Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kiedy do spadku powołana jest więcej niż jedna osoba, przeprowadza się sądowy lub notarialny dział spadku. Postępowanie to pozwala spadkobiercom faktycznie podzielić między siebie majątek i zarządzać nim bez angażowania pozostałych uprawnionych do spadku.

Czym jest dział spadku?

W przypadku powołania do spadku więcej niż jednej osoby, prawa do majątku ustalane są w częściach ułamkowych. Oznacza to, że jeśli na przykład po matce dziedziczy dwoje dzieci, każde z nich ma prawa nie do konkretnych składników majątku, ale do 50% masy spadkowej. Żeby dokonać podziału, należy przeprowadzić postępowanie o dział spadku. Bez niego, do zarządzania majątkiem spadkowym, w zakresie przekraczającym zwykły zarząd, konieczna byłaby zgoda wszystkich spadkobierców, co mogłoby rodzić wiele komplikacji. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku współwłasności rzeczy.

Ani z perspektywy ustawodawcy, ani spadkobierców taka sytuacja nie jest komfortowa. Dlatego też, aby ustalić wyłączną własność konkretnych osób, przeprowadza się postępowanie o dział spadku. W jego ramach dzieli się rzeczy materialne oraz prawa, nie podlegają natomiast podziałowi w ten sposób długi spadkowe. Odpowiedzialność za nie zaczyna się już wcześniej, w chwili śmierci spadkodawcy. Spadkobiercy do momentu przyjęcia spadku odpowiadają tylko do wysokości spadku.

Na czym polega umowny dział spadku?

Są dwa sposoby przeprowadzenia działu spadku. Można zrobić to umownie lub sądowo. Umownie spadek dzielimy przed notariuszem, w formie umowy notarialnej. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu i skrócić postępowanie. Dział w ten sposób przeprowadzić można gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni co do zakresu podziału oraz gdy są obecni podczas sporządzania protokołu notarialnego. Nie ma możliwości prowadzenia postępowania przed notariuszem, jeżeli istnieją jeszcze nieotwarte lub nieogłoszone testamenty.

Na czym polega sądowy dział spadku?

Spadek podzielić można także sądowo. Każdy spadkobierca musi w piśmie procesowym wskazać sądowi, które składniki majątku powinien otrzymać. Można też wystosować roszczenie o spłatę, jeżeli masa spadkowa ma przypaść pozostałym spadkobiercom. Postępowanie sądowe jest dłuższe i bardziej skomplikowane, szczególnie, że często pociąga za sobą konieczność zaangażowania biegłego, który wyceni składniki majątku. Jednocześnie jest ono jedyną opcją, jeśli spadkobiercy nie są w stanie dogadać się co do podziału. Problemem, który pojawia się w postępowaniu o dział spadku jest sytuacja, w której roszczenia kilku spadkobierców zazębiają się, sąd musi wtedy zdecydować komu przyznać dany składnik majątku lub jak go podzielić.

Postępowanie o dział spadku wiąże się z opłatami. Podstawowa opłata wynosi 500 złotych. Jeśli wniosek o dział zawiera zgodny projekt podziału, opłata jest niższa i wynosi 300 złotych. Jeśli z kolei dział będzie pociągał za sobą także zniesienie współwłasności, opłata będzie wynosić 1000 złotych. Warto wiedzieć, że kwoty te są stałe i nie zależą od wartości spadku.

Sprawy spadkowe bywają skomplikowane, dlatego też warto wiedzieć gdzie udać się po profesjonalną pomoc. Stwierdzenie nabycia spadku, odrzucenie spadku czy jego dział może nam pomóc załatwić kancelaria radcy prawnego biegłego w prawie spadkowym. Kancelaria prawna będzie nas reprezentować, dopilnuje załatwienia wszelkich formalności.

Co to jest dział spadku?

Fot. Adobe Stock

Źródło: Publikacja partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik



Tematy pokrewne:  

tag spadektag dział spadku