Cyberoszustwa w sam raz na Black Friday

22-11-2018, 19:33

Black Friday i Cyber Monday zagościły w Polsce. Klienci przyzwyczaili się już do korzystnych ofert. Duże zainteresowanie tymi wydarzeniami zwiększa ryzyko tego, iż zainteresują się nami cyberoszuści.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Fałszywe oferty handlowe, podszywanie się pod strony popularnych sklepów internetowych, to praktycznie codzienność, jak twierdzi Łukasz Nowatkowski, Dyrektor IT G DATA Software. Ekspert dodaje, że okres przedświąteczny, a tym bardziej takie dni jak Black Friday i Cyber Monday, sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na oszustwa. Otrzymujemy setki maili z atrakcyjnymi ofertami, a część z nich to zwykłe haczyki na naiwnych.

Przestępcy wykorzystują nic innego jak naszą chciwość i nieuwagę. Jeśli otrzymamy informację z fantastyczna zniżką, istnieje duża szansa na to, że klikniemy w link, przekierowujący nas do np. fałszywego sklepu internetowego, lub otworzymy załącznik, który potencjalnie może zawierać wirusy.

Najczęściej do zagrożenia naszego komputera dochodzi przez nieuwagę. Czytamy szybko i nie zwracamy uwagi na, na przykład, zamianę liter w nazwie strony na którą chcemy wejść. Jeśli już wejdziemy na taką stronę, zagrożeń jest wiele: od wykradzenia danych, poprzez zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Gorzej jeśli dokonamy zakupu, wtedy bezpośrednio zagrożone są nasze konta, jak twierdzi wspomniany ekspert.

Starajmy się też unikać konkursów, które kuszą nagrodami. Jedyne, co musimy zrobić, to podać nasze dane, numer telefonu, adres. To wystarczy, aby narazić się na niebezpieczeństwo. Takie oferty mogą trafić do nas nie tylko poprzez mail, ale również SMS. Jeśli nie znamy źródła, nie otwierajmy linków zawartych w wiadomościach tekstowych.

Jak się bronić przed oszustami? Wykazywać przede wszystkim zdrowy rozsądek i uwagę.

Nie otwierajmy maili i załączników od nieznanych nam nadawców, starajmy się korzystać tylko ze znanych nam sklepów internetowych i zwracajmy uwagę na charakterystyczną „zieloną kłódkę”. Nowatkowski dodaje, że musimy też pamiętać o aktualizacjach systemów operacyjnych i oprogramowania antywirusowego. Im nowsza wersja tym większa szansa, że obronimy się przed oszustami.

Źródło: G DataSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution

  
znajdź w serwisie
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.