Nowoczesne rozwiązania w przemyśle pozwalają na sprawniejszą produkcję przy ograniczeniu kosztów, co wiąże się z większymi zyskami firmy. Wprowadzenie profesjonalnych rozwiązań, choć ma na celu rozwój przedsiębiorstwa, musi być przemyślane. W rewolucji przemysłowej 4.0 stawia się na połączenie systemu maszyn z Internetem, co z kolei stwarza zagrożenie cyberataków. Czym jest cyfryzacja przemysłu i dlaczego cyberataki są tak powszechne?
Coraz więcej zakładów przemysłowych przeradza się w tzw. inteligentne fabryki, w których maszyny przemysłowe są ze sobą łączone, a często i sterowane przy pomocy internetu. Takie rozwiązania wiążą się z wieloma korzyściami dla firmy, zapewniając między innymi:
Łączenie wszystkich systemów pozwala na usprawnienie działania całego przedsiębiorstwa. Produkcja jest wtedy znacznie szybsza, można tworzyć więcej produktów w krótszym czasie i z dużą oszczędnością kosztów. Niestety ciągłe połączenie wszystkich systemów stwarza zagrożenie cyberatakiem. Taki atak może spowodować utratę danych, a często także zatrzymanie całej produkcji, co wiąże się z ogromnymi kosztami dla firmy.
Przyczyna cyberataku może być różna i zazwyczaj zależy od rodzaju przedsiębiorstwa oraz skali, na jaką działa. Często atak może być przeprowadzony po prostu przez hakera hobbystę, który czerpie radość z takich działań. Czasem jednak sprawa jest poważniejsza. Zdarza się, że pewne przedsiębiorstwa padają ofiarą ataków terrorystycznych, dokonanych przez grupy, chcące zatrzymać łańcuch dostaw. Najczęstszą przyczyną działania hakerów są jednak korzyści finansowe. Uzyskanie dostępu do kont bankowych pracowników i klientów firmy to poważne zagrożenie dla całego działania firmy. Warto więc postawić na profesjonalne rozwiązania, które zabezpieczą wszystkie dane i zapobiegną cyberatakom.
Każdy pracodawca, który stawia na nowoczesne maszyny technologiczne oraz łączenie systemów produkcji, musi mieć świadomość zagrożeń i zadbać o bezpieczeństwo cyfrowe w firmie. Do tego celu powinien zatrudnić profesjonalnych informatyków i specjalistów z zakresu IT, których zadaniem będzie ochrona danych i zwiększenie cyberbezpieczeństwa.
Należy też postawić na dobre szkolenie całej kadry, ponieważ wielokrotnie wyciek danych spowodowany jest nieznacznym błędem któregoś pracownika. Warto więc zainwestować w budowanie świadomości zagrożeń wśród pracowników oraz umożliwić im poznanie podstawowych metod unikania ataków ze strony cyberprzestępców.
Rewolucja przemysłowa 4.0 niesie ze sobą ogrom nowych możliwości i perspektyw rozwoju. Nie można jednak zapominać o tym, że liczą się nie tylko innowacyjne rozwiązania, związane z usprawnieniem produkcji, ale też bezpieczne zarządzanie całym procesem.
Fot. Adobe Stock
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|