Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Wśród ważnych pojęć informatycznych, które przede wszystkim związane są z dedykowanymi serwerami jest pojęcie kontrolera RAID. Co kryje się pod tą nazwą? Urządzenie to jest macierzą, na który przypadają co najmniej dwa dyski twarde. Zarządzane jest ono przez specjalny kontroler. Bardzo częstym przekonaniem jest, że zastosowanie tego urządzenia zwiększa bezpieczeństwo danych, jednak tak naprawdę jest to tylko po części prawda, gdyż cecha ta zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Co warto wiedzieć o kontrolerach RAID? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

 

Czym jest RAID i skąd bierze się jego popularność?

W momencie kiedy na Twoim prywatnym komputerze zaczyna kończyć się miejsce, najpewniej zdecydujesz się na zakup dodatkowego dysku twardego, a następnie zainstalujesz go do płyty głównej. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim proste i niedrogie, jednak nie sprawdzi się w przypadku serwerów. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wykorzystanie wielu nośników doprowadza do fragmentacji danych. To z kolei jest przyczyną wydłużonego czasu ich zapisu i odczytu. W związku z tym wydajność naszego systemu znacząco spada.

I w tym momencie wypada wspomnieć o kontrolerach RAID, które rozwiązują wyżej opisany problem. Macierz, która składa się z co najmniej dwóch dysków twardych, sprawia, że wszystkie należące do niej nośniki odczytywane są przez komputer jako jeden nośnik.

To rozwiązanie wśród posiadaczy serwerów jest bardzo popularne, ponieważ niesie za sobą kilka istotnych korzyści, do których należą:

  • zwiększona wydajność transferu danych;
  • nieograniczone możliwości zwiększania dostępnej przestrzeni dyskowej;
  • zmniejszenie podatności na awarie (z pewnymi wyjątkami).

Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż kontrolery RAID nie powinny być porównywane do kopii zapasowej. W przypadku serwerów jego głównym zastosowaniem jest zmniejszenie możliwości awarii dysków twardych.

Najpopularniejsze rodzaje macierzy dyskowych RAID - charakterystyka

Poszczególne korzyści wynikające z wykorzystania kontrolerów RAID zależą od zastosowanego rodzaju macierzy. Jest ich wiele i każdy z nich obarczony jest pewnymi zaletami, jak i wadami, dlatego wybór konkretnego należy dopasować do naszych prywatnych potrzeb. Różnice pomiędzy

tabela

 

Dodatkowo warto wspomnieć o możliwych połączeniach powyższych typów kontrolerów RAID w konfigurację np. RAID 1+0. Charakteryzuje się ona prostszą obsługą o typów 5 i 6, a ponadto oferuje prędkość porównywalną do wersji 0. 

Sprzętowe i programowe kontrolery RAID - co wybrać?

Warto wspomnieć jeszcze o rodzajach kontrolerów RAID. Dzieli się je na programowe i sprzętowe. Drugie z tych rozwiązań jest tańsze we wdrożeniu. Współczesne komputery i systemy operacyjne mogą kontrolować półki dyskowe poprzez oprogramowanie, ale jest to jednak obarczone pewną wadą. Do obsługi połączenia tych dysków zużywane są zasoby procesora, co sprawia, że jego wydajność znacznie spada.

Dlatego też sprzętowe kontrolery RAID są zazwyczaj lepszym rozwiązaniem. Macierz jest zarządzana przez urządzenie znajdujące się na zewnątrz, odciążając CPU komputera. Do tego można bezpośrednio z niej uruchamiać system operacyjny, co w opcji programowanej jest niestety niewykonalne.

Co to jest kontroler RAID?

Źródło: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E




fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag kontroler RAID