Do swojego samochodu zazwyczaj jesteśmy bardzo przywiązani. Niestety, jak wiadomo, żaden pojazd nie posłuży nam do końca życia. Czasem trafi się awaria, po której nie ma szans na uratowanie auta bądź odmówi ono posłuszeństwa przez wzgląd na swoje lata. Najczęściej staramy się wtedy sprzedać wóz, negocjując z nabywcą jak najkorzystniejszą cenę dla obu stron. Zdarza się jednak, że sytuacja jest na tyle poważna, że od razu wiemy, że nikt nie kupi naszego samochodu za rozsądną cenę. Właśnie wtedy warto rozważyć opcję oddania pojazdu na złom.
Gdzie oddać niesprawny samochód?
Warto wiedzieć, że legalne złomowanie samochodów przeprowadzają Stacje Demontażu Pojazdów. Można udać się do jednej z nich wówczas, gdy nasze auto nie ma obecnie zbyt dużej wartości lub też zostało zniszczone w tak dużym stopniu, że nie sposób go naprawić. Przede wszystkim, aby mieć pewność, że cały proces złomowania odbywa się zgodnie z literą prawa, trzeba sprawdzić, czy wybrany przez nas punkt obsługi ma wykupioną licencję. Jeśli tak, o nic więcej właściwie nie trzeba się martwić. Stacje Demontażu Pojazdów zajmują się też częściową sprzedażą podzespołów samochodowych na rynku wtórnym (w taki sposób zarabiają na swoje utrzymanie). Pozostałe części aut zostają zutylizowane, a wszystko odbywa się w zgodzie z przepisami i dbałością o środowisko naturalne.
Co musisz mieć ze sobą?
Jeśli chcesz oddać samochód na złom, musisz zabrać ze sobą kilka rzeczy, które okażą się niezbędne, by pozostawić go w Stacji Demontażu Pojazdów. Najważniejszy jest oczywiście dowód rejestracyjny. Jeśli posiadasz kartę pojazdu, również powinieneś ją ze sobą zabrać. Istotne okazują się też tablice rejestracyjne oraz czytelnie zapisany numer VIN. W przypadku, gdy Twój samochód był kupiony, a nie przerejestrowany, musisz również zabrać umowę kupna. Bez tych rzeczy niestety nikt nie przyjmie Twojego wozu i procedura złomowania okaże się niemożliwa.
Kiedy warto zdecydować się na złomowanie samochodu?
Przede wszystkim, aby zdecydować się na złomowanie, trzeba posiadać w miarę kompletny samochód (w innym wypadku przedsięwzięcie jest co najmniej nieopłacalne). Jego waga nie powinna być mniejsza niż 90 % wagi, którą miał zapisaną w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym razie Stacja Demontażu Pojazdów może (choć wcale nie musi) doliczyć sobie karę pieniężną za każdy brakujący kilogram. Wszystko zależy również od modelu samochodu, który przeznaczymy na złom. Stacja może równie dobrze zapłacić za oddany wóz 300 złotych, jak i nawet 1000 złotych.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|