Cyberbezpieczeństwo w firmie - jak ustrzec się przed cyberatakiem?

08-01-2020, 13:39

Badania przeprowadzone przez firmę PwC pokazują, że zaledwie 8% firm na polskim rynku, można uznać za dojrzałe w kwestii cyberbezpieczeństwa. Oznacza to zatem, że zdecydowana większość z nich w znacznym stopniu narażona jest na cyberataki. Konsekwencje takich zdarzeń są poważne: wyciek kluczowych danych, utrata zaufania klientów, zakłócenia w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa - to tylko niektóre ze strat, jakie może ponieść firma, jeśli nie zadba o odpowiedni poziom zabezpieczeń. Jakie działania warto podejmować, aby ustrzec się przed cyberatakami?

cyberbezpieczeństwo

Nowe możliwości to nowe zagrożenia

Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach znaczna część biznesu przeniesiona zostaje do sieci. Dzięki temu zyskać można zupełnie nowe możliwości rozwoju w postaci szybszej komunikacji czy nowych kanałów sprzedaży on-line. Duże znaczenie ma także zwiększona efektywność procesów produkcyjnych, która możliwa jest poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań IT.

Niestety, wszystkie te działania sprawiają, że firma staje się bardziej narażona na ataki cyberprzestępców. Ochrona przed nimi staje się coraz trudniejsza, głównie z uwagi na fakt, że hakerzy stale posługują się nowymi metodami włamań do systemów firm. Właśnie dlatego cyberbezpieczeństwo https://www.pwc.pl/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo.html powinno być ciągłym procesem, wciąż udoskonalanym, w innym razie zabezpieczenia wprowadzone w firmie przestaną spełniać swoją funkcję.

Najczęstsze przyczyny cyberataków

Zanim zaczniemy wprowadzać w firmie działania, które mają nas ustrzec przed cyberatakami, warto zastanowić się nad ich źródłem. Może to być zaskakująca informacja, gdyż nawet ⅓ incydentów związanych z cyberprzestępczością jest spowodowana działaniami pracowników. Hakerzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego na szeroką skalę stosują socjotechniki, czyli techniki manipulacyjne, które mają skłonić dane osoby do wykonania konkretnego działania, np. kliknięcia w zainfekowany link. Najczęściej do pracownika trafia sfałszowana wiadomość, której celem jest wyłudzenie określonych informacji.

Druga najczęstsza przyczyna cyberataków to niezaktualizowane oprogramowanie, które zawiera zidentyfikowane luki w zabezpieczeniach. Na uwadze należy mieć również fakt, że duża liczba cyberzagrożeń ma charakter wtórny.

Cyberbezpieczeństwo w firmie - od czego zacząć?

Ochrona przed cyberatakami sprowadza się do działań wielopoziomowych. Co się do nich zalicza? Wyróżnić możemy kilka, najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Należą do nich m.in.:

  • oprogramowanie antywirusowe,
  • szkolenia personelu,
  • testy penetracyjne

Oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe to element niezbędny, który wdrażamy nawet w domowych urządzeniach. Firmowe antywirusy muszą być nieco bardziej zaawansowane, dlatego często generują wysokie koszty. Warto, jednak zestawić je z kosztami możliwych strat. Zgodnie z wynikami badań, które zostały przeprowadzone przez brytyjski Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu wynika, że przeciętny koszt ataku cybernetycznego wynosi 19.600 funtów w przypadku dużych firm. Średnia dla wszystkich przedsiębiorstw to zaś 1.570 funtów.

Szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa

To niezwykle ważny, jeśli nie najważniejszy aspekt w kontekście cyberbezpieczeństwa. W związku z tym, że to działania pracowników są najczęściej powodem strat, szczególny nacisk należy położyć na szkolenia personelu. Powinny odbywać się w sposób cykliczny. Nawet z pozoru tak niepozorne zachowanie, jak pozostawianie notatek z hasłami do systemów, zwiększa zagrożenie wycieku danych.

Testy penetracyjne i kontrola zabezpieczeń

Nie wystarczy jedynie wprowadzić zabezpieczenia w postaci zaawansowanych programów. Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie przeprowadzenia testów penetracyjnych firmie zewnętrznej. Można się z nich dowiedzieć, jakie są słabe strony naszego systemu zabezpieczeń, a na tej podstawie spróbować je wzmocnić. Testy penetracyjne polegają na symulacji ataku hakerskiego, dlatego ich wyniki można uznać za miarodajne. Poziom zabezpieczeń należy cyklicznie monitorować, hakerzy stale wymyślają nowe sposoby na dostanie się do naszych danych.

Skutki cyberataku mogą doprowadzić do wielu strat, które nie dotykają wyłącznie kwestii finansowych, ale i wizerunkowych. Ważna jest zatem świadomość, że cyberbezpieczeństwo nie jest stanem, ale procesem, który powinien podlegać ciągłemu doskonaleniu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag cyberbezpieczeństwo
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: