Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Czarny piątek coraz bliżej. Co warto o nim wiedzieć?

27-09-2019, 17:44

Kto z nas nie lubi promocji? Pojawiające się coraz częściej obniżki cen w wielu sieciach handlowych to nas najlepsza okazja, by wreszcie kupić wymarzone przedmioty, nie rujnując przy okazji swojego portfela. Nie ma tutaj znaczenia, czy chodzi o sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego, ubrania, sprzęt sportowy czy też książki lub gry – wszystkie te artykuły przy odrobinie cierpliwości, szczęścia i inwencji możemy kupić znacznie taniej, niż wskazywałyby na to ich regularne ceny.

czarny piątek

1. Czarny Piątek – skąd się wzięła ta tradycja?

2. Czarny Piątek w Polsce i Stanach Zjednoczonych

3. Czarny Piątek – które sklepy najczęściej wybieramy?

4. Nie tylko Czarny Piątek – pozostałe święta przecen

 

Promocje to coraz częstszy widok w polskich sklepach. W żadnym innym okresie nie ma ich jednak tak dużo, jak przed świętami Bożego Narodzenia. Czas przedświątecznych wyprzedaży rozpoczyna się w Czarny Piątek – wtedy też możemy liczyć na najbardziej atrakcyjne przeceny. Skąd jednak wziął się zwyczaj Black Friday i jak zawędrował do naszego kraju? Dlaczego Polacy pokochali tę nową tradycję? Jakie produkty najczęściej znajdziemy w tym dniu w obniżonych cenach i ile możemy zaoszczędzić dzięki czarnopiątkowym promocjom?

 

Czarny Piątek – skąd się wzięła ta tradycja?

Czarny Piątek, podobnie jak większość nowych tradycji, trafił do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Za oceanem tradycyjnie otwiera on sezon bożonarodzeniowych zakupów. Dla najbardziej zapobiegliwych jest to świetna okazja do zakupu prezentów dla bliskich w dużo niższych cenach. O zakupowych planach warto jednak pomyśleć dużo wcześniej, bo Black Friday wypada na piątek następujący po Święcie Dziękczynienia – a więc niespełna miesiąc przed świętami.

Wielu z nas na pewno zastanawia się, skąd wzięła się nazwa tego święta. Niestety, na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Hipotez jest naprawdę wiele. Jedna z nich mówi o tym, że w pierwszych latach wyprzedaży biurka kierowników zasypane były podaniami o urlop, składanymi przez pracowników. Miała to być dla nich okazja, by skorzystać z coraz większej ilości przecen. Inni sądzą zaś, że nazwa Czarny Piątek wzięła się od koloru tuszu długopisów, którymi właściciele sklepów zaznaczali ten dzień jako moment, kiedy ich zyski były największe.

 

Czarny Piątek w Polsce i Stanach Zjednoczonych

Tradycja Czarnego Piątku pochodzi z USA, dlatego to właśnie w tym kraju jest najhuczniej obchodzona. Oblężenia, jakie tego dnia przeżywają amerykańskie sklepy, nie da się porównać z żadną inną okazją. Do rzadkości nie należą wyścigi klientów do towarów, które dostępne są w najatrakcyjniejszych cenach. Czasem dochodzi nawet do walk i szarpanin – szczególnie, jeśli przedmiotem sporu są drogie sprzęty elektroniczne, które w Black Friday bywają przecenione nawet o siedemdziesiąt procent.

Polacy również pokochali przeceny pojawiające się w ostatni piątek listopada. Sceny, które obserwujmy w sklepach za oceanem, w Polsce zdarzają się jednak rzadko. Do czarnopiątkowych promocji nie podchodzimy tak emocjonalnie, jak Amerykanie. Traktujemy je tak samo, jak wszystkie inne obniżki cen. Warto jednak zauważyć, że popularność Black Friday w naszym kraju rośnie wraz z każdym rokiem. Nie można więc wykluczyć, że już za kilka lat również Polacy będą szturmować sklepy.

 

Czarny Piątek – które sklepy najczęściej wybieramy?

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w Czarny Piątek polskie sklepy notują coraz większe obroty. Zwiększone zainteresowanie klientów widoczne jest we wszystkich branżach, jednak największym zainteresowaniem cieszą się sieci oferujące produkty, które nie należą do najtańszych. Takim przykładem są sklepy z elektroniką lub sprzętem sportowym. Nic w tym jednak dziwnego, bo korzystając z oferowanych przez w Czarny Piątek promocji możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Black Friday to też data bardzo wyczekiwana przez osoby, które zamierzają niskimi kosztem uzupełnić swoją garderobę najmodniejszym ubraniami, lub wymienić sprzęty domowe na najnowsze modele. W Czarny Piątek warto zrobić większe zakupy, bo w niektórych sieciach ubrania i sprzęt elektroniczny kupimy nawet o 75% taniej. Jeśli zatem nie chcesz ominąć dobrych okazji, koniecznie sprawdź promocje na Czarny Piątek. Nie warto z tym zwlekać, bo ta data zbliża się wielkimi krokami – dzień największych w roku wyprzedaży tym razem wypada 29 listopada.

 

Nie tylko Czarny Piątek – pozostałe święta przecen

Koniec listopada i początek grudnia obfituje w atrakcyjne przeceny. Dla klientów oznaczają one spore oszczędności, dla sklepów zaś, ze względu na ogromne zainteresowanie klientów, jeszcze większe zyski. Nic więc dziwnego, że w tym okresie powstały także inne święta umożliwiające nam zrobienie tańszych zakupów.

Najważniejszym z nich jest z całą pewnością Cyber Monday. Wypada on w poniedziałek następujący po Czarnym Piątku i ma niemal identyczne założenia. Jedyną różnicą jest to, że dotyczy on sklepów internetowych, działających w przeróżnych branżach. Poza ogromnymi przecenami, ich klienci mogą wówczas liczyć również na możliwość darmowej przesyłki – a ta w przypadku największych i najbardziej delikatnych towarów może przecież kosztować kilkadziesiąt złotych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:








fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik