Media społecznościowe to platformy dające użytkownikom ogrom możliwości. Jedni wykorzystują je do komunikacji, inni pozyskiwania informacji. Jest to także „miejsce” pracy influencerów. Potencjał social mediów zauważony został również przez przestępców, którzy coraz częściej i odważniej dokonują ataków na konta w takich serwisach, jak Facebook czy Instagram.
reklama
Cyberprzestępcy prowadzą działania na coraz większą skalę. Dane z 2017 roku mówią o średniej 971 cyberataków na godzinę na całym świecie. Ich liczba w pierwszej połowie 2018 roku jest natomiast dwukrotnie wyższa. Działania cyberprzestępców w obrębie serwisu społecznościowego Facebook skoncentrowane są najczęściej w dwóch obszarach. Oba opierają się o kliknięcie w wysłany w wiadomości prywatnej link. W pierwszym wariancie celem jest wykradnięcie naszego loginu oraz hasła, drugi jest nieco bardziej skomplikowany – zostajemy przekierowani na stronę, na której pojawia się komunikat o tym, iż znajdują się na niej nasze zdjęcia. Sposobem na ich odzyskanie jest podanie numeru telefonu, na który przyjdzie wiadomość ze specjalnie wygenerowanym kodem, który w rzeczywistości jest usługą SMS Premium.
Pomysłowość cyberprzestępców jest nieograniczona, dokonują oni ataków na wiele sposobów. W znacznej mierze są to jednak znane i sprawdzone formy, przed którymi w bardzo prosty i skuteczny sposób możemy się zabezpieczyć. Regularnie aktualizowane oprogramowanie, korzystanie z programu antywirusowego, nieotwieranie załączników w wiadomościach od nieznajomych i nieodwiedzanie podejrzanych stron z nielegalnymi treściami to podstawowe kroki, jakie powinniśmy podjąć w celu zabezpieczenia swojej działalności w sieci.
Niedawno ofiarą cyberataku padła popularna influencerka. Jej konto w serwisie Instagram zostało zablokowane. Następnie otrzymała ona maila, w którym było wyraźnie wskazane, że w celu weryfikacji tożsamości powinna wysłać skan swojego dowodu osobistego oraz podać hasło do serwisu. Jaki kroki należy podjąć w takiej sytuacji? Niezwykle ważna jest weryfikacja wiadomości, które zostają do nas przesłane. Pamiętajmy, aby nie klikać w maile od podejrzanych nadawców. Jeżeli taki mail został już przez nas przeczytany, ważne jest, aby nie pobierać załączonych do niego plików. Warto mieć na uwadze także fakt, iż nikt nie ma prawa żądać od nas skanu bądź zdjęcia dowodu osobistego, zatem wszelkie wiadomości wymagające takiej czynności, powinny wzbudzić nasze podejrzenia.
Zwracajmy też uwagę na nietypowe zachowania naszych znajomych – ich konta również mogą służyć do rozprzestrzeniania się ataków. Jeśli dostaliśmy od nich nietypowy link, a wiemy, że nie zdarza im się ich wysyłać - uprzedźmy ich o tym i zapytajmy, czy przypadkiem dane konto nie zostało przejęte. Pamiętajmy o weryfikacji dwuetapowej - włączenie jej spowoduje konieczność podania kodu w celu zalogowania się do serwisu. Możemy również ustawić powiadomienia o logowaniu z nietypowych dla nas urządzeń bądź lokalizacji.
Ataki w cyberprzestrzeni to zjawisko, które wraz z postępem technologicznym przybierają na sile. Jego ofiarami są nie tylko banki, firmy telekomunikacyjne czy lotniska, ale także coraz częściej użytkownicy popularnych serwisów społecznościowych. To dlatego tak ważne jest, abyśmy mieli świadomość niebezpieczeństw, które możemy napotkać i dysponowali wiedzą, pozwalającą na szybkie działanie w przypadku zagrożenia.
Autor: Agata Kłodzińska, specjalista ds. ochrony danych ODO24
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Największa polska umowa gwarancyjna w ramach instrumentów finansowych programów UE
|
|
|
|
|
|