Co warto wiedzieć o zasiedzeniu nieruchomości?

21-07-2021, 09:09

Zasiedzenie nieruchomości to temat, którym interesuje się wiele osób. Co zatem warto wiedzieć o instytucji zasiedzenia nieruchomości? Jakie warunki muszą zaistnieć, aby została spełniona? Czy można nie dopuścić do zasiedzenia nieruchomości?

Kwestie prawne dotyczące zasiedzenia nieruchomości

Kwestie prawne dotyczące zasiedzenia nieruchomości określa Kodek Cywilny. Aby taki sposób nabycia własności mógł być uznany za skuteczny muszą zostać spełnione określone warunki. Bardzo ważnym warunkiem zasiedzenia nieruchomości jest posiadanie samoistne, które oznacza, że posiadacz nieruchomości, mimo iż nie jest jej prawnym właścicielem faktycznie włada daną nieruchomością tak jak właściciel, czyli włada nieruchomością we własnym imieniu. Nabycie własności poprzez zasiedzenie nieruchomości może nastąpić na skutek dobrej lub złej wiary. Co kryje się pod tymi pojęciami? Mianem dobrej lub zlej wiary określa się przekonanie danej osoby o przysługującym mu prawie do władania zasiadywaną nieruchomością. I tak w sytuacji, w której dana osoba była szczerze, ale przy tym błędnie przekonana, że nieruchomość należy do niej mówimy o zasiedzeniu na skutek dobrej wiary. W takim przypadku zasiedzenie nieruchomości następuje po upływie 20 lat. Jeśli jednak dana osoba władała nieruchomością pomimo wiedzy, iż nie jest jej prawnym właścicielem wówczas po upływie określonego czasu, który w takiej sytuacji wynosi 30 lat dochodzi do zasiedzenia w złej wierze. Warto dodać, że pomimo tego, iż do zasiedzenia dochodzi z mocy prawa to do oficjalnego stwierdzenia nabycia nieruchomości drogą zasiedzenia wymagane jest właściwe postanowienie sądowe, które wydawane jest po przeprowadzeniu postępowania nieprocesowego.

Co warto wiedzieć o zasiedzeniu nieruchomości?

Czy można obronić się przed zasiedzeniem nieruchomości?

Osoby, które mają obawy, że ich własność może zostać utracona na skutek zasiedzenia nieruchomości często zastanawiają się czy istnieje skuteczny sposób, aby nie dopuścić do takiego stanu rzeczy. Odpowiedź jest prosta - tak, ale musimy postarać się o to, aby nie dopuścić do upływu terminów potrzebnych do zasiedzenia. Warto, zatem podkreślić, że bieg zasiedzenia może zostać zawieszony, wstrzymany lub też przerwany. Jeżeli chodzi o zawieszenie i wstrzymanie biegu zasiedzenia nieruchomości to są to sytuacje, na które nie mamy wpływu. Dokładnie określają je, bowiem przepisy prawa i aby wystąpiły musza zaistnieć dane okoliczności. Jednak w przypadku przerwania biegu zasiedzenia nieruchomości głównym inicjatorem tego typu zdarzenia jest właściciel nieruchomości. Warto, zatem wiedzieć, że sposobów na przerwanie biegu zasiedzenie jest niemało. Przerwać bieg zasiedzenia można poprzez dokonanie odpowiednich czynności sadowych. Do czynności sądowych przerywających bieg zasiedzenia nieruchomości zaliczamy np.: pozew o wydanie nieruchomości, który wytoczony jest przeciwko posiadaczowi. Niebrane są tu jednak pod uwagę wadliwe czynności takie jak chociażby pozew z brakami formalnymi. Do innych sposobów przerwania biegu zasiedzenia nieruchomości zaliczamy uznanie przez posiadacza praw właściciela lub też wszczęcie postępowania mediacyjnego. Co istotne po przerwaniu biegu zasiedzenia nieruchomości termin niezbędny do dokonania zasiedzenia liczony jest od początku.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag zasiedzenie nieruchomościtag prawotag nowptag nols

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.