handlu należeć nie będzie.

Tegoroczny wzrost był niższy od zeszłorocznego o 6 punktów procentowych, co w dużej mierze przypisuje się ładnej pogodzie, która sprzyja jednak chodzeniu po centrach handlowych lub też nierobieniu zakupów w ogóle.

Nastroje Amerykanów są kluczowe - jako konsumenci dysponujący największą siłą nabywczą mogą w dużej mierze wpłynąć na poziom zakupów także w innych krajach, nie mówiąc już o zwiększonej produkcji, która ma stymulujący wpływ na rynek pracy.

Czytaj także: PlayBook tanieje na święta


Następny artykuł » zamknij

816 mln USD w Czarny Piątek

Źródło: IBM
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy