Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli potocznie nazywana upadłość konsumencka, zyskuje na popularności wśród osób, których długi stają się niemożliwe do spłaty.

upadłość konsumencka

Wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości wywiera określone skutki m.in. w kontekście relacji upadłego ze współmałżonkiem, ingeruje w sferę majątkową, czy ogranicza możliwości dokonywania czynności prawnych odnoszących w określonych przypadkach. Ostatecznie, upadłość konsumencka skutkuje umorzeniem zobowiązań nieuregulowanych na skutek likwidacji masy upadłościowej, czy wykonania planu spłaty wierzycieli. Niemniej, wciąż pozostaje o wiele atrakcyjniejsza, aniżeli uczestniczenie w postępowaniu egzekucyjnym.

Upadłość konsumencka jako postępowanie sądowe

Procedura zmierzająca do oddłużenia konsumenta inicjowana jest poprzez złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości do właściwego sądu rejonowego, w którym mieści się wydział gospodarczy ds. upadłościowych. Kolejnym etapem jest weryfikacja stanu faktycznego dłużnika w odniesieniu do przesłanek wynikających z art. 491 (4) ust. 1 i 2 ustawy prawo upadłościowe (dalej PU). Jeśli wnioskodawca będący dłużnikiem wykaże, że niewypłacalność nie została spowodowana umyślnym działaniem lub rażącym niedbalstwem i w ten sam sposób nie była pogłębiana, a także nie występują przesłanki negatywne względne (art. 491 (4) ust. 2 PU), to sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości.

Wraz z wydaniem stosownego postanowienia majątek upadłego staje się tzw. masą upadłościową, którą zarządza syndyk. Składniki te docelowo zostają spieniężone, a na skutek wykonania planu podziału wierzyciele uzyskują częściowy zwrot przysługujących im wierzytelności. W sytuacji, gdy upadły nie posiada żadnego majątku, to etap ten zostaje pomijany.

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Jeśli upadłość konsumencka wydaje Ci się skomplikowanym procesem, skontaktuj się ze specjalistami z Kancelarii Prawnej – Restrukturyzacje i Upadłości Anny Grudzień-Kurpiewskiej.

Czym spowodowana jest upadłość konsumencka?

To zazwyczaj pokłosie bardzo wielu decyzji życiowych, ale także przypadków losowych. Brak spłaty zadłużeń prywatnych, pożyczek czy innych zobowiązań powoduje, że wpadamy w tzw. karuzelę długów, z której bardzo trudno, bez konkretnego zastrzyku gotówki, wyjść. Bardzo często w takich wypadkach jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z rad specjalisty ds. upadłości konsumenckiej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag upadłość konsumenckatag chwilówki