Czarny Piątek a cyberataki: natężenie phishingu finansowego

Piotr Kupczyk 21-11-2016, 00:10

Eksperci z Kaspersky Lab spodziewają się wzrostu liczby cyberataków przy użyciu phishingu finansowego podczas okresu świątecznego, który nieoficjalnie rozpoczyna Czarny Piątek (25 listopada).

Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Kaspersky Lab pokazuje, że przez kilka ostatnich lat w okresie świątecznym miał miejsce wzrost liczby ataków phishingowych i działań cyberprzestępczych, co może sugerować, że trend ten będzie widoczny również w tym roku.

Dane dotyczące zagrożeń pokazują, że w 2014 i 2015 r. odsetek stron phishingowych polujących na dane finansowe (np. szczegóły dotyczące kart płatniczych) wykrytych przez firmę w IV kwartale był o około 9 punktów procentowych wyższy od średniej w danym roku. W szczególności odsetek phishingu finansowego dla całego 2014 r. wynosił 28,73%, natomiast dla IV kwartału — 38,49%. W 2015 r. 34,33% wszystkich ataków phishingowych należało do kategorii phishingu finansowego, podczas gdy w IV kwartale ten rodzaj zagrożeń stanowił 43,38% wszystkich ataków. 

Czytaj także:

13 najpopularniejszych sieciowych ataków na Twój komputer. Wykrywanie, usuwanie skutków i zapobieganie

Z książki dowiesz się, jak wytropić wirusy, przechytrzyć złośliwe oprogramowanie, rozpoznać podsłuch sieciowy, szybko i skutecznie pozbyć się różnych rodzajów sieciowego oszustwa, takich jak DNS-spoofing, MITM, phishing i pharming. Nauczysz się zabezpieczać komputer przed wszelkimi próbami wtargnięcia na jego teren i pozbywać się infekcji z sieci komputerowej, pendrive"a czy telefonu komórkowego.*

Święta wpływają na to, jakie cele ataków finansowych wybierają przestępcy. Zarówno w 2014 r., jak i 2015 r. badacze z Kaspersky Lab zarejestrowali znaczny wzrost (o kilka punktów procentowych) liczby ataków phishingowych na systemy płatnicze i sklepy internetowe. Liczba ataków na banki również wzrosła, jednak nie tak widocznie. 

Przestępcy wykorzystują różne metody w celu kradzieży danych płatniczych: mogą stworzyć fałszywą stronę znanego systemu płatności lub skopiować legalne strony sklepów internetowych, a także przygotować całkowicie fikcyjne sklepy z niezwykle atrakcyjnymi ofertami.  

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad, które pozwolą użytkownikom zabezpieczyć się przed cyberzagrożeniami związanymi z Czarnym Poniedziałkiem oraz całym okresem świątecznym. 

  • Nie klikaj odsyłaczy pochodzących od nieznajomych i podejrzanych linków wysłanych przez znajomych za pośrednictwem portali społecznościowych lub wiadomości e-mail. Takie odsyłacze mogą być szkodliwe, stworzone w celu nakłonienia Cię do pobrania szkodliwego oprogramowania na swoje urządzenie lub przekierowania Cię na stronę phishingową stworzoną w celu przechwycenia danych uwierzytelniających do różnych serwisów online.
  • Nie podawaj danych dotyczących karty płatniczej na nieznanych lub podejrzanych stronach internetowych, aby nie wpadły w ręce cyberprzestępców. Jeśli takie strony oferują korzystne transakcje, które wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe, najprawdopodobniej stoją za nimi oszuści.
  • Sprawdź dwa razy, czy strona internetowa jest prawdziwa, zanim podasz na niej jakiekolwiek dane uwierzytelniające lub informacje poufne. Fałszywe strony internetowe mogą do złudzenia przypominać te prawdziwe.
  • Zainstaluj na urządzeniu rozwiązanie bezpieczeństwa wyposażone w technologie zabezpieczające przed oszustwami finansowymi. 

 

Autor: Piotr Kupczyk, Kaspersky Lab

*  Linki afiliacyjne. Kupując książki poprzez te linki wspierasz funkcjonowanie redakcji Dziennika Internautów.


Źródło: Materiał nadesłany do redakcji. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy